Pinczery dobermańskie charakteryzują się niezwykle głęboką prezencją. Są to psy umięśnione, zgrabne i ostre. Czy jednak ich natura psa stróżującego idzie w parze z ich wyglądem?

W większości przypadków tak. Dobermany to doskonałe psy stróżujące. Ale pamiętaj, że osobowość jest całkowicie indywidualna. Oznacza to, że niektóre dobermany będą mistrzami w stróżowaniu, podczas gdy inne będą się płaszczyć przed potencjalnymi zagrożeniami.

Historia dobermana: Przeznaczenie rasy

Pinczer doberman to niemiecka rasa psów, którą w 1890 roku wprowadził Karl Friedrich Louis Dobermann. Człowiek ten był poborcą podatkowym, co już nadawało mu kwaśny smak wśród tych, z którymi miał do czynienia.

Czy Karl był dobrym człowiekiem? To już pozostaje do interpretacji. Wiemy, że wśród różnych wątpliwych zawodów był psiarzem i był dość bezwzględny i skuteczny.

W tamtych czasach poborcy podatkowi byli celem. Wydaje się, że nikt nie lubił mężczyzn żądających pieniędzy od swoich obywateli. Dla własnej ochrony często zabierali ze sobą na swoje przedsięwzięcia psa.

Doberman jest krzyżówką kilku ówczesnych ras niemieckich. Stworzono je z myślą o tym, by były psami stróżującymi, całkowicie lojalnymi wobec swoich właścicieli.

Chcemy myśleć, że naprawdę im się to udało. Oczywiście, niektóre dobermany będą naturalnie bardziej skłonne do stróżowania niż inne, ale ta konkretna rasa ma zaszczepioną cechę.

Doberman Pinczer Charakter

Większość pinczerów dobermanów ma piękne osobowości, zwłaszcza w stosunku do swoich opiekunów. Psy te są niesamowicie lojalne, naprawdę stają na wysokości zadania dla swoich ludzi.

Doskonale radzą sobie zarówno z osobami samotnymi, jak i z dużymi rodzinami, kochając każdego z osobna. Niektóre dobermany mogą naturalnie ciążyć ku jednej konkretnej osobie w domu, choć chętnie chronią je wszystkie.

Dobermany mają zazwyczaj doskonałe rozeznanie. Potrafią dobrze ocenić swój charakter i są zazwyczaj podejrzliwe w stosunku do odpowiednich osób.

Twój doberman potwierdza klasyczny stereotyp, że psy są dobrymi sędziami charakteru. A jeśli Twój pies nie ufa tej osobie, to prawdopodobnie nie jest ona godna zaufania.

Oczywiście niektóre dobermany mogą być wyjątkowo ostrożne, co może prowadzić do agresji lub paranoicznych podejrzeń.

Aby naprawdę poznać i udoskonalić techniki stróżowania dobermana, niezbędne jest szkolenie. Psy te posiadają wszystkie odpowiednie składniki, aby stać się doskonałym psem stróżującym, ale aby mogły rozwijać swoje umiejętności, należy je odpowiednio ukierunkować.

Wygląd pinczera dobermana

Dobermany to ciężkie, muskularne psy o dominującej prezencji. Pinczery dobermańskie są nie tylko doskonałymi psami stróżującymi, ale ich ogólny wygląd daje im również możliwość działania jako niezbędna siła fizyczna.

Dobermany mają dość złą opinię o nieuzasadnionych atakach psów. W rzeczywistości jednak większość takich zdarzeń ma miejsce, ponieważ doberman czuje, że jego byt jest zagrożony.

Są obrońcami swoich domów, są muskularne i wystarczająco zdolne, aby to zrobić. Ponieważ ich waga może czasami przekraczać 100 funtów, kluczowe jest nauczenie się, jak obchodzić się ze swoim dobermanem.

Standardowy wygląd dobermana obejmuje przycięte uszy i zadarty ogon. Te dwie cechy sprawiają, że dobermany wyglądają jeszcze bardziej zadziornie niż w rzeczywistości. Jest to zdecydowanie czynnik zastraszający.

Mimo że jest to standard rasy, nie wszystkie dobermany mają przycięte uszy lub zadarty ogon.

Szkolenie dobermana

Niektóre dobermany mają naturalnie wewnętrzne know-how, jeśli chodzi o stróżowanie. Niektóre z nich są doskonale świadome swojej własności i tych, którzy mieszkają w domu.

Są gotowe bronić ich za wszelką cenę, znając tylko odpowiedni moment, aby to zrobić. Jeśli jednak chcesz, aby Twój doberman pilnował Twojego domu, odpowiednie szkolenie jest absolutnie niezbędne.

Nigdy nie chcesz stawiać swojego dobermana w sytuacji, w której czuje się on zobowiązany do ochrony Ciebie, ale nie wie, jakich sygnałów słuchać lub czy działać.

Możesz bardzo łatwo nauczyć swojego dobermana stróżowania w domu, pod warunkiem, że masz odpowiedni poziom doświadczenia i techniki szkolenia.

Jeśli jednak masz wątpliwości, profesjonaliści są zawsze w gotowości, aby pomóc właścicielom w tym procesie. W rzeczywistości każdy dobry trener psów powie Ci, że jego obowiązki to tylko połowa sukcesu.

Właściciele muszą kontynuować pracę ze swoimi psami podczas całego procesu szkolenia, aby zarówno doberman, jak i jego opiekunowie mogli wspólnie osiągnąć długotrwałe rezultaty.

Zalety i wady posiadania psa obronnego

Czy posiadanie psa stróżującego jest korzystne? Absolutnie, w pewnych scenariuszach. Jeśli szkolisz swojego dobermana, aby był psem stróżującym, jest kilka rzeczy do rozważenia.

Jeśli szukasz obrońcy rodziny, nie mogłeś wybrać lepszej rasy. W rzeczywistości jednak psy stróżujące mogą wydawać się przyjazne, kiedy są ze swoim przewodnikiem. Jednak reakcja może być zupełnie inna, jeśli ktoś zbliży się do tego psa poza twoją wizją.

Istotne jest, aby zrozumieć odpowiedzialność posiadania psa stróżującego dla własnej ochrony i tych, z którymi się spotykają. Oto szybka lista pro i cons o posiadaniu psa stróżującego.

Zalety:

  • Psy stróżujące są szalenie lojalne wobec właścicieli
  • Psy stróżujące są onieśmielające
  • Psy obronne są nastawione na działanie.
  • Psy stróżujące szukają najeźdźców w stanie podwyższonej gotowości.
  • Twoja rodzina może czuć się chroniona

Wady:

  • Pozwy sądowe z powodu nieuzasadnionych ataków
  • Szkolenie trwające całe życie
  • Psy stróżujące wymagają zadania
  • To może stać się odpowiedzialnością

Dlaczego szkolenie jest tak ważne?

Szkolenie jest nie tylko korzystne dla psa stróżującego, ale jest również absolutnie niezbędne. Nawet jeśli nie pójdziesz z profesjonalnym trenerem, będziesz musiał sam nadążać za szkoleniem, a ono nie kończy się tylko po określonym czasie. Musisz stale się rozwijać i zmieniać swoje metody szkoleniowe w zależności od psa.

Jeśli psu brakuje odpowiedniego szkolenia, może mieć niewłaściwą kontrolę impulsów, a niektóre mogą być nawet hiper-agresywne wobec obcych. Rasa taka jak doberman jest już sporym wyzwaniem, ponieważ są to duże, potężne rasy o złej reputacji.

Szkolenie może wprowadzić w życie wszystko, czego oczekujesz od tego psa i wszystko, co chcesz od niego otrzymać. Szkolenie w zakresie komend jest tutaj czynnikiem o największym znaczeniu, ponieważ uczy je posłuszeństwa i kierunku.

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z właściwym szkoleniem psa stróżującego, uzyskanie pomocy od profesjonalisty jest niezbędne. Nie musisz wybierać osobistego trenera, ponieważ może to być kilka tysięcy dolarów.

Pomogłoby jednak, gdybyś uzyskał wskazówki i sztuczki z profesjonalnych zasobów online lub porozmawiał z weterynarzem o innych opcjach.

Dobermany mają złą sławę

Dobermany od dłuższego czasu znajdują się w centrum uwagi. Są jedną z ras psów, które można zobaczyć wykluczone z kompleksów apartamentów lub innych przestrzeni do wynajęcia. Ponieważ Dobermany są bardziej skłonne do działania w sytuacji, w której czują, że ktoś, kogo kochają, lub ich dom jest zagrożony, potencjalnie spowodowało to raporty w przeszłości.

Ponieważ Dobermany mają taką reputację, ważne jest, aby mieć odpowiednio wyszkolonego dobermana, który słucha komend, ponieważ chroni to zarówno twojego psa, jak i obcych ludzi. Jeśli Twój pies zaatakuje inną osobę, dziecko lub zwierzę, być może będziesz musiał go uśpić. Można tego całkowicie uniknąć dzięki odpowiedniemu szkoleniu i środkom bezpieczeństwa.

Konieczne jest również, aby każda firma, która przychodzi do Twojego domu była całkowicie świadoma celu Twojego psa, wykazując odpowiedni szacunek, gdy są w Twoim domu.

Podsumowanie

Tak więc teraz już wiesz, że dobermany mogą być doskonałymi psami stróżującymi, pod warunkiem, że są odpowiednio wyszkolone. Niewyszkolony doberman może nie być w stanie prawidłowo odczytać sytuacji, co może skutkować nieuzasadnionymi ukąszeniami lub atakami.

Zainwestuj w osobistego trenera psów lub opracuj samodzielnie w domu techniki, które sprawdzą się w przypadku Twojego psa. Pamiętaj, że posiadanie psa stróżującego to duża odpowiedzialność, a Ty, jako właściciel, trzymasz w ręku lejce za sukces lub porażkę.