Jeśli Twój kot jest bezwłosy lub ma bardzo cienkie lub jasne futro, krem z filtrem jest zdecydowanie dobrym pomysłem, jeśli i kiedy jest wystawiony na działanie słońca. Jednak większość kremów przeciwsłonecznych może być dla kotów bardzo niebezpieczna, a nawet toksyczna. Dlatego koniecznie porozmawiaj najpierw z lekarzem weterynarii o tym, które kremy przeciwsłoneczne dla zwierząt są bezpieczne. Na przykład, filtry przeciwsłoneczne przeznaczone dla ludzi nigdy nie są bezpieczne dla Twojego kota.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej chronić kota przed szkodliwym działaniem słońca.

Kiedy należy stosować filtr przeciwsłoneczny u kota?

Lekarz weterynarii dr Ruth MacPete twierdzi, że nawet koty długowłose mogą być podatne na oparzenia słoneczne, ale najbardziej narażone są koty bezwłose oraz te o delikatnej lub jasnej sierści. Obszary takie jak uszy, nos, wargi i brzuch często nie mają zbyt dużo włosów i dlatego są bardziej narażone na poparzenia.

Najlepiej jest trzymać kota z dala od bezpośredniego słońca, zwłaszcza w godzinach od 11 do 15. Jeśli Twój kot musi przebywać na zewnątrz w tych godzinach i nie może być trzymany w zacienionym miejscu, powinien być ubrany w strój chroniący przed słońcem lub mieć nałożony bezpieczny dla kota krem przeciwsłoneczny na bardziej podatne miejsca. Koty mogą ulec poparzeniom słonecznym nawet leżąc na parapecie, ponieważ zwykłe okna nie odfiltrowują szkodliwych promieni UV.

Jak mogę stwierdzić, czy mój kot jest poparzony słońcem?

Oparzenia słoneczne u kotów objawiają się początkowo jako zaczerwienienie i podrażnienie, podobnie jak u ludzi. Ich skóra może być nawet gorąca w dotyku, mogą też powstawać pęcherze. Oparzenia słoneczne u kotów mogą być bardzo bolesne i wrażliwe, dlatego należy jak najrzadziej obchodzić się z kotem, gdy jest on poparzony słońcem.

Czasami, gdy kot jest poparzony słońcem, może drapać i gryźć ten obszar, powodując więcej urazów. W takich przypadkach użycie obroży może być konieczne.

Co zrobić, gdy mój kot doznał poparzeń słonecznych?

Jeśli Twój kot doznał oparzenia słonecznego, może być konieczne zastosowanie zimnych okładów, aby złagodzić część bólu i zapobiec pogorszeniu się oparzenia. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może przepisać maść z kortyzonem, która zwalcza stan zapalny i sprzyja gojeniu się strupów lub ran. Może być również wymagane podanie antybiotyków.

W najgorszych przypadkach konieczna może być dożylna terapia płynami, aby odwrócić lub zapobiec odwodnieniu, choć w rzeczywistości niewiele to pomoże przy oparzeniach słonecznych.

Jakich produktów powinienem unikać?

Koty są bardziej wrażliwe na produkty niż większość innych zwierząt, więc musisz być bardzo ostrożny z produktami, które wybierasz. Sprawdź etykietę, aby upewnić się, że jest to bezpieczne i odpowiednie dla kotów. Na przykład, niektóre filtry przeciwsłoneczne dla zwierząt domowych istnieją, ale nie są zatwierdzone przez FDA. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej sprawdź to u swojego weterynarza. A jeśli używasz produktu, którego nigdy wcześniej nie używałeś, zacznij od bardzo małego obszaru i monitoruj pod kątem jakichkolwiek oznak podrażnienia lub zaczerwienienia.

Upewnij się, że umieściłeś go w miejscu, w którym kot nie może go zlizać. Największe problemy pojawiają się, gdy kot zje filtr przeciwsłoneczny. Jeśli tak się stanie, Twój kot może dostać rozstroju żołądka lub będzie wymiotował i miał biegunkę. Choć to mało prawdopodobne, to jednak jest to możliwość.

Unikanie cynku

Cynk jest składnikiem, którego zdecydowanie należy unikać w przypadku kotów, ponieważ tlenek cynku może powodować uszkodzenie ich czerwonych krwinek. Cynk może powodować reakcję alergiczną w przypadku spożycia, co może prowadzić do obrzęku twarzy i pokrzywki.

Unikanie salicylanów

Salicylany to grupa związków chemicznych, które również są bardzo szkodliwe dla kota. Zalicza się do nich oktyloksyalicylan, homosalat i salicylan etyloheksylu. Salicylany należą do tej samej kategorii co aspiryna, a po nałożeniu na skórę mogą powodować zaczerwienienie i łagodne podrażnienie. W przypadku spożycia dużej ilości, salicylany mogą powodować wrzody w żołądku, a nawet uszkodzenie wątroby.

Podsumowanie

Jeśli obawiasz się, że Twój kot może ulec poparzeniu słonecznemu, najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie go z dala od słońca w godzinach największego nasłonecznienia. Jeśli nie da się tego uniknąć, a zwłaszcza jeśli Twój kot jest bezwłosy, ma bardzo cienkie włosy lub jest jasnego koloru, powinieneś porozmawiać z lekarzem weterynarii o bezpiecznych dla kota filtrach przeciwsłonecznych. Jeśli musisz wypuścić kota na słońce i zdecydujesz się na użycie kremu z filtrem, bądź odpowiedzialny i uważnie sprawdź jego składniki.