Siedzisz w łóżku i oglądasz coś fajnego, a twój słodki kotek wtula się w ciebie, aby dotrzymać ci towarzystwa. Scena jest idylliczna, dopóki niesforny kot nie sięgnie po Twoją miskę z ciepłym popcornem. Czy powinieneś się z nim podzielić? Czy koty mogą jeść popcorn, czy ta popularna przekąska jest w jakiś sposób toksyczna lub niebezpieczna?

Czy koty mogą jeść popcorn, czy jest on niebezpieczny?

Odpowiedź jest niejednoznaczna – tak. Popcorn i kukurydza nie są toksyczne dla kotów, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli zostaną połączone z niewłaściwymi składnikami lub podane w ogromnych porcjach. Powinieneś być szczególnie ostrożny z gotowym popcornem, często załadowanym szkodliwymi dodatkami i uwodornionymi olejami. Jeśli nie będziesz ostrożny, Twój kotek może skończyć z paskudnym epizodem biegunki lub wymiotów.Can Cats Eat Popcorn? - Catster

Dlaczego koty lubią popcorn?

Koty lgną do każdego jedzenia, które ładnie pachnie. Ponieważ świeży popcorn jest bardzo aromatyczny, kociaki nie mogą się mu oprzeć, zwłaszcza produktom o smaku masła lub sera, ponieważ tłuste jedzenie jest pyszne dla kotów. Zwykły popcorn będzie miał mdły smak, ale Twój kot może go zjeść, aby delektować się jego chrupiącą teksturą.

Jaki rodzaj popcornu mogą jeść koty?

To będzie dla nas dużym zaskoczeniem, ale tylko zwykły, niesmakowy popcorn jest w 100% odpowiedni do spożycia przez kotyCan Cats Eat Popcorn? The Benefits & Hidden Dangers!

Dlaczego popcorn z masłem jest szkodliwy dla kotów?

Popcorn jest niskokaloryczny, ale dodanie masła zamienia go w bombę tłuszczową i cholesterolową. Jedzenie tłustych potraw może wywołać u kotów problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty i biegunka. Regularne spożywanie maślanego popcornu nieuchronnie prowadzi do przyrostu wagi, zatkania tętnic i chorób serca. Zjedzenie dwóch do dziesięciu nieparzystych ziaren maślanego popcornu nie zaszkodzi Twojemu kotu, ale nie oferuj go jako regularnej przekąski.

Czy solony popcorn jest szkodliwy dla kotów?

Sól poprawia smak popcornu, ale jest toksyczna dla kotów, jeśli zostanie spożyta w dużych ilościach. Toksykoza solna zaczyna się od wymiotów, senności, utraty apetytu i drżenia. W poważnych przypadkach może zabić Twojego kotka w ciągu mniej niż 24 godzin. Przeciętnej wielkości kot potrzebuje około 42 miligramów sodu w ciągu dnia.

Czy popcorn ze sklepu jest szkodliwy dla kotów?

Prawie cały pakowany popcorn jest pełen soli, masła i innych sztucznych wzmacniaczy smaku, które są szkodliwe dla Twojego kota. Niektóre gotowe produkty mogą również zawierać:
Diacetyl, składnik sztucznego aromatu masła, który negatywnie wpływa na zdrowie układu oddechowego i nerwowo-mięśniowego u kotów
Kwas perfluorooktanowy, występujący w popcornie do mikrofalówki, może powodować nadczynność tarczycy u kotów
Nawet jeśli okazjonalnie kilka ziaren kupionego w sklepie popcornu nie sprawi, że twój kotek będzie chory, to lepiej nie uzależniać ich od tego.Can Cats Eat Popcorn?

Koty jedzące popcorn – czynniki ryzyka

Rozważ następujące minusy karmienia kotów popcornem (tak, nawet zwykłym popcornem!):

Przypadkowe zadławienie – popcorn stanowi zagrożenie zadławieniem ze względu na swój amorficzny kształt i suchą teksturę. Niektóre rasy, takie jak persy, szkockie fałdy i brytyjskie krótkowłose, są bardziej narażone na zadławienie się tą przekąską ze względu na ich stosunkowo płaską budowę twarzy, która wpływa na sposób spożywania pokarmu. Jeśli Twój kot po zjedzeniu popcornu będzie się krztusił lub kaszlał, wykonaj chwyt Heimlicha lub pędź do najbliższej kliniki dla zwierząt.
Przedawkowanie błonnika – koty nie potrzebują błonnika pokarmowego. Ponieważ popcorn jest bogaty w błonnik, zjedzenie zbyt dużej ilości ziaren może spowodować zaburzenia wchłaniania składników odżywczych i problemy żołądkowo-jelitowe u kotów.
Choroby układu pokarmowego – niewyparzone ziarna są ciężkostrawne, więc kociaki, które się nimi zajadają, mogą mieć różne
Utrata lub przemieszczenie zębów – nierozdrobnione ziarna popcornu (podobnie jak surowe kości) mogą uszkodzić korzenie zębowe kota, jeśli żuje je zbyt mocno, powodując wyszczerbienie, przemieszczenie lub złamanie zębów.

divider-cat
Wiele kotów cierpi również na alergię na kukurydzę lub ziarno, co wiąże się z następującymi objawami:

  • Czerwone i swędzące oczy
  • Zapalona skóra i nienaturalna sierść
  • Luźne stolce
  • Niewyjaśniona utrata wagi
  • Brak apetytu

Pamiętaj, że alergie mogą być niebezpieczne i w skrajnych przypadkach powodować anafilaksję lub śmierć. Jeśli chcesz, aby Twój kotek spróbował jakiejś nowej przekąski, rozsądnie jest zacząć od małej porcji, aby nie wywołać silnej reakcji alergicznej.