Podczas szkolenia psa ważne jest, aby poświęcić czas na nauczenie psa pewnych czynności. Są one nazywane „wskazówkami” lub „komendami”. Istnieje kilka podstawowych komend do szkolenia psów, które każdy pies powinien znać. Te wskazówki mogą pomóc Ci utrzymać psa pod kontrolą i dać mu poczucie struktury i porządku. Mogą one również pomóc Ci w radzeniu sobie z różnymi powszechnymi problemami z zachowaniem. W niektórych przypadkach dobrze umiejscowione słowo komendy może nawet uratować życie Twojego psa.

1. Patrz

Jednym z najważniejszych aspektów szkolenia psa jest upewnienie się, że jego uwaga pozostaje na tobie. Naucz swojego psa komendy patrz lub obserwuj mnie, abyś mógł zawsze skupić się na Tobie, niezależnie od tego, jakie czynniki rozpraszające są obecne. Używanie tej komendy jest bardzo przydatne podczas uczenia psa innych komend.

2. Do mnie

Przywołanie awaryjne gwarantuje, że pies przybiegnie na zawołanie w każdej sytuacji. Stosuje się go tylko w sytuacjach awaryjnych, np. gdy pies ma zamiar wbiec pod jadący samochód. Wyszkolenie psa do przychodzenia w sytuacjach awaryjnych może uratować mu życie. Jest to inna komenda niż zwykłe przywołanie, często nazywane komendą przyjdź.

3. Chodź/Przyjdź

Komenda „przyjdź” lub „chodź” może zaoszczędzić Ci wielu kłopotów i frustracji. Możesz jej użyć, aby Twój pies przyszedł, jeśli wyślizgnie się ze smyczy, aby szybko wszedł do środka z podwórka lub aby przyszedł się przytulić lub pobawić. Pamiętaj, aby prosić psa, aby przychodził do Ciebie tylko po dobre rzeczy. W ten sposób pies będzie zawsze chętnie przychodził na zawołanie. Ćwicz to często w ciągu całego życia psa, nagradzając jego zachowanie pochwałami i smakołykami, jeśli są dostępne.

4. Równaj/Do nogi

Równaj/Do nogi to komenda do szkolenia psów stosowana po to, aby pies nie ciągnął na smyczy. Oznacza to, że pies idzie z Tobą w równym tempie w zrelaksowany sposób. Luźna smycz sprawia, że spacerowanie z psem jest o wiele przyjemniejsze i zwiększa prawdopodobieństwo, że wyciągniesz psa na ćwiczenia i socjalizację, której potrzebuje. Możesz użyć dowolnego słowa lub wyrażenia, aby oznaczało to samo. Zamiast mówić „równaj”, niektórzy używają komendy „spokojnie” lub „bez ciągnięcia”, „ze mną”. Wybierz coś łatwego do zapamiętania dla Ciebie i wystarczająco prostego, aby Twój pies to zrozumiał.

5. Zostaw

Zostaw to jest podstawowa komenda szkolenia psów, której używasz, aby powiedzieć swojemu psu, aby nie podnosił czegoś, do czego się zbliża. Komenda ta może zapobiec zjedzeniu przez niego czegoś szkodliwego lub pomóc Ci uratować ulubioną parę butów przed pogryzieniem. Tej komendy najlepiej używać, gdy zauważysz coś, co może zainteresować psa, ale pies jeszcze tego nie podniósł. Jeśli pies podniesie coś zanim zdążysz powiedzieć „zostaw to”, to komenda upuść może go uchronić przed przypadkowym połknięciem niebezpiecznych rzeczy.

6. Puść to

Szkolenie psa „puść to” oznacza, że puści on wszystko, co podniósł do pyska. Podobnie jak komenda zostaw, „upuść” może uratować psa przed połknięciem czegokolwiek, co jest trujące lub może spowodować obrażenia. Ta komenda może również powstrzymać go od żucia twoich rzeczy, tak długo jak jesteś w pobliżu, aby je złapać. Ćwicz to często, zastępując to, co wyjąłeś z pyska psa, czymś bardzo satysfakcjonującym, np. zabawką lub smakołykiem.

7. Siad

Polecenie siad jest zazwyczaj pierwszym poleceniem, którego ludzie uczą swoje psy. Wydaje się dość podstawowe, ale może odgrywać ważną rolę w zarządzaniu niepożądanymi zachowaniami. Na przykład, pies nie może siedzieć i skakać w tym samym czasie. Szkoląc psa do siadania, rozpocząłeś pracę potrzebną do zapobiegania skakaniu. Ponadto szkolenie psa w zakresie siadania może pomóc mu się uspokoić i zrelaksować w razie potrzeby.

8. Leżeć/Połóż się

Komenda leżeć jest ważna z kilku powodów. Po pierwsze, podobnie jak komenda siad, jest niekompatybilna z pewnymi niepożądanymi zachowaniami. Pies nie może podskakiwać, biegać, ani np. zabierać rzeczy z blatu kuchennego, gdy leży. Ucząc go leżenia na komendę, masz narzędzie do zarządzania kilkoma powszechnymi problemami z zachowaniem. Sprzyja to również relaksowi u podekscytowanych psów.

Leżenie służy jako budulec dla niektórych innych zachowań. Na przykład, zanim będziesz mógł wyszkolić psa, aby się przewrócił lub poszedł na swoje miejsce, musi wiedzieć, jak się położyć.

9. Zostań

Komenda „zostań” przydaje się w wielu sytuacjach. Może sprawić, że pies nie ucieknie Ci spod nóg lub uratować mu życie, zapobiegając wbiegnięciu w niebezpieczne sytuacje. Jeśli Twój pies wie, jak pozostać na zawołanie, możesz dobrze zarządzać jego zachowaniem w miejscach publicznych i prywatnych. Może to również pozwolić Ci na spuszczenie psa ze smyczy w pewnych sytuacjach, kiedy musi pozostać w miejscu.

10. Czekaj

Kiedy dajesz psu komendę „czekaj”, mówisz mu, żeby nie ruszał się do przodu, dopóki nie dasz mu pozwolenia. Jest ona idealna do powstrzymania psa przed ucieczką przez drzwi, klatkę lub samochód. Komenda „czekaj” mówi psu, że coś, czego pragnie, nadchodzi, ale musi się nie ruszać, aby to dostać. Ta wskazówka jest podobna do pozostania, ale daje psu trochę więcej swobody podczas czekania.