W pewnym momencie wszyscy zastanawialiśmy się, czy byłoby sprawiedliwie zostawić psa w domu, gdy wychodzimy do pracy lub spędzamy gdzieś dzień po za domem. Prawda jest taka, że niektóre rasy psów radzą sobie lepiej niż inne, jeśli chodzi o pozostawienie ich samych na kilka godzin, a Golden Retrievery są jednym z nich. Możesz zostawić Golden Retrievera w domu na pewien czas, o ile mają wszystko, czego potrzebują w ciągu dnia.

Jak długo można zostawiać Golden Retrievery same w domu?

Z reguły zdrowy, dorosły Golden Retriever może pozostać w domu od 3 do 6 godzin i nie dłużej niż 8 godzin. Jeśli jednak planujesz zostawić swojego Golden Retrievera samego w domu, musisz upewnić się, że jest on pozostawiony w bezpiecznym otoczeniu i ma wszystko, czego potrzebuje, aby czuć się komfortowo przez cały dzień.

Możesz również zabezpieczyć swój dom i meble na wypadek, gdyby Twój goldenek miał ochotę na żucie lub inne destrukcyjne zachowania podczas Twojej nieobecności. Pozostawienie psa na dłuższy czas może prowadzić do takich zachowań, często w wyniku nudy lub stresu, dlatego nie jest dobrym pomysłem pozostawianie Golden Retrievera samego na dłużej niż osiem godzin.

Twój Golden Retriever powinien mieć dostęp do wygodnych miejsc, na których uwielbia się wylegiwać i spać, do swoich ulubionych zabawek lub kołder oraz do dużej ilości czystej wody pitnej. Mówiąc o wodzie – kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest sposób załatwiania się Twojego psa w łazience.

Jeśli zamierzasz przebywać poza domem dłużej niż kilka godzin i wiesz, że Twój Golden Retriever będzie potrzebował łazienki w pewnym momencie w tym czasie (zależy to od ich rutyny), możesz również potrzebować zorganizować przerwę na toaletę w pewnym momencie.

Czy mogę zostawić szczeniaka Golden Retrievera samego?

Szczenięta są nieco inne, ponieważ ich potrzeby są większe. Według American Kennel Club, szczenięta poniżej 10 tygodnia życia nie powinny być pozostawiane same na dłużej niż godzinę. Poniżej przedstawiamy wytyczne AKC:

 • Do 10 tygodni: Maksymalnie jedna godzina
 • 10-12 tygodni: 2 godz.
 • 3 miesiące: 3 godz.
 • 4 miesiące: 4 godz.
 • 5 miesięcy: 5 godz.
 • 6 miesięcy: 6 godz.
 • Starsze niż 6 miesięcy: Maksymalnie 6-8 godzin

Czy mogę zostawić starszego Golden Retrievera samego?

Podobnie jak w przypadku szczeniąt, potrzeby psa mogą się nieco zmienić, gdy wejdzie on w wiek seniora – po pierwsze, potrzebuje częstszych przerw na toaletę. To, czy możesz zostawić starszego psa Golden Retrievera w domu na kilka godzin, zależy od jego stanu zdrowia i potrzeb związanych z załatwianiem się.

Krótko mówiąc, jeśli Twój starszy Golden Retriever jest zdrowy, nie ma powodu, dla którego nie mógłby zostać sam w domu na kilka godzin – najlepiej na 2-4 godziny, choć to może się różnić. Jeśli Twój golden ma specjalne wymagania ze względu na stan zdrowia lub inne potrzeby, być może będziesz musiał zorganizować kogoś, kto będzie się nim opiekował.

Wskazówki dotyczące pozostawienia Golden Retrievera w domu

 • Wytrenuj swojego goldenka do przebywania w samotności, nagradzając go za krótkie okresy, które spędza sam (np. w swoim łóżku, w innym pokoju itp.), zanim zaczniesz zostawiać go samego w domu.
 • Kiedy zaczniesz zostawiać swojego goldie samego, rób to stopniowo, a nie od razu na długie okresy. Zacznij od jednej godziny, potem dwie godziny itd.
 • Upewnij się, że Twój goldie ma wszystko, czego potrzebuje, aby czuć się komfortowo i odpowiednio zabawić podczas Twojej nieobecności (ulubione zabawki, stymulujące umysł zabawki z przeszkodami, łóżka, itp.)
 • Przed wyjściem z domu przejdź się ze swoim goldenem. To daje im szansę na pójście do łazienki i wyładowanie energii.
 • Jeśli obawiasz się, że Twój goldenek może stać się niszczycielem, zabezpiecz swój dom bramkami dla dzieci, pokrowcami na sofy itp.
 • Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej nie zostawiaj swojego Golden Retrievera zamkniętego w klatce, kiedy jesteś poza domem. Klatka powinna być miejscem, do którego pies może swobodnie przychodzić i wychodzić, gdzie czuje się bezpiecznie. Trzymanie psa w klatce przez dłuższy czas może być dla niego niezwykle stresujące.

Podsumowanie

Tak więc, tak długo jak twój Golden Retriever jest zdrowy, możesz zostawić go samego na około 3 do 6 godzin i nie dłużej niż 8 godzin. W przypadku szczeniąt, to jak długo pozostają same zależy od ich wieku, a w przypadku psów seniorów zależy od wszelkich warunków zdrowotnych lub potrzeb sanitarnych, które mogą mieć. Jeśli to możliwe, najlepiej rozpocząć szkolenie swojego goldie jak najwcześniej, aby spędzał czas samotnie, aby nie było to dla niego takim szokiem.