Czy twój pies właśnie zjadł laskę masła, kiedy nie patrzyłeś? Masło jest podstawowym składnikiem gospodarstwa domowego, który występuje w różnych formach. Jak w przypadku wielu popularnych pokarmów, jest ono często oferowane lub podkradane przez nasze psy. W tym artykule zbadamy, czym jest masło i czy jest to bezpieczny i zdrowy produkt, który można podawać naszym psom.

Czym jest masło?

Masło jest produktem mlecznym i powstaje w wyniku ubijania tłustego mleka lub śmietany. Inne podobne produkty to margaryna i smarowidło, które są alternatywą na bazie oleju roślinnego. Wszystkie te produkty mają wysoką zawartość tłuszczów, które spożywane w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia psa. Dzieje się tak dlatego, że tłuszcze są zazwyczaj najbardziej kalorycznymi częściami diety. Masła i smarowidła mają zazwyczaj 500-800 kalorii (kcal) na 100g.

Jednakże, bycie ciężkim kalorycznie nie musi być złą rzeczą. Żywność o dużej gęstości kalorycznej nie jest szkodliwa, o ile stanowi część zbilansowanej diety i jest stosowana z umiarem. Nie zapominaj również, że wiele niezbędnych witamin (witaminy A, D, E i K) i ważnych przeciwutleniaczy (Omega 3 i 6) są również oparte na tłuszczach. Te elementy diety znajdują się w tłuszczach i mają duży udział w Twoim metabolizmie i normalnych procesach organizmu.

Dlaczego psy uwielbiają masło?

Psy, jak wiele zwierząt, mają tendencję do lubienia pokarmów, które są wysokokaloryczne. W końcu dopiero od niedawna jest wystarczająco dużo jedzenia i nadmiar kalorii stał się problemem. Wcześniej były one niezbędne, a wysokoenergetyczne pokarmy byłyby najlepszymi pokarmami do jedzenia. Ponadto masło jest często słone, co sprawia, że smakuje również pysznie. Nie zapominaj, że to, na czym masło zostało rozsmarowane, również może być pyszne. Szczególnie chleb z masłem jest ulubionym przysmakiem psów!

Czy masło jest szkodliwe dla psów?

Masło i produkty do smarowania same w sobie nie są szczególnie szkodliwe dla psów, ale nie powinny być podawane w dużych ilościach. Jest ku temu kilka powodów. Masło jest substancją jadalną, więc to zupełnie co innego niż gdyby pies miał zjeść wazelinę lub coś innego, co może być szkodliwe.

Po pierwsze, masło jest wysokokaloryczne i dlatego regularne lub duże ilości sprawią, że psy przybiorą na wadze i staną się otyłe. Otyłość jest rosnącą epidemią u psów domowych, tak jak obecnie u ludzi, a zbyt duża ilość kalorii w diecie jest główną przyczyną przybierania na wadze. Większość psów domowych ma obecnie nadwagę. Podobnie jak u ludzi, nadwaga predysponuje psy do zachorowania na cukrzycę i artretyzm.

Po drugie, większość dorosłych psów nie toleruje laktozy, dlatego duże ilości produktów na bazie nabiału mogą powodować rozstrój żołądka, wzdęcia i biegunkę. Laktoza to cukier zawarty w mleku i produktach mlecznych, a psy mogą go trawić tylko w wieku szczenięcym. Duże ilości laktozy u dorosłych zwierząt nie są zdrowe.

Wreszcie, wyższa zawartość tłuszczu w maśle może być szkodliwa dla trzustki Twojego psa. Nagłe spożywanie dużych ilości tłuszczu może być związane z zapaleniem trzustki (zapalenie trzustki). Jest to bolesny i potencjalnie zagrażający życiu stan. Objawy zapalenia trzustki obejmują ból brzucha, wymioty i brak chęci do jedzenia. Zapalenie trzustki jest powszechnie diagnozowane u psów, które niedawno zjadły tłusty posiłek – na przykład zjedli pełną porcję.

Masło może być również podawane na wierzchu innych artykułów spożywczych, które same w sobie mogą być niebezpieczne. Małe ilości chleba lub tostów nie stanowią problemu dla psów, ale na przykład kolby kukurydzy mogą być znacznym zagrożeniem dla zdrowia psa. Słodka kukurydza jest w porządku, ale wewnętrzna kolba nigdy nie może być podawana psom.

Czy pies może umrzeć od zjedzenia masła?

Jest bardzo mało prawdopodobne, że masło zabiłoby psa. Masło nie jest toksyczne dla psów tak jak winogrona lub niektóre orzechy mogą być. Większość psów będzie w porządku po zjedzeniu małych lub umiarkowanych ilości. Jednakże, jeśli pies zje dużą ilość masła, możliwe jest, że dostanie zapalenia trzustki, które czasami może być śmiertelne. Jest to rzadsze i mało prawdopodobne, aby przytrafiło się Twojemu psu. Jak zawsze, zalecamy kontakt z lekarzem weterynarii, aby być po bezpiecznej stronie, jeśli Twój pies zjadł znaczną ilość.

Co zrobić jeśli pies zjadł dużą ilość masła?

Małe ilości masła nie stanowią problemu, ale jeśli odkryjesz, że twój pies zjadł pełną laskę masła lub smarowania, to oto co należy zrobić.

  1. Zabierz masło, aby zapobiec zjedzeniu kolejnych.
  2. Spróbuj ustalić, ile zostało zjedzone, najdokładniej jak potrafisz.
  3. Dowiedz się, o której godzinie zostało zjedzone, najlepiej jak potrafisz.
  4. Skontaktuj się z lokalnym lekarzem weterynarii i przekaż mu jak najwięcej informacji.
  5. Postępuj zgodnie z radami lekarza weterynarii co do dalszego postępowania.

Twoja klinika weterynaryjna może doradzić, aby uważnie obserwować swojego psa. Mogą powiedzieć Ci, abyś obserwował swojego pupila, przynajmniej początkowo, w zależności od ilości zjedzonego pokarmu i historii medycznej Twojego psa. Psy o znanych wrażliwych żołądkach mogą wymagać więcej uwagi i troski niż inne! Objawy, na które należy uważać, to mdłości, wymioty, brak chęci do jedzenia i biegunka. Objawy te pojawiają się zazwyczaj w ciągu czterech godzin od spożycia.

Jeśli lekarz weterynarii jest zaniepokojony wpływem, jaki może mieć masło, lub jeśli pies wykazuje już objawy sugerujące rozwój problemów, konieczne będzie przeprowadzenie badania i dochodzenia. Im szybciej zostanie to zorganizowane i posortowane, tym szybciej problem będzie mógł być właściwie rozwiązany.

Mój pies zjadł masło: Co zrobi weterynarz?

Jeśli pies dopiero co zjadł masło w ciągu ostatnich czterech godzin, lekarz weterynarii może być w stanie podać zastrzyk w celu wywołania wymiotów. Dzięki temu masło zostanie wyniesione na górę i przestanie powodować dalsze problemy w głębi układu pokarmowego. Nie jest dobrym pomysłem wywoływanie wymiotów u psów w domu bez wcześniejszego omówienia tego z lekarzem weterynarii. Wymioty mogą w niektórych przypadkach przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jeśli Twój szczeniak zjadł masło ponad cztery godziny temu, jest ono już zbyt daleko w układzie pokarmowym, aby wywoływać wymioty. Większość psów dobrze sobie z tym poradzi. Mogą mieć lekko rozstrojony żołądek (może trochę wymiotów lub biegunki) lub nie mieć żadnych objawów. Jeśli wiadomo, że Twój psi towarzysz ma wrażliwy brzuszek lub inne problemy trawienne, wówczas objawy mogą być bardziej dotkliwe i może być potrzebna pomoc medyczna.

Twój lekarz weterynarii przeprowadzi badanie kliniczne, aby ocenić, czy nie ma bólu, odwodnienia, gorączki lub innych problemów. W niektórych przypadkach, takich jak te psy z podejrzeniem zapalenia trzustki, badania krwi mogą być zalecane. Psy mogą potrzebować w szpitalu pomocy wspomagającej i objawowej, w tym płynów podawanych dożylnie przez kroplówkę oraz leków łagodzących ból i nudności. Większość psów wraca do zdrowia dzięki odpowiedniej pomocy, dlatego zawsze należy zwrócić się o pomoc na wczesnym etapie.

Mój pies zjadł masło i wymiotuje. Co powinienem zrobić?

Przede wszystkim wykonaj powyższe kroki. Upewnij się, że nie ma dostępu do żadnego dodatkowego masła, które mogłoby przyczynić się do wywołania choroby. Gdy już zabezpieczysz teren wokół nich, zadzwoń do lekarza weterynarii. Prawdopodobnie powiedzą ci, abyś obserwował swojego szczeniaka przez następne kilka godzin, aby upewnić się, że nie będzie to kontynuowane.

Mój pies zjadł masło i ma biegunkę. Co powinienem zrobić?

To normalne. Masło ma wysoką zawartość tłuszczu, a ponieważ większość psów nie toleruje laktozy, nawet najtwardsze psy często dostają biegunki. O ile nie trwa to dłużej niż dwa lub trzy dni, Twojemu pupilowi powinno nic nie dolegać.

Co zrobić, jeśli mój pies zjadł masło razem z opakowaniem?

To będzie zależało od wielkości twojego psiego towarzysza i materiału, z którego zrobione było opakowanie. Jeśli masz dużą rasę, a opakowanie było z papieru woskowanego, prawdopodobnie po prostu przejdzie przez nie i wyjdzie z drugiej strony później tego samego dnia lub następnego. Jeśli masz małego psa, będziesz chciał obserwować je pod kątem oznak niedrożności jelit. Podczas gdy są one bardziej prawdopodobne, aby uzyskać niedrożność jelit od dużego obiektu, takiego jak kolba kukurydzy, nadal będziesz chciał obserwować i upewnić się, że twój futrzany przyjaciel nie ma żadnych oznak blokady jelit.

Mój pies właśnie zjadł całą kostkę masła. Czy to źle?

Jest to bardziej kłopotliwe, gdyż Twój pies może mieć luźne stolce w domu lub poza nim. Nie zaleca się regularnego karmienia psa pokarmami zawierającymi laktozę, które są tak kaloryczne. Jeśli masz większego psa, jedna cała kostka prawdopodobnie nie wyrządzi większych szkód. Jeśli masz mniejszego szczeniaka, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Czy powinienem używać masła do podawania psu leków lub tabletek?

Masło może być przydatne do pomocy przy podawaniu tabletek lub leków, poprzez nadanie im bardziej apetycznego smaku i zapachu. Jednak powinno być używane tylko w małych ilościach. W tym celu i należy najpierw sprawdzić w swojej klinice weterynaryjnej. Niektóre leki muszą być podawane na pusty żołądek, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Podsumowanie

Masło i produkty do smarowania są powszechnie stosowanymi w gospodarstwie domowym produktami spożywczymi, które mogą być udostępniane lub dostarczane psom domowym. W małych ilościach nie są one zazwyczaj niebezpieczne dla psów. W rzeczywistości, w niektórych okolicznościach mogą być pomocne w uczynieniu leków bardziej atrakcyjnymi dla Twojego psa! Te produkty spożywcze są również źródłem ważnych witamin i przeciwutleniaczy, które stanowią część zrównoważonej diety.

Jednak duże ilości masła mogą powodować otyłość, rozstrój żołądka, a nawet zapalenie trzustki (pancreatitis). To może być niebezpieczny stan. Mając to na uwadze, jeśli Twój pies zjadł dużą ilość masła lub smarowidła, powinieneś odpowiednio wcześnie skontaktować się z lokalną kliniką weterynaryjną w celu uzyskania porady. Nawet jeśli Twój pupil ma po prostu wrażliwy żołądek, warto zadzwonić do weterynarza, tak dla bezpieczeństwa.