Właściciele są stale zakłopotani, gdy kupują swojemu kotu fajną nową zabawkę, a on jest o wiele bardziej zainteresowany pudełkiem, w którym przyszedł! Ale dlaczego koty tak bardzo kochają pudełka? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego.


Jest powszechnie znanym faktem, że koty uwielbiają pudełka. Dla nich żadna zabawka na świecie, bez względu na to, jak droga lub wymyślna, nie może się równać ze zwykłym kartonem. Jest to zjawisko, które dziwi większość właścicieli kotów, zwłaszcza gdy właśnie zakupili nowe, wspaniałe legowisko lub fajną zabawkę, a ich kot wydaje się preferować opakowanie, w którym została dostarczona.

W tym artykule badamy, dlaczego koty lubią pudełka i opowiadamy o tym, dlaczego stanowią one doskonałe miejsce do drzemki i polowania dla Twojego kota.

Dlaczego koty lubią pudełka?

Istnieje wiele powodów, dla których koty uwielbiają pudełka, ale głównym z nich jest to, że są one zamkniętymi przestrzeniami. Koty to drapieżniki polujące z zasadzki, a poszukiwanie zamkniętych miejsc, w których mogą się ukryć, polować na ofiarę i czuć się bezpiecznie i ciepło, jest ich instynktownym zachowaniem. Przytulne pudełka kartonowe doskonale spełniają tę rolę.

Pudełka są bezpieczne

Koty czerpią komfort i bezpieczeństwo z zamkniętych przestrzeni, dlatego też uwielbiają spędzać czas w kartonowych pudełkach. Koty używają pudełek jako kryjówek, w których drapieżniki nie mogą podkraść się do nich z boku lub z tyłu. Jeśli Twój kot znajduje się w pudełku, każdy “intruz”, taki jak ofiara, człowiek lub inne zwierzę domowe, musi znaleźć się bezpośrednio w jego polu widzenia, co oznacza, że nic nie jest w stanie go zaskoczyć.

Koty lubią pudełka, ponieważ pomagają one zredukować stres i oferują bezpieczną strefę, w której kot może obserwować, a nie być widzianym. Jest to idealne rozwiązanie dla kotów, ponieważ ich reakcją na sytuacje stresowe jest często ucieczka i ukrywanie się. Koaxzdcf ty nie mają wbudowanych strategii rozwiązywania konfliktów, więc wolą ukrywać się przed swoimi problemami. Bezpieczeństwo prywatnej, zamkniętej przestrzeni to kolejna możliwa odpowiedź na pytanie, dlaczego koty lubią pudełka.

Pomagają one kotom w przystosowaniu się

Badanie przeprowadzone niedawno przez Uniwersytet w Utrechcie odkryło kolejny powód, dla którego koty kochają pudełka. Badanie zostało przeprowadzone na grupie kotów schroniskowych, a około połowa została przydzielona do pudełek, a druga połowa nie.

Badanie odkryło, że koty z pudełkami faktycznie szybciej odzyskały zdrowie i szybciej przystosowały się do swojego środowiska. To pokazuje, że pudełka są niezwykle korzystne dla kotów, aby pomóc im radzić sobie ze zmianami! Przeczytaj nasz przewodnik po lękach kotów, aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących ich leczenia.

Karton jest świetnym izolatorem

Innym powodem, dla którego koty kochają pudełka, jest to, że są one świetne dla ciepła! Nie tylko tektura jest niesamowitym izolatorem, ale mała przestrzeń, którą oferują pudełka, zachęca kota do zwinięcia się i zrelaksowania, dzięki czemu jest to wygodna, ciepła przestrzeń. Idealna temperatura dla kotów to około 37°C, więc bycie ciepłym jest bardzo ważne dla Twojego pupila.

Koty są po prostu ciekawskie

Koty są notorycznie ciekawskimi stworzeniami, więc nie powinno dziwić, że gdy tylko kupisz coś nowego, będą chciały to zbadać. Nie tylko nowy przedmiot pachnie inaczej, ale również Twój kot jest ciekawy, jakie jest przeznaczenie nowego przedmiotu w jego domu. Jeśli kupisz przedmiot, który jest w pudełku, nie zdziw się, gdy zobaczysz, jak Twój kot ociera się o niego i dobrze mu się przygląda!

Są świetnym miejscem do spania

Innym powodem, dla którego koty lubią pudełka, jest to, że są one świetnym miejscem do spania. Koty spędzają do 18 godzin każdego dnia śpiąc, więc znalezienie idealnego miejsca jest ważne.