Utrzymywanie akwarium w domu przynosi liczne korzyści dla zdrowia, takie jak zmniejszenie stresu i obniżenie ciśnienia krwi. Zbiorniki słodkowodne są zazwyczaj łatwiejsze w pielęgnacji niż zbiorniki słonowodne, a jego krytycy są bardziej wyrozumiali dla błędów popełnianych przez nowych właścicieli. Ryby słodkowodne mają swój własny piękny wybór kolorowych i unikalnych gatunków, które sprawiają, że Twoje akwarium tętni życiem.

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym, czy doświadczonym właścicielem akwarium, trudno nie zachwycić się słodkowodnymi rybami i ich indywidualnymi osobowościami. Przyjrzyjmy się 10 najlepszym rybom słodkowodnym do Twojego akwarium.divider-fishbowl

1. Neon tetra Petland Texas picture of a group of Neon Tetra fish inside a home aquarium.

Prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych gatunków słodkowodnych na tej liście, Neon Tetra jest małą, cienką i łatwą w pielęgnacji rybą, która jest idealna dla nowych właścicieli. Neon Tetra nie rosną bardzo długo, osiągając zaledwie 2,2 cm długości! Są one znane z tego, że są bardzo spokojnym i cichym gatunkiem. Najlepiej radzą sobie trzymane w grupach i w zbiornikach ze skałami, roślinami i innymi akcesoriami, w których mogą się ukryć. Neon Tetra można łatwo rozpoznać po ich niebieskich ciałach i jaskrawych czerwonych paskach w dół ciała.

2. Gupik Petland Texas picture of a group of multi-colored guppies.

Gupiki to kolejny gatunek ryb, które stanowią doskonałe zwierzęta domowe dla początkujących. Są one niezwykle łatwe w pielęgnacji, ale mają tendencję do rozmnażania się między sobą szybko, jeśli płeć nie jest oddzielona. Występują w różnych kolorach, przy czym samce są bardziej krzykliwe niż samice. Gupiki mogą również dostosować się do różnych warunków wodnych i mają żywe osobowości, co czyni je tak popularnymi. Ważne jest, aby utrzymać stałą temperaturę wody (około 10-29°C), aby mogły żyć szczęśliwie w swoich zbiornikach.

3. Molinezja

Petland Texas picture of a group of yellow-colored Mollies.

Małe i spokojne, Molinezje są wspaniałymi słodkowodnymi gatunkami, które są łatwe w opiece. Molinezje mogą rosnąć około 3 do 4 cali długości i są wszystkożerne, co oznacza, że mogą jeść rośliny i inne zwierzęta. Co jest fajne w tym słodkowodnym stworzeniu, to fakt, że w przeciwieństwie do innych ryb, rodzą swoje dzieci. Podobnie jak Gupiki, Molinezje uwielbiają się rozmnażać, więc jeśli nie chcesz mieć wielu tych pięknych ryb w swoim akwarium, zachowaj tylko jedną płeć.

4. Bojownik blue Siamese fighting fish

Bojownik Wspaniały (Betta Fish), znany również jako Siamese walki ryb, jest również popularnym wyborem słodkowodnych ryb dla akwariów. Posiadają przepiękne kolory. Bojowniki są znane z ich bardzo terytorialnej i agresywnej natury z innymi rybami, zwłaszcza samców. Jeśli Bojownik jest wystarczająco spokojny, mogą być przechowywane w dużym zbiorniku z innymi gatunkami ryb. Należy unikać umieszczania ich w zbiornikach z podobnie wyglądającymi rybami, jak np. gupiki. Należy również umieszczać je w ich własnych zbiornikach, uzupełnionych o podłoże i rośliny.

5. Złota rybkaPetland Texas picture of Goldfish in home aquarium with plants in the background.

Inna bardzo popularna ryba słodkowodna, złota rybka jest pięknym gatunkiem, który w naturze może dorastać do 14 cali długości. Niektóre dzikie złote rybki mogą żyć do 25 lat, a nawet dłużej! W niewoli złota rybka będzie się dobrze rozwijać w zbiorniku o pojemności co najmniej 20 galonów. Ryby te wymagają stałej dbałości, takiej jak cotygodniowa wymiana wody i filtra. Złote rybki mogą występować w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach i rasach.

6. AngelfishPetland Texas picture of a freshwater angelfish in an aquarium.

Członek rodziny Cichlid, Angelfish są popularne ryby słodkowodne, które mogą rosnąć do 6 cali długości i 8 cali wysokości. Są bardzo piękne i występują w różnych kolorach i wzorach. Mogą jeść rośliny i inne zwierzęta, takie jak małe owady i krewetki, ale powinny być trzymane z dala od małych ryb. Angelfish mogą być terytorialne i agresywne (choć w mniejszym poziomie jak Bojowniki), więc najlepiej trzymać je w zbiorniku bez wielu ryb.

7. Złota brzanka karłowata

Brzanka Sumatrzańska • Puntigrus tetrazona • mszysta
Złota brzanka karłowata to mniej znana ryba słodkowodna, która jest idealna dla nowych właścicieli akwariów. Mogą dorastać do około 4 cm i można je łatwo rozpoznać po ich złotożółtych kolorach i czarnych oznaczeniach na ciele. Złota brzanka karłowata rozwija się najlepiej, gdy trzymana jest w zbiorniku z roślinami. Powinny być trzymane w akwarium w ilości nie więcej niż 5.

8. Tęczanka BosemanaPetland Texas picture of Boesemani Rainbowfish in home aquarium.

Tęczanka Bosemana to kolejna mniej popularna ryba, która jest łatwa w pielęgnacji. Ich żywe kolory nie są dokładnie znane dopóki nie osiągną dojrzałości. Ryby te mogą być dość nieśmiałe, ale zwykle są spokojne z innymi rybami w ich zbiornikach. Tęczanki dobrze dogadują się z brzankami i tetrami.

9. Zebra Danios

Petland Texas picture of Zebra Danios fish in freshwater aquarium.

Idealna ryba dla początkujących, Zebra Danios jest małą i łatwą w utrzymaniu rybą, która zazwyczaj dorasta do 5-7 cm. Ponieważ są to ryby szkolne, muszą być trzymane w grupach, w przeciwnym razie staną się bardzo zestresowane. Zebra Danios uwielbiają jeść robaki, owady i skorupiaki, mogą być również karmione typowym pokarmem w płatkach, choć zalecamy urozmaicenie ich diety. Te ryby są znane z wyskakiwania z akwarium, więc pamiętaj o tym, aby trzymać swój zbiornik pod przykryciem.

10. Zmienniak PlamistyPetland Texas picture of Platies in a home aquarium.

Zmienniak plamisty (Platka lub Platynka) to oszałamiające ryby słodkowodne, które występują w wielu egzotycznych kolorach. Są to zazwyczaj spokojne ryby, które dobrze rozwijają się w społecznościach. Możesz zobaczyć je dogadać się z gupikami i molinezjami; są bardzo społeczne! Platki wymagają mieszanki pokarmów roślinnych i białek, choć mogą też jeść pokarmy mięsne.divider-fishbowl

Ryby słodkowodne mogą być równie efektowne i kolorowe jak ryby słonowodne. Jeśli jesteś nowym właścicielem akwarium, upewnij się, że regularnie dbasz o swoje ryby i poznaj ich osobowości. Z czasem nauczysz się kochać swoje słodkie i wspaniałe ryby słodkowodne!