Psy i koty nie są zazwyczaj najlepszymi przyjaciółmi. W końcu słyną z tego, że zawsze walczą między sobą o tytuł “szefa domu”. Każdy miłośnik psów wie, że to nie jest konkurs – psy wygrywają za każdym razem – ale jest jeden ważny obszar, w którym koty są rzeczywiście lepsze od psów: długość życia.

Tak, średnio koty żyją dłużej niż psy. Ale zanim zaczniesz kwestionować wszystko, co wiesz o zaletach i wadach psów i kotów, przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego koty mają dłuższą żywotność.

can-dogs-live-longer-than-cats

Oznaki starzenia się u psów

Czy Twój słuch nie jest już taki jak kiedyś? Wzrok słabnie z każdym rokiem? Czy ból w sztywnych, bolących stawach sprawia, że coraz trudniej jest Ci wstać rano z łóżka?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z powyższych pytań, być może wiesz, jak czuje się Twój pies, który zmierza ku starości. Objawy starzenia się u psów są dość podobne do objawów starzenia się u ludzi, więc często łatwo jest wychwycić znaki ostrzegawcze, że Twój pies nie jest już młody i pełen energii.Can Dogs Live Longer Than Cats?

Utrata słuchu i słabnący wzrok są powszechnymi wskaźnikami, podobnie jak ogólna zmiana stylu życia na bardziej siedzący, kiedy Twój pies zaczyna zwalniać. Energia i entuzjazm z okresu szczenięctwa zostają zastąpione bardziej zrelaksowanym, wyluzowanym i dojrzałym podejściem do życia, ale bolące stawy mogą sprawić, że Twój pies będzie niechętny do ćwiczeń lub przynajmniej będzie się powoli ruszał.

Może pojawić się zwiększone oddawanie moczu i nietrzymanie moczu, a jeśli przez lata zaniedbywałeś higienę jamy ustnej swojego psa, mogą pojawić się problemy z chorobami zębów. Może się również zmienić waga Twojego psa – niektóre psy mają problemy z utrzymaniem wagi i potrzebują diety o wyższej zawartości kalorii, podczas gdy inne stają się mniej aktywne i w związku z tym muszą jeść nieco lżej.

Wreszcie, możesz również zauważyć zmiany w zachowaniu swojego futrzanego przyjaciela. Oprócz spowolnienia, Twój pies może stać się zdezorientowany, rozkojarzony i drażliwy, może cierpieć na utratę pamięci, jak również mieć nietypowe tempo i wykazywać inne nietypowe zachowania.can-dogs-live-longer-than-cats

Czy koty żyją dłużej niż psy

Meow! W bitwie o to, kto żyje dłużej, to wąskie zwycięstwo dla kotów. Podczas gdy psy dożywają średnio 12 lat, koty mogą liczyć na osiągnięcie imponującego 15-letniego kamienia milowego.

Dlaczego koty żyją dłużej? Uważa się, że jedna z rzeczy, która czyni psy tak wspaniałymi towarzyszami – ich przyjazna i towarzyska natura – może być w rzeczywistości ich upadkiem. Psy to zwierzęta społeczne, które żyją w stadach, co niestety ułatwia rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. W międzyczasie koty są samotne i zdystansowane, często przygotowują się do patrzenia na resztę świata z daleka, niż angażują się w niego, co zmniejsza ich szanse na złapanie chorób, a następnie rozprzestrzenianie ich na inne koty.divider-paw

Pomimo liczb, warto również podkreślić, że istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na to, jak długo żyje każde pojedyncze zwierzę. Na przykład, rozmiar psa, rasa, waga i poziom opieki, którą otrzymują przez całe życie, mogą odgrywać rolę. Rozmiar jest powszechnie uważany za największy czynnik – podczas gdy niektóre małe rasy, takie jak Chihuahua, mają średnią długość życia do 17 lat, niektóre olbrzymie rasy żyją tylko 7 lub 8 lat.

W tym samym czasie istnieje również kilka zmiennych, które wpływają na długość życia kotów. Na przykład koty, które żyją wyłącznie w domu, mają znacznie dłuższą żywotność niż koty żyjące na zewnątrz.

Jednak dzięki temu, że opieka weterynaryjna stała się w ostatnich latach bardziej zaawansowana i wyrafinowana, średnia długość życia obu gatunków znacznie wzrosła. Oczekuje się, że psy będą dziś żyły dwa razy dłużej niż jeszcze cztery dekady temu, więc kto wie, jak zmieni się ich średnia długość życia w najbliższych latach?can-dogs-live-longer-than-cats

Jak pomóc psu w długim życiu?

Niektóre czynniki wpływające na zdrowie psa są po prostu poza Twoją kontrolą, ale jest wiele prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby zmaksymalizować szanse swojego pupila na długie i szczęśliwe życie. W skrócie, wszystko sprowadza się do bycia odpowiedzialnym właścicielem psa i dbania o swojego pupila od szczenięctwa aż do późnej starości.

Dieta i ruch są dwoma kluczowymi filarami zdrowia psa, więc podawanie zdrowej, zbilansowanej diety i zapewnienie dużej ilości regularnej aktywności fizycznej jest niezbędne. Pomagając swojemu futrzakowi utrzymać zdrową wagę, możesz znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia u niego wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Stymulacja umysłowa ma kluczowe znaczenie dla ogólnego samopoczucia Twojego psa, więc zawsze szukaj zajęć, które mogą stanowić wyzwanie i ćwiczyć jego umysł. Zapobieganie pasożytom jest równie ważne, więc porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, co musisz zrobić, aby chronić swojego pupila przed tymi paskudami.

Mówiąc o lekarzu weterynarii, należy pamiętać o znaczeniu regularnych badań. Zabierając swojego futrzanego przyjaciela na regularne wizyty u weterynarza, będziesz w stanie wychwycić problemy zdrowotne w miarę ich rozwoju i miejmy nadzieję, że uda Ci się je opanować, zanim przerodzą się w coś zbyt poważnego. Twój lekarz weterynarii będzie mógł również pomóc Ci w szczepieniu i kastracji Twojego zwierzęcia – są to dwa proste zadania, które mogą znacznie zwiększyć długość życia psa.