Kto nie kocha przekąsić chrupiącego, soczystego jabłka, pełnego zdrowych witamin? Większość ludzi myśli o jabłkach jako o zdrowej przekąsce dla koni, ale czy konie lubią jabłka? I czy są one dla nich zdrowe?divider-horse

Konie lubią jeść smaczne smakołyki i większość z nas zgodzi się, że konie lubią jeść jabłka. Jabłka mogą mieć również pewne korzyści odżywcze dla koni, ale mogą być również pewne minusy karmienia nimi koni.

Większość koni ma swoje ulubione smakołyki i przekąski, a dla wielu koni soczyste jabłko znajdzie się na szczycie listy! Jabłka były tradycyjnie podawane jako przysmaki dla koni przez wiele lat, a większość koni zje je bardzo chętnie.
Jednakże, konie różnią się znacznie w swoich gustach. Niektóre konie będą lubiły jeść prawie wszystko, podczas gdy inne mogą być bardziej wybredne. Młodsze konie będą bardziej ciekawskie i spróbują większości produktów spożywczych, podczas gdy starsze będą bardziej ostrożne wobec nowych pokarmów.

Jest tylko jeden sposób, by odkryć, czy konie lubią jabłka, a mianowicie spróbować! Konie są bardziej skłonne do próbowania nowych rzeczy, jeśli są karmione ręcznie, więc jest to dobre miejsce do rozpoczęcia.

Czy konie mogą jeść jabłka?

Jabłka są bezpieczną i zdrową przekąską dla koni, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, zanim zaczniemy karmić konia jabłkami.  Pierwszy problem wynika z tego, jak trudne do przeżucia mogą być jabłka. Jeśli jabłko nie jest odpowiednio pokrojone, koń będzie musiał je gryźć, aż będzie wystarczająco małe, by je połknąć. Jeśli jednak koń jest łakomy lub nie potrafi prawidłowo przeżuwać jedzenia, może próbować połykać większe kawałki jabłek.
Problem z tym jest taki, że może to prowadzić do bolesnego stanu zwanego zadławieniem. Dzieje się tak, gdy kawałek jedzenia utknie w przełyku – jest to rura, w dół której jedzenie przemieszcza się z ust do żołądka. Zadławienie może być bardzo trudne do rozwiązania i jest bardzo niekomfortowe dla konia.white horse on green grass field during daytime

Czy jabłka są dobre dla koni?

Naturalna dieta dla koni i kucyków zawiera dużą ilość paszy objętościowej. Obejmuje to żywność, która jest wysoka w błonnik, jak trawa lub siano. Większość właścicieli koni będzie zaznajomiona z ogromnymi ilościami siana, które konie jedzą każdego dnia, szczególnie w zimie!
Miło jest urozmaicić końską dietę, podając owoce lub warzywa. Jednak ważne jest, by upewnić się, że nie są one podawane w dużych ilościach, w przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z trawieniem.

Układ pokarmowy konia nie jest przystosowany do radzenia sobie z dużymi ilościami pokarmów zawierających dużo cukru. Cukier może powodować bolesne i wyniszczające stany chorobowe, takie jak ochwat. Z tego powodu jabłka nie mogą być podawane koniom z nadwagą lub cierpiącym na insulinooporność.
Duża ilość owoców lub warzyw może spowodować kolkę lub biegunkę. Te problemy trawienne są zarówno bardzo niewygodne, jak i potencjalnie zagrażające życiu.person holding four red apples

Najlepszy sposób na jedzenie jabłek przez konie

Podczas gdy koń teoretycznie mógłby zjeść całe jabłko, lepiej jest je przygotować przed podaniem koniowi. Zmniejszy to ryzyko zadławienia się i oznacza, że twój koński przyjaciel w pełni korzysta ze swojego smacznego przysmaku. Aby uniknąć zadławienia, wszystkie twarde kawałki owoców powinny być pocięte na mniejsze kawałki. Pokrój więc jabłko w plasterki lub kostki, zanim podasz je swojemu koniowi.
Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że wiele owoców i warzyw mogło zostać spryskanych pestycydami lub innymi chemikaliami. Wskazane byłoby albo umyć, albo obrać zdrowe jabłkowe przysmaki twojego konia przed karmieniem.

Czy konie jedzą inne owoce podobne do jabłek?

Podczas gdy większość ludzi wie, że konie uwielbiają jabłka i marchewki, mają one odważne gusta! Oznacza to, że z przyjemnością będą zajadać się innymi rodzajami owoców i warzyw.

Dlaczego nie spróbujesz zrobić pysznego owocowego pudełka na przekąski dla swojego konia, by mógł się w nie wgryźć podczas następnej długiej przejażdżki?

divider-horse

Podsumowanie

Jak się dowiedzieliśmy, większość koni będzie cieszyć się jedzeniem jabłek jako orzeźwiającej przekąski lub smakołyku! Jednakże, jabłka muszą być pokrojone prawidłowo, aby uniknąć zadławienia się kawałkami owoców przez konia. Jabłka nie powinny być podawane w dużych ilościach, ponieważ mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe.