Gratulacje, zdecydowałeś się na adopcję kota! Oto kilka wskazówek, które ułatwią Twojemu nowemu kotu przejście do życia w Twoim domu.

Przygotowanie: Zaopatrzenie dla nowego kota

Po pierwsze, przygotuj się na przyjęcie kota, upewniając się, że masz te przedmioty pod ręką:

 • Miski na jedzenie i wodę
 • Karma (Na początku trzymaj się karmy, do której kot jest przyzwyczajony. Następnie, jeśli to konieczne, stopniowo przełączaj się na wybraną przez siebie karmę).
 • Przysmaki
 • Obroża z identyfikatorem
 • Legowisko dla kota
 • Zabawki dla kota (Zabawki w kształcie różdżki są wspaniałe do nawiązania więzi z nowym kotem).
 • Szczotka dla kota
 • Kuweta dla kota i żwirek (ponownie, trzymaj się rodzaju, do którego kot jest przyzwyczajony).
 • Wysoki, solidny drapakŚwiatowy Dzień Kota – najlepsze zabawki dla Twojego pupila - Udane zakupy by AleRabat.com

Rozpoznawanie oznak stresu u kota

Twój nowy kot będzie prawdopodobnie początkowo zestresowany. Oznaki stresu mogą obejmować zmniejszony apetyt, zmniejszoną pielęgnację, ukrywanie się, brak zainteresowania uwagą lub czułością oraz spanie w nietypowych miejscach. Zestresowany kot może być bardziej cichy niż zwykle, co może być trudne do zauważenia. Jeśli adoptowałeś kota ze schroniska, to najprawdopodobniej jest to jego trzeci “dom” w dość krótkim czasie, a wszystkie te zmiany są stresujące.

Zacznij od zapewnienia kotu przestrzeni i czasu na regenerację po stresie związanym z przeprowadzką do nowego środowiska. W ciągu pierwszych kilku dni (a czasem tygodni) w nowym środowisku kot może się ukrywać i nie jeść lub potrzebować korzystać z kuwety tak często jak zwykle. Jeśli pozwolisz mu się schować i wyłonić się samemu, gdy będzie gotowy, przygotowujesz grunt pod wspaniałą relację z kotem. Pokazujesz mu, że ma kontrolę w nowym środowisku, co zwiększa jego pewność siebie i wzmacnia więź między Tobą a kotem. Jeśli chodzi o korzystanie z kuwety, koty potrafią same ją znaleźć i na początku prawdopodobnie będą z niej korzystać, gdy będziesz spał.

Kiedy Twój kot jest gotowy do interakcji z Tobą, upewnij się, że wszystkie interakcje są pozytywne. Zabawa z nim za pomocą zabawki z różdżką oraz podawanie smakołyków i pysznego jedzenia to świetne sposoby na interakcję z nowym kotem.

Środowisko Twojego kota

Wiele kotów odczuwa strach po wprowadzeniu do nowego domu; przeniesienie z małego pomieszczenia w schronisku do mieszkania lub domu to duża zmiana. Twój dom ma również inne zapachy i dźwięki niż schronisko i dom, w którym kot mieszkał wcześniej. Na początku ogranicz swojego nowego kota do jednego pomieszczenia. Często dobrze sprawdza się sypialnia lub pokój dzienny. Upewnij się, że zapewniasz swojemu nowemu kotu jedzenie, wodę i kuwetę oraz że regularnie spędzasz z nim czas w tym pomieszczeniu, aby nie był sam.

Zapewnij mu wiele kryjówek. Dobrą kryjówką jest kartonowe pudełko z wyciętymi otworami po obu stronach (aby kotek mógł wchodzić i wychodzić z każdej strony) i kocem umieszczonym na dnie. Zapewnij mu zarówno niskie, jak i wysokie kryjówki. Kiedy jest w kryjówce, nie przeszkadzaj mu, aby miał tyle prywatności ile chce.

Dodatkowo umieść w jej pokoju drapak lub drzewko dla kotów. Możesz dodać jej zapach do drapaka poprzez delikatne głaskanie jej policzków ręcznikiem, a następnie pocieranie drapaka ręcznikiem. W ten sposób przeniesiesz jej zapach na drapak, co zwiększy prawdopodobieństwo, że będzie z niego korzystać.

Pozwól kotu dostosować się do pomieszczenia i do Ciebie. Nie zmuszaj go do przebywania w pobliżu Ciebie, jeśli chcesz go pogłaskać. Zamiast tego zachęć go do siebie, bawiąc się z nim za pomocą interaktywnej zabawki lub przebywając w pobliżu jego miski z jedzeniem. Kiedy zrozumie, że ten obcy człowiek (ty) zapewnia wszystkie dobre rzeczy, zacznie ci ufać.

Po trzech dniach lub gdy Twój kot będzie wygodnie chodził i mieszkał w tym pokoju, rozszerz jego dostęp do całego domu. W przypadku niektórych kotów może upłynąć kilka tygodni, zanim poczują się komfortowo w swoim pokoju i będą mogły uzyskać dostęp do całego domu.brown and white cat lying on white textile

Dieta

Koty jedzą mniej, gdy są zestresowane, a czasem zupełnie przestają jeść. Jest niezwykle ważne, aby upewnić się, że Twój kot je regularnie (i spożywa odpowiednie ilości) po przywiezieniu go do domu. Jeśli to możliwe, kup ten sam rodzaj karmy, którego używało schronisko. Jeśli kot nie je, spróbuj dodać do jego posiłku odrobinę smaczniejszej karmy, np. karmy dla kotów w puszkach lub karmy dla niemowląt.

Po dwóch dniach lub gdy będzie już regularnie jadł, powoli przestaw go na jedzenie, którym chciałbyś go karmić (jeśli różni się od tego, które dostał w schronisku). Pierwszego i drugiego dnia podawaj mu 25% swojej diety i 75% diety ze schroniska, wymieszane razem. W trzecim i czwartym dniu podawaj mu po 50% każdej z nich. Piątego i szóstego dnia zmień na 75% swojej diety i 25% diety schroniska. Siódmego dnia podawaj mu 100% swojej preferowanej diety. Zbyt szybka zmiana diety kota może spowodować rozstrój jego organizmu (zmniejszenie apetytu, wymioty i/lub biegunka). Jeśli tak się stanie, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.brown tabby cat on brown wooden table

Zdecyduj, czy chcesz karmić kota raz dziennie, dwa razy dziennie, czy też chcesz podawać mu suchą karmę z własnej woli (co oznacza pozostawienie suchej karmy przez cały czas). Wiele kotów karmionych dowolnie nie kontroluje ilości przyjmowanego pokarmu i ma tendencję do nadwagi, co predysponuje je do problemów zdrowotnych. (Uwaga: mokra karma jest dla kotów bardziej satysfakcjonująca niż sucha). Dla większości kotów idealnym rozwiązaniem jest karmienie dwa razy dziennie. Możesz również umieścić część dziennej porcji pokarmu w zabawce z dozownikiem, co jest dla kota zabawą w “polowanie” na jedzenie i świetnym sposobem na urozmaicenie jego życia. Zacznij używać zabawki z dozownikiem pokarmu dopiero wtedy, gdy kot całkowicie zadomowi się w domu, czyli po około dwóch do trzech tygodniach.

Kuweta

Zapewnij kotu odkrytą, czystą kuwetę. Zakryte kuwety mogą zatrzymywać zapachy w środku, co jest przyjemne dla Ciebie, ale nie dla Twojego kota. Koty są często dość wymagające; są wrażliwe na zapach moczu i kału, a także dezodorantów, dlatego ważne jest, aby ograniczyć zapach wewnątrz i wokół kuwety. Opróżniaj kuwetę co najmniej raz dziennie, a co dwa tygodnie opróżniaj ją całkowicie w celu wyczyszczenia. Kiedy czyścisz kuwetę, używaj łagodnego mydła, a nie silnie pachnącego detergentu lub amoniaku.

Najczęstszym powodem, dla którego koty trafiają do schronisk są problemy z kuwetą. Przestrzeganie powyższych zaleceń może sprawić, że różnica między kotem, który jest nauczony czystości, a kotem, który nie jest. Pamiętaj, że jeśli Ty nie lubisz zapachu kuwety, Twój kot prawdopodobnie też nie; utrzymuj ją w czystości, a będziesz miał szczęśliwego kota.Kuweta dla kota – 5 najważniejszych rzeczy przed zakupem kuwety - Super Benek

Zabawki dla kotów

Istnieje wiele różnych rodzajów zabawek, którymi koty lubią się bawić, więc kup lub zrób kilka różnych rodzajów zabawek dla swojego nowego kota i wypróbuj je. Baw się zabawkami z kotem; nie wystawiaj ich na zewnątrz i nie oczekuj, że będzie się nimi bawił sam. Interaktywne zabawki z różdżką stanowią doskonałe urozmaicenie dla kotów. Możesz odbijać zabawkę na końcu, aby symulować zdobycz, na którą kot może “polować”.

Jeśli nie jest zainteresowany zabawkami w ciągu pierwszych kilku dni, daj mu trochę czasu i spróbuj różnych zabawek. Jedna uwaga: Nie baw się z kotem tylko rękami. Używanie rąk jako zabawki uczy kota, że gryzienie lub drapanie jest w porządku.short-fur white cat

Wewnątrz budynku czy na zewnątrz

Jedną z ważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć osoby posiadające koty, jest to, czy pozwolić kotu wyjść na zewnątrz. Istnieje wiele zagrożeń na zewnątrz, które mogą skrócić życie twojego kota. Może on zostać potrącony przez samochód, zatruty, zaatakowany przez psa lub zarażony nieuleczalnym wirusem. Jednak wiele kotów naprawdę lubi przebywać na zewnątrz i brakuje im stymulacji świata przyrody, jeśli są trzymane cały czas w środku.

Istnieje kilka różnych sposobów, dzięki którym możesz pozwolić swojemu kotu cieszyć się przebywaniem na zewnątrz bez ryzyka. Możesz zainstalować grzędy na parapetach wokół domu, aby Twój kot mógł siedzieć przy oknie, obserwować co dzieje się na zewnątrz i cieszyć się światłem słonecznym. Z cierpliwością możesz nauczyć swojego kota chodzić z uprzężą i smyczą, a następnie możesz zabierać go na spacery na zewnątrz. (O tym jak nauczyć kota chodzenia na smyczy przeczytaj w tym wpisie).

Inną opcją jest zbudowanie lub zakupienie dla kota zewnętrznego pomieszczenia (często nazywanego kociarnią lub catio). Możesz poszukać w Internecie “cat enclosures” lub “catios”, aby dowiedzieć się, co zrobili inni ludzie. Jeśli budowa kociarni jest dla Ciebie zbyt ambitnym projektem, sprawdź wiele alternatyw. Innym popularnym sposobem na zapewnienie kotu wolności na zewnątrz jest produkt uniemożliwiający kotom wspinanie się po zwykłych ogrodzeniach podwórka.divider-cat

Kluczem do udanej integracji nowego kota z domem jest zapewnienie mu czasu i przestrzeni na dostosowanie się do własnych warunków, a także świadomość oznak stresu i upewnienie się, że pozostają one minimalne. Pamiętaj też, że podane powyżej zalecenia sprawdzają się u większości kotów, ale nie u każdego. Jeśli Twój kot wykazuje oznaki stresu i jego stan się nie poprawia, skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą.