Jako odpowiedzialny właściciel zwierzęcia, to naturalne, że chcesz, aby twoje futrzane dziecko było zdrowe i miało wszystko, co sprawi, że ich życie będzie lepsze. Obejmuje to wszystkie ich szczepienia. Jeśli chodzi o koty, wiele osób uważa, że trzymanie ich w domu natychmiast chroni je przed wszelkimi problemami, które mogą napotkać, pozostawiając je w mniejszym stopniu narażone na kontakt z wirusem wścieklizny.

Niestety, tak po prostu nie jest. Wypadki zdarzają się, gdy w grę wchodzą zwierzęta. Możesz myśleć, że twój kotek jest dobrze zabezpieczony, a następnie tylne drzwi zostają otwarte, lub ktoś zapomina zamknąć okno i wyruszają w świat poza ochroną domu. Podczas gdy na świecie, mogą spotkać innego kota lub zwierzę, które jest zarażone wścieklizną. Dlatego tak ważne jest, aby Twój kot, nawet jeśli jest kotem domowym, otrzymał wszystkie swoje szczepienia i był na bieżąco z każdym z nich.

Dowiedzmy się więcej o znaczeniu szczepień przeciwko wściekliźnie dla kotów domowych, abyś mógł lepiej zrozumieć ten wirus i to, co może potencjalnie zrobić Twojemu zwierzęciu.

Co to jest wścieklizna?

Według PetMD, wścieklizna jest chorobą wirusową, która jest wyjątkowo śmiertelna. Ten wirus atakuje centralny układ nerwowy i podróżuje przez ciało, aż dotrze do mózgu. Wszystkie ssaki, w tym ludzie, mogą być nosicielami wirusa wścieklizny. W większości przypadków wirus jest przekazywany zwierzętom domowym, w tym kotom, od innych zakażonych zwierząt. Zwierzętami tymi mogą być inne zwierzęta domowe, takie jak inne koty lub psy, lub lokalne dzikie zwierzęta, z którymi kot może mieć kontakt.

Wirus wścieklizny utrzymuje się w ślinie zakażonych zwierząt. Kiedy ślina tego zwierzęcia wchodzi w kontakt z innym ssakiem, wirus jest przekazywany dalej. Obecnie nie istnieje leczenie wścieklizny i jest ona uważana za jeden z najbardziej śmiercionośnych wirusów na świecie. Aby Twój kot uniknął możliwości złapania tego śmiertelnego wirusa, konieczne są odpowiednie szczepienia.

Wścieklizna i koty

Mówiąc o wirusie wścieklizny, większość ludzi myśli o psach. Jednak według CDC, co roku u około 250 kotów diagnozuje się wściekliznę. W większości przypadków kot, o którym mowa, miał kontakt z innym zwierzęciem, które miało wirusa. W przypadku kotów domowych, ten potencjał nadal istnieje.

Jak już wspomnieliśmy, koty domowe zawsze mają potencjał, aby uciec z ograniczeń twojego domu. Dzikie zwierzęta również mogą dostać się do środka. Każdy ssak może być nosicielem tego wirusa, więc myszy, nietoperze, a nawet szopy, które mogą wślizgnąć się do Twojego domu z zewnątrz, mogą narazić Twojego kota na wściekliznę bez Twojej wiedzy.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Podczas gdy wścieklizna nie może być wyleczona, gdy twój kot ją ma, masz możliwość ochrony ich przed potencjalną ekspozycją. W Stanach Zjednoczonych, znajdziesz, że kilka stanów wymaga, aby mieć szczepienie przeciwko wściekliźnie dla swoich zwierząt domowych lub możesz otrzymać grzywny. Harmonogram większości lekarzy weterynarii dla tego szczepienia zaczyna się, gdy twój zwierzak jest tylko kociakiem. Pierwsza dawka szczepionki powinna być podana między 12 a 16 tygodniem życia. Po tym czasie spodziewaj się, że Twój kot otrzyma zastrzyk przypominający każdego roku.

Co zrobić, jeśli mój kot jest narażony na wściekliznę?

Teraz, gdy wiesz więcej o wściekliźnie, możesz być zaniepokojony tym, co się stanie, jeśli twój kot zostanie narażony na działanie wirusa. Niestety, jeśli Twój zwierzak zostanie zarażony wścieklizną, nie ma lekarstwa. Organizm Twojego kota będzie powoli wyłączał się w miarę postępu choroby. Jeśli Twój kot nie był szczepiony i zostanie zarażony, większość lekarzy weterynarii zaleca eutanazję, aby zapobiec potencjalnemu rozprzestrzenianiu się choroby i uniknąć długotrwałego cierpienia.

W przypadku kotów, które zostały zaszczepione, lekarz może podać im kolejną dawkę przypominającą, a następnie ściśle monitorować, czy szczepienia spełniają swoją rolę. Jeśli po kilku tygodniach nie wystąpią żadne objawy, to znaczy, że kot nie zaraził się śmiertelnym wirusem i pozostanie dłużej w Twoich kochających ramionach.

Czy szczepionka przeciwko wściekliźnie ma skutki uboczne?

Na szczęście szczepionka przeciwko wściekliźnie jest bardzo skuteczna i nie jest niebezpieczna dla zwierząt domowych. Jak w przypadku każdej szczepionki, istnieje jednak możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Może się okazać, że po podaniu szczepionki Twój kot będzie miał lekką gorączkę. Może nawet stracić apetyt na kilka dni. Objawy te są normalne. W przypadku wystąpienia takich problemów jak wymioty, obrzęk twarzy czy trudności z oddychaniem, kot może mieć reakcję alergiczną i powinien zostać natychmiast zabrany do lekarza weterynarii.

Podsumowanie

Wścieklizna jest wyjątkowo śmiertelna, jeśli chodzi o Twojego kota. Niezależnie od tego, czy Twoje futrzane dziecko spędza cały czas w domu, czy też od czasu do czasu wychodzi na zewnątrz, zapewnienie mu ochrony w postaci szczepienia przeciwko wściekliźnie jest kluczowym elementem utrzymania go w zdrowiu. Chociaż wydaje Ci się mało prawdopodobne, że Twój kot będzie miał kontakt z tą chorobą, nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby zaplanować szczepienia Twojego kota, aby dać mu jak największą szansę na zdrowe życie.