Podczas pracy przy ladzie kuchennej przygotowującej posiłek na dzień, ci, którzy mają psy, będą zaznajomieni z posiadaniem cienia. Siedzą tam ze swoimi oczami psa szczeniaka, po prostu czekając i obserwując na coś, co spadnie na ich drogę. Większość z nas nie może się oprzeć żeby, aby rzucić im trochę tego, co gotujemy w tym czasie.

Chociaż nasze psy mogą wyglądać, jakby chciały tego, co mamy bardziej niż cokolwiek innego, nie oznacza to, że powinny to dostać. Nasze układy pokarmowe działają inaczej niż ich. My ludzie lubimy wiele rzeczy, których one nie mogą strawić lub które są dla nich toksyczne.

Kiedy masz psa i wiesz, że istnieje szansa, że podzielisz się z nimi częścią swojego jedzenia, konieczne jest zrozumienie, co powinni, a czego nie powinni jeść.

W tym artykule przechodzimy przez najczęstsze ludzkie pokarmy, których twój pies nie powinien jeść i dlaczego jest to dla nich niebezpieczne.


Niebezpieczne pokarmy, których Twój pies nie powinien jeść

Psy to zwierzęta, które w swojej diecie nie potrzebują wiele więcej niż mięso. Mogą jednak czerpać pewne korzystne składniki odżywcze z owoców i warzyw. Musisz być selektywny co do tego, co je karmisz i podjąć szczególną ostrożność, aby upewnić się, że jedzenie nie jest niebezpieczne.

1. Alkohol

Pod koniec długiego dnia, piwo lub kieliszek wina może przejść długą drogę. Jednak napoje alkoholowe i jedzenie zawierające nawet śladowe ilości alkoholu mogą być niezwykle szkodliwe dla Twojego psa. Może powodować wymioty i biegunkę.

Podobnie jak u ludzi, wywoła depresję w ośrodkowym układzie nerwowym, a nawet spowoduje trudności w oddychaniu, drżenie, śpiączkę, a nawet śmierć. Ich ciało po prostu nie jest przeznaczone do trawienia alkoholu. Jeśli twoje zwierzę spożyło jakikolwiek alkohol, natychmiast skontaktuj się z Centrum Kontroli Zatruć dla Zwierząt lub z lekarzem weterynarii.

2. Awokado

Może być superżywnością dla nas, ludzi, ale zwykle nie jest to dobre dla psów. Nie mają z nim takiego problemu jak konie czy ptaki, ale nadal jest dla nich trudne do strawienia. W dużych ilościach może powodować problemy z układem krążenia.

3. Kości

Nie możemy dawać kości psom? Ale co z tymi wszystkimi kośćmi sprzedawanymi przez sklepy zoologiczne w całym kraju? Czy przez cały ten czas podawaliśmy naszym szczeniakom niebezpieczne jedzenie?

Nie, niekoniecznie. Kości, które pochodzą prosto od zwierząt i zostały ugotowane, różnią się od kości przetwarzanych przez firmy produkujące karmę dla zwierząt. Nadal możesz dawać swojemu psu kości pochodzące z czegoś takiego jak zwierzęta hodowlane, ale nie powinieneś nigdy dawać im kości ptasich, ponieważ te będą się odłamywać. Nie powinieneś dawać im gotowanych kości, ponieważ te również mogą się odpryskiwać i utknąć w gardle.

4. Kofeina

Możemy żyć z kawy, ale nasze psy nie powinny. Kofeina zawiera związek zwany metyloksantynami. Po spożyciu przez psa może powodować wymioty i biegunkę, nadmierne pragnienie, oddawanie moczu, dyszenie, nadpobudliwość, drżenie, drgawki, a nawet śmierć. To oznacza, że możesz zatrzymać swoją kawę tylko dla siebie.

5. Słodycze

Cukier jest zasadniczo niepotrzebny i niebezpieczny w diecie psa. Może być sytuacja, że pozwolisz swojemu pupilowi spróbować mały kawałek czegoś słodkiego, lecz nawet malutka porcja może okazać się zbyt duża i spowoduje niepożądane reakcje. Cukry i konserwanty w słodyczach mogą powodować nadpobudliwość i zwiększone tętno. Co więcej powodują cukrzycę i niezdrowy przyrost wagi.


6. Czekolada

Czekolada mieści się w obu kategoriach cukierków i kawy, ponieważ nasiona kakao używane do produkcji czekolady zawierają również metyloksantyny. Czekolada jest niezwykle toksyczna dla psów i nigdy nie powinny one oddawać się temu smakowitemu przysmakowi. Ciemna czekolada jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ zawiera najwyższy procent kakao, wraz z czekoladą do pieczenia. Nawet biała czekolada, która ma najniższy poziom metyloksantyn, nie powinna być podawana psu.

7. Owoce cytrusowe

Być może widziałeś filmy, w których ktoś próbuje nakarmić swojego psa cytryną. Chociaż zabawne i rozrywkowe, nie jest to najlepszy wybór dla dalszego zdrowia twojego szczeniaka. Owoce cytrusowe zawierają kwas cytrynowy. Te olejki eteryczne powodują podrażnienie, a nawet pewien obrzęk w ustach i gardle Twojego psa.


8. Kokos

W przeciwieństwie do czekolady czy kawy, z kokosem nie trzeba szczególnie uważać. Kokos i jego produkty, takie jak olej kokosowy, nie powinny zaszkodzić Twojemu zwierzęciu w małych ilościach. Świeże mleko z kokosa może czasami powodować luźny stolec i biegunkę. Najlepiej zachować ostrożność oferując psu cokolwiek z kokosem.

9. Winogrona (w tym rodzynki)

Winogrona i rodzynki są dość toksyczne dla psów. Naukowcy nie ustalili jeszcze, jaki związek wewnątrz winogron powoduje reakcję. Jednakże, jeśli twój pies zje winogrona lub rodzynki, może to spowodować niewydolność nerek nawet w mniejszych ilościach.

10. Orzechy Macadamia

Czy kiedykolwiek chciałeś poczuć smak tropikalnych wybrzeży Hawajów? Orzech makadamia może być dla nas smacznym, teksturowym przysmakiem, ale dla psa jest praktycznie trucizną. Powodują osłabienie kończyn, wymioty, depresję, drżenie, a nawet hipertermię. Objawy te ujawniają się zazwyczaj w ciągu 12 godzin od zjedzenia orzecha, ale zazwyczaj nie trwają dłużej niż 48 godzin.

11. Produkty mleczne

Zwierzęta takie jak psy i koty nie są w stanie rozłożyć znacznych ilości laktozy. Nie posiadają one enzymu laktazy, który pozwala im na prawidłowe trawienie białka. To często skutkuje biegunką i wymiotami. Należy unikać podawania psu sera, sosów na bazie nabiału i mleka.


12. Orzechy

Nie powinieneś podawać swojemu psu żadnego rodzaju orzechów. Zauważ, że nie obejmuje to orzeszków ziemnych, ponieważ są one rośliną strączkową, a nie orzechem. Orzechy, takie jak migdały, pekany i orzechy włoskie, wszystkie powodują zapalenie trzustki, jeśli jedzą je zbyt często. Zawierają one duże ilości tłuszczów i olejów, z których oba powszechnie powodują wymioty i biegunkę.


13. Cebula i czosnek

Każda roślina z ogólnej rodziny Allium może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego. Z czasem może to prowadzić do uszkodzenia czerwonych krwinek i ostatecznie do anemii. Koty są jeszcze bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie warzyw takich jak cebula, szczypiorek i czosnek. Jeśli się przejedzą, psy mogą również dość mocno zachorować.

14. Niedogotowane mięso i jaja

Mogłoby się wydawać, że ponieważ przodkowie twojego psa, potężne wilki, były w stanie zaatakować i zjeść niemal każde zwierzę na surowo, to surowe mięso nie powinno stanowić problemu. Jednak z czasem psy ewoluowały, a wiele procesów, które pozwalają im jeść surowe pokarmy, zniknęło.

Surowe mięso i jajka mogą zawierać bakterie takie jak salmonella i E. coli. Mogą one szybko dokonać spustoszenia w układzie pokarmowym psa. Surowe jajka mają również enzym zwany awidyną. Enzym ten obniża zdolność Twojego pupila do wchłaniania biotyny. Ostatecznie prowadzi to do problemów ze skórą i sierścią.

15. Pokarmy o wysokiej zawartości sodu

Wiele z naszych przekąsek w dzisiejszych czasach jest załadowanych solą. Jednak duża ilość soli nie jest zdrową rzeczą dla twojego psa do spożycia. Prowadzi to do nadmiernego pragnienia i oddawania moczu, podobnie jak u ludzi.

Zbyt duża ilość jonów sodu w organizmie psa prowadzi w końcu do zatrucia zwierzęcia. Objawy to biegunka, wymioty, depresja, podwyższona temperatura ciała, drżenie, a nawet śmierć. Unikaj karmienia psów preclami, chipsami ziemniaczanymi czy słonym popcornem.

16. Ksylitol

Ksylitol to słodzik, który może być syntetyczny lub naturalny. Używamy go we wszystkich rodzajach produktów, aby uczynić je lepszymi w smaku. Dotyczy to wypieków, cukierków, gumy do żucia, a nawet pasty do zębów. Niestety dla naszych zwierząt domowych, powoduje niezdrowe uwalnianie insuliny, co prowadzi do niewydolności wątroby, jeśli spożywają zbyt dużo. Może również rozwinąć się w hipoglikemię, jeśli jest stale spożywana przez dłuższy czas.

Jeśli Twój pies od razu zareaguje na nią gwałtownie, będzie to wyglądać jak wymioty, utrata koordynacji i senność. Objawy te mogą również przejść w drgawki. Jeśli zauważysz któryś z nich, natychmiast zabierz je do weterynarza.

17. Drożdże

Ciasto drożdżowe w systemie twojego psa może powodować niewygodne ilości gazu i ciśnienia. Może powodować wzdęcia, które mogą być zagrażającym życiu stanem nagłym, jeśli spowodują skręt jelit. Twój pies nigdy nie powinien spożywać surowego ciasta chlebowego lub chleba wyhodowanego przy użyciu drożdży.