Co jest mądrzejsze: koty czy psy? To nie jest łatwe pytanie do odpowiedzi, szczególnie dla ludzi psów i kotów. Jest prawie niemożliwe, aby nie być stronniczym!

Jednak, aby dać ci szybką odpowiedź na to pytanie, koty są mądrzejsze niż psy w niektórych dziedzinach. Ale psy wyprzedzają koty ze względu na liczbę komórek mózgowych, które mają i długość czasu, w którym zostały udomowione.

Zasadniczo nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Zagłębiamy się w naukę tego wszystkiego, co sprawia, że koty wychodzą na wierzch i gdzie psy mają przewagę nad kotami.

Mózgowy spryt kotów i psów

Być może będzisz zaskoczony tym faktem, ale pewien naukowiec faktycznie policzył liczbę neuronów w mózgach kotów i psów. Suzana Herculano-Houzel jest brazylijskim neuronaukowcem i odkryła, że mózg psa ma około 530 milionów neuronów, a mózg kota ma około 250 milionów.

Badanie Herculano-Houzel rzeczywiście wskazuje, że z naukowego punktu widzenia psy można uznać za inteligentniejsze od kotów. Ale czy jest to zgodne z prawdą?

Różne mózgi oznaczają różne mądrości

Według artykułu w “Psychology Today”, koty mają znacznie lepszą pamięć długoterminową niż psy. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy uczą się poprzez swoje działania, a nie poprzez obserwację. Ale jeśli chodzi o zadania społeczne, psy wychodzą na prowadzenie przed kotami.

Badaczka i edukatorka kociego zachowania, interakcji człowieka z kotem oraz kociego poznania społecznego, Kristyn Vitale, stwierdziła, że porównywanie inteligencji pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt jest bezcelowe. Każdy gatunek jest inteligentny na swój własny, niepowtarzalny sposób.

Na przykład psy mogą być wyszkolone jako psy poszukiwawczo-ratownicze lub przewodnicy, podczas gdy koty są o wiele bardziej utalentowanymi myśliwymi niż psy. Można założyć, że koty są rzeczywiście na tyle inteligentne, że można je szkolić w ten sam sposób, ale pytanie brzmi, czy chciałyby tego? Ten cytat enkapsuluje kocią mentalność: “Koty są mądrzejsze od psów. Nie da się zmusić ośmiu kotów do przeciągnięcia sań przez śnieg” (Jeff Valdez).

Oprócz wykorzystania treningu jako miernika inteligencji, możesz również zwrócić uwagę na samowystarczalność. Koty są bardzo zdolne do samodzielnego radzenia sobie. Potrafią same znaleźć i upolować pożywienie oraz same się pielęgnować. Psy są w tych kwestiach bardzo zależne od ludzi. Ostrożne, a zarazem szukające ciekawości zachowanie kotów jest zdecydowanie potwierdzeniem ich sprytu.

Niezależny i uparty kot

Jeśli kiedykolwiek mieszkałeś z kotem, wiesz, jak niezależne i niewspółpracujące mogą być. W rzeczywistości istnieje niewiele badań nad inteligencją kotów, ponieważ jest to bardzo trudne do wykonania. Z drugiej strony, istnieje wiele badań przeprowadzonych na psach, ponieważ mają one tendencję do większej współpracy.

Według Science Magazine, do 2004 roku, było wiele prac i badań przeprowadzonych na inteligencji psów, ale żaden na kotach. Od tego czasu przeprowadzono kilka badań na kotach, ale naukowcy odkryli, że nie są one najbardziej współpracującymi obiektami i mają tendencję do porzucania.

Badanie z 2013 roku wykazało, że koty potrafią rozpoznać głos swojego właściciela, ale często decydują się na niego nie reagować (więcej na ten temat można przeczytać w Smithsonian Magazine). Większość właścicieli kotów prawdopodobnie nie jest zaskoczona słysząc to.

Uważa się, że ponieważ koty nigdy nie były szkolone w taki sposób, jak psy – mają znacznie większy stopień niezależności. Nie zostały również udomowione tak dawno temu jak psy, co daje psom przewagę.

Inteligencja psów

Dr Stanley Coren jest psychologiem i badaczem psów, a jego badania wykazały, że psy mają inteligencję od 2 do 2,5-letniego dziecka. Rozumieją ponad 150 słów i potrafią być podstępne wobec ludzi i innych psów tylko po to, by zdobyć smakołyki.

Najmądrzejszą rasą ze wszystkich jest Border Collie, która potrafi zrozumieć nawet 250 słów! Psy są również w stanie interpretować ludzkie emocje.

Coren dzieli inteligencję psów na trzy kategorie: instynktowną, adaptacyjną i posłuszną.

  • Instynktowne: Pochodzi to oczywiście z instynktów, ale jest to zasadniczo to, do czego pies został wyhodowany.
  • Adaptacyjny: To jest to, jak dobrze pies może dostosować się lub nauczyć się z ich środowiska i doświadczenia, aby rozwiązać problemy.
  • Posłuszeństwo: To jest jak pies pracuje i jest posłuszny. Można o tym myśleć jako o podobnym do “nauki w szkole”.

Psy dodatkowo potrafią liczyć do czterech lub pięciu i faktycznie mają zdolność rozumienia podstawowej matematyki. Na przykład najmądrzejsze psy potrafią rozgryźć błąd 1 + 1 = 1 lub nawet 1 + 1 = 3.

Dodatkowo, psy mogą uczyć się poprzez obserwację. Obejmuje to lokalizowanie wartościowych przedmiotów (zabawek lub smakołyków), najlepszych tras w najbliższym otoczeniu (np. do ulubionego miejsca drzemki), obsługę różnych mechanizmów (zamki i otwieranie drzwi), a także znaczenie słów i symbolicznych gestów (wskazywanie lub inne działania).

Nie ma wątpliwości, że psy są inteligentne, ale ciężko porównać to do kotów.

Badania – czy koty są mądrzejsze od psów?

Jak można sobie wyobrazić, przeprowadzono wiele badań mających na celu sprawdzenie inteligencji psów i w mniejszym stopniu kotów. Badanie liczenia neuronów dostarcza naukowego dowodu na to, że psy są technicznie mądrzejsze od kotów.

W 1876 roku, The Belgian Society to the Elevation of the Domestic Cat eksperymentowało z kotami dostarczającymi pocztę. Podczas gdy koty odniosły sukces i ukończyły bieg pocztowy, zajęło to wielu z nich co najmniej 24 godziny, a co nie jest zaskakujące, wiele z nich po prostu nie miało ochoty tego robić.

Tak więc, z pewnością można argumentować, że koty są inteligentne. Są wystarczająco inteligentne, aby zdecydować dla siebie, czy praca jest warta ich czasu, czy nie.

Podsumowanie – koty inteligentniejsze od psów czy odwrotnie?

Porównywanie psów i kotów to jak porównywanie jabłek i pomarańczy. Psy są inteligentne w niektórych sprawach, a koty w innych. W dłuższej perspektywie wszystkie gatunki są inteligentne w taki czy inny sposób, aby pomóc w ich przetrwaniu.

Tak więc, zamiast zastanawiać się, czy pies twojego sąsiada jest mądrzejszy niż twoje koty, po prostu ciesz się spędzaniem czasu ze swoimi zwierzętami. Chociaż należałoby przeprowadzić więcej badań na temat kotów, to tak naprawdę nie potrzebujemy tych badań, aby powiedzieć nam, jak niesamowite są nasze kociaki!