Zapach lawendy jest chwalony przez wielu za jego zdolność do wytwarzania efektu uspokajającego i jest często uważany za coś, co pomaga w zasypianiu, relaksie i łagodzeniu stresu. Ze względu na jego sukces w pomaganiu uspokoić ludzi, wiele osób spojrzało na olejek lawendowy jako rozwiązanie do łagodzenia stresu u swoich kotów, jak również.

Czy jest to jednak bezpieczne? Czy to działa? Oto co musisz wiedzieć, zanim wprowadzisz olejek lawendowy do swojego domu, jeśli masz koty. Olejek lawendowy nie jest bezpieczny ani skuteczny dla kotów!

Czy olejek lawendowy uspokaja koty?

Ani olejek lawendowy, ani zapach kwiatów lawendy nie uzyskały żadnego poparcia wskazującego na ich skuteczność w uspokajaniu kotów. Podczas gdy wiele osób anegdotycznie twierdzi, że odniosło sukces, nie ma żadnych dowodów naukowych wskazujących na skuteczność stosowania olejku lawendowego w celu uspokojenia kotów. W rzeczywistości istnieją pewne istotne obawy, które powinieneś wziąć pod uwagę, zanim jeszcze spróbujesz użyć olejku lawendowego w domu z kotami.

Czy olejek lawendowy jest bezpieczny dla kotów?

Wiele osób uważa, że ponieważ olejek lawendowy i inne olejki eteryczne są naturalne, muszą być bezpieczne. Jednak “naturalny” i “bezpieczny” nie są terminami wymiennymi, nawet jeśli chodzi o coś pozornie łagodnego, jak olejek lawendowy.

Na początek, ASPCA ma lawendę sklasyfikowaną jako toksyczną dla kotów, roślina może powodować wymioty i nudności. To pokonuje cel uspokajający. Miejscowe stosowanie olejku lawendowego, nawet jeśli rozcieńczony, może powodować podrażnienie skóry, a jeśli twój kot żłobi się po zastosowaniu olejku eterycznego na ich płaszcz, może również powodować bardzo nieprzyjemny smak w ustach, a jeśli zostanie połknięty, może prowadzić do bólu brzucha i rozstroju.

Ze względu na wysokie stężenie substancji w olejkach eterycznych, mogą one być szybko wchłaniane do organizmu przez skórę, co może być trudne, a w wielu przypadkach nawet niemożliwe do zmetabolizowania przez wątrobę kota. Może to prowadzić do odurzenia.

Czasami olejki eteryczne stosowane są w odświeżaczach powietrza i dyfuzorach. Wdychane przez kota mogą powodować dyskomfort w oddychaniu, duszności, a nawet zaburzenia oddychania u kotów z wrażliwością układu oddechowego lub astmą.

Czy powinienem wyeliminować lawendę w moim domu?

W sferze olejków eterycznych, olejek lawendowy jest uważany za jeden z najmniej toksycznych dla zwierząt domowych, ale nadal powinien być używany z wielką ostrożnością w domach ze zwierzętami. Rośliny lawendowe i olejki eteryczne stanowią ryzyko dla domu ze zwierzętami, ale poziom ryzyka jest zmienny.

Jeżeli mieszkasz w małym domu i rozpraszasz olejek lawendowy, to istnieje większe ryzyko dla Twojego kota niż w przypadku, gdy mieszkasz w dużym domu i rozpraszasz olejek lawendowy tylko w jednym pomieszczeniu. Rośliny lawendowe również stanowią mniejsze ryzyko niż olejek, ponieważ wymagają połknięcia, aby wywołać jakiekolwiek problemy, więc rośliny lawendowe mogą być bezpieczne, jeśli potrafisz trzymać je poza zasięgiem kota.

Produkty o zapachu lawendy, takie jak odświeżacze powietrza, zazwyczaj zawierają mniej olejku lawendowego niż dyfuzja olejku lawendowego, co czyni je nieco bezpieczniejszą opcją. Niestety, niektóre koty są bardzo wrażliwe na odświeżacze powietrza i zapachy.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, najbezpieczniej jest unikać używania olejku lawendowego w domu w jakikolwiek sposób. Lawenda ma niewielki poziom toksyczności dla kotów, aczkolwiek niski, i należy się z nią obchodzić bardzo ostrożnie w domach z kotami. Jeśli masz obawy dotyczące ekspozycji na olejek lawendowy, której doświadczył Twój kot, powinieneś zlecić weterynarzowi ocenę kota, aby upewnić się, że nie ma on objawów toksyczności.