Króliki są roślinożercami, ale potrafią być naprawdę wrażliwe na punkcie swojej diety. Nawet najmniejsze zachwianie może spowodować u nich prawdziwe kłopoty. Tak więc, robisz fantastyczną rzecz jako właściciel sprawdzając, czy Twój królik może jeść owoce takie jak gruszki.

Dobra wiadomość jest taka, że Twój królik jak najbardziej może jeść gruszki, ale z umiarem. W rzeczywistości, nie pokocha niczego bardziej niż chrupanie słodkiego, soczystego plasterka gruszki – i będzie czekał na to z niecierpliwością, kiedy nadejdzie czas smakołyków. W tym artykule dowiesz się o szczegółach karmienia gruszkami Twojego królika.

Czy królik może jeść gruszki?

Gruszki są też dobre pod każdym względem, nie ma żadnych godnych uwagi toksyn, o których należałoby wspomnieć. Króliki z przyjemnością ucztują na wilgotnych kawałkach gruszki. Jeśli dodasz to do ich regularnej diety jako okazjonalny smakołyk, zjedzą to z przyjemnością.

Wszystkie części gruszy są całkowicie bezpieczne dla Twoich króliczych przyjaciół. W przeciwieństwie do jabłek, gruszki nie mają związków, które powodują toksyczność w korzeniach lub nasionach. Tak więc, nawet jeśli dasz swojemu królikowi trochę liści lub łodyg, może on je zignorować – ale nie zaszkodzi im, jeśli je skubnie.

Znaczna przewaga jednego z jakichkolwiek składników jest szkodliwe w diecie każdego, nawet naszych futrzanych przyjaciół. Dlatego upewnij się, że nigdy nie zastąpisz codziennej diety swojego królika gruszkami. Jak wiele innych owoców, króliki mogą jeść gruszki mniej więcej raz w tygodniu i zawsze należy je odpowiednio przygotować.

Gruszka Fakty żywieniowe

Wielkość porcji: 1 filiżanka

Kalorie: 101
Węglowodany: 27 g
Białko: 0.6 g
Tłuszcz: 0.3 g
Błonnik: 5.5 g
Cukier: 17 g
Witamina K: 7.8 mg
Potas: 206 mg

Korzyści zdrowotne z gruszek

Gruszki kipią od korzyści zdrowotnych, które sprawiają, że są tak pyszne i pożywne. Oto kilka obszarów zdrowia, które warto rozważyć dla swoich króliczków.

Miedź

Gruszki zawierają sporą ilość miedzi, która jest odpowiedzialna za kilka funkcji w organizmie. Miedź pomaga Twojemu królikowi utrzymać zdrową strukturę kości, naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe i odporność.

Witamina C

Organizm Twojego królika naturalnie produkuje witaminę C, więc tak naprawdę nie potrzebują jej więcej poza normalną dietą.

Potas

Potas jest bardzo ważny w diecie Twojego królika. Ma tak niezastąpioną pracę w organizmie jak regulowanie bicia serca. Oprócz funkcji mięśnia sercowego, pomaga organizmowi Twojego królika syntetyzować białko i metabolizować energię.

Witamina K

Witamina K jest grupą witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które pomagają w funkcjach organizmu, takich jak krzepnięcie krwi, zdrowie kości i utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi.

Wady w regularnym karmieniu królików gruszkami

Tak samo jak gruszki mogą być korzystne dla diety Twojego królika, mogą mieć również swoje minusy. Na przykład, ponieważ pary są tak pełne naturalnego błonnika, może to rozluźnić stolce twojego królika, a nawet spowodować biegunkę. To zaburzenie w przewodzie pokarmowym może potencjalnie sprawić, że twój królik będzie chory – a tego nie chcemy.

Aby utrzymać prawidłowe zdrowie, powinieneś zawsze karmić swojego królika naturalną dietą, która jest pełna ziaren, siana i warzyw. Owoce powinny być sporadycznym przysmakiem. Ponadto, gruszki mają bardzo wysoką zawartość cukru, co jest idealne, aby nie przeciążać diety królika.

Gruszki z puszki a świeże

Świeże gruszki będą bez wątpienia bardziej korzystne pod względem odżywczym dla Twoich królików. Powodem jest to, że kiedy gruszki są puszkowane, niektóre z naturalnie występujących składników odżywczych są tracone. Ponadto, często zdarza się, że gruszki w puszkach są konserwowane ciężkim syropem.

Widzisz, prawdopodobnie już wiesz, że twoje króliki mają dość słodki ząb. Niestety, nie potrafią one wykryć różnicy między naturalnymi cukrami a cukrem rafinowanym (wytwarzanym przez człowieka).

Twój królik nie potrzebuje dodatkowego cukru poza ich regularną dietą – w tym owoców. Te dodane cukry są nie tylko złe dla diety Twojego królika, ale są też wręcz niebezpieczne. Dodatkowy cukier może doprowadzić do wiru problemów dla twoich królików.

Cukry rafinowane mogą zakłócić zdrowie jelit Twojego królika, doprowadzić do otyłości i przyczynić się do innych problemów zdrowotnych. Tak więc, zawsze upewnij się, że karmisz swojego królika świeżymi gruszkami, kiedy tylko możesz. Jeśli gruszki są puszkowane naturalnie, bez dodatkowego cukru, mogą być bezpieczne, ale wybieraj świeże, jeśli to możliwe.

Nie przesadzaj z gruszkami

Może się wydawać, że powinieneś podawać swojemu królikowi codziennie różne rodzaje komercyjnej karmy, siano Timothy oraz świeże owoce i warzywa. Choć w większości przypadków jest to prawda, powinieneś zawsze zmieniać to, co oferujesz, utrzymując tę samą dzienną bazę pokarmową.

Króliki wymagają komercyjnego granulatu zawierającego wszystkie niezbędne witaminy i minerały, aby utrzymać królika w zdrowiu. Dodatkowo, siano jest absolutną podstawą ich diety i powinno być zawsze łatwo dostępne.

Możesz być w stanie obejść się z karmieniem swojego królika surowymi warzywami codziennie, pozwalając, że warzywa takie jak marchewki nie są tak wysokie w cukrze. Ostatecznie, powinieneś oferować cukrowe owoce, takie jak gruszki, mniej więcej raz do dwóch razy w tygodniu.

Podsumowanie

Tak więc teraz już wiesz, że króliki mogą bez obaw jeść gruszki. Nie tylko zapewnią im one zastrzyk miedzi, witaminy K i potasu, ale także pokochają ich pyszny smak.

Pamiętaj, aby dokładnie umyć wszystkie świeże gruszki, które planujesz podać swojemu królikowi. Pokrój je w cienkie plasterki, aby zapewnić, że będą łatwe do zjedzenia. Podawaj gruszki swojemu królikowi mniej więcej raz do dwóch razy w tygodniu. Umiar jest zawsze kluczem, więc nigdy nie zastępuj gruszkami ich regularnej komercyjnej diety granulowanej.