Błędne określenie, że Pitbulle są niebezpiecznymi psami, wywodzi się ze strasznej i tragicznej rzeczywistości, w której są one często wykorzystywane w nielegalnych walkach psów. Większość ludzi jest zaskoczona, gdy prawdziwa natura i historia Pit Bulla wysuwa się na pierwszy plan w tak ważnej dyskusji.

Czy Pit Bulle są niebezpieczne?

Mówi się że, tak Pit Bulle są potencjalnie niebezpieczną rasą, lecz nie są one agresywne z natury.

Historia Pit Bulla

Większość dowodów na prawdziwą naturę Pit Bulla, lub jakiegokolwiek innego zwierzęcia, opiera się na początkach jego istnienia. Pit Bulle mają ciekawą historię.

Między 1845 a 1860 rokiem Pit Bull po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Ta rasa psów, która ma swoje korzenie na Wyspach Brytyjskich, jest dubbingowana z bykiem i terierem. Rasy psów, które wywodzą się z buldoga i teriera są znane w Stanach Zjednoczonych jako pit bulle.

Do połowy XIX wieku Old English Terriers i Old English Bulldogs były hodowane razem, aby stworzyć psa, który łączył niezwykły atletyzm teriera z siłą i zwinnością buldoga.

Na początku XX wieku pit bulle były używane w Stanach Zjednoczonych do odławiania półdzikiego bydła i świń oraz do przepędzania zwierząt gospodarskich. Niestety, były one również wykorzystywane do krwawych sportów.

Dziś termin “pit bull” odnosi się do grupy psów, która obejmuje kilka różnych ras.

Pięć najczęstszych ras pit bulli to:

  • American Bully
  • American Pit Bull Terrier
  • Amerykański Staffordshire Terrier
  • Staffordshire Bull Terrier
  • Buldog amerykański


American Pit Bull Terrier jest nadal uważany przez niektórych za jedyną historycznie uzasadnioną rasę psów “pit bull”. Jeśli chodzi o opowieści o napaściach przez pit bulle, jest to część błędnego przekonania. Im więcej ras psów posiada dany pies, tym większe ryzyko wystąpienia zdarzenia. W związku z tym psy zaliczane do kategorii pit bull są często poddawane niesprawiedliwemu traktowaniu.

W rzeczywistości, przez wielu właścicieli pit bulli wiadomo, że psy typu pit bull są zazwyczaj niezwykle czułe, lojalne i łagodne w stosunku do swoich właścicieli. Ponadto mają figlarną naturę i chętnie wychodzą naprzeciw potrzebom innych.

Do czego zostały wyhodowane Pit Bulle?

Czy pitbulle są niebezpieczne? Odpowiedź na to pytanie może być dla wielu osób przykra i przygnębiająca. Walki psów były powszechnym krwawym sportem wykorzystywanym do obstawiania wysokich stawek na “klasycznych” przyjęciach i imprezach w Stanach Zjednoczonych we wczesnych latach 1900. Niestety, w tych krwawych sportach używano byków i terierów.

Na szczęście, walki psów zostały uznane za nielegalne w Wielkiej Brytanii w 1835 roku, a walki psów są przestępstwem we wszystkich pięćdziesięciu stanach USA, jak również w Dystrykcie Kolumbii. Posiadanie psów do celów walki jest przestępstwem w większości stanów, jak również oglądanie walk psów jest również zabronione we wszystkich stanach oprócz Montany i Hawajów.

Niestety, prawo nadal jest łamane, a pitbulle są często wykorzystywane jako pionki w pokrętnym uzależnieniu niektórych przestępców od sportu i hazardu.

Czy Pit Bull jest dobrym psem rodzinnym?

Wielu nieobeznanych z tematem właścicieli pitbulli może się zastanawiać, czy pitbulle są niebezpieczne? Środowisko młodego stworzenia i ludzie, z którymi wchodzi w interakcje, mogą mieć znaczący wpływ na jego ogólny temperament. Psy, koty czy jakiekolwiek inne zwierzę domowe jego przyszły temperament czy osobowość są bezpośrednio związane z relacjami i prowadzeniem przez właściciela. Nawet ludzie są pod wpływem tej ideologii i badań naukowych.

Psy typu Pit Bull znane są z tego, że są oddane swoim właścicielom i lubią towarzystwo innych zwierząt domowych i członków rodziny. Są rasą opiekuńczą i miłą. Pit Bull w odpowiednich rękach może być najbardziej kochającym i czułym zwierzakiem, jakiego kiedykolwiek będziesz posiadał. Są również lojalni, zabawni i łatwi w szkoleniu, ponieważ są inteligentni. Wszystko, co fantastyczny pies powinien być jest właśnie tutaj w tych psach!

Czy Pit Bulle są dobre dla dzieci?

Czy Pit Bulle są niebezpieczne i czy można im zaufać w pobliżu dzieci? Pit Bulle są znane z tego, że świetnie dogadują się z dziećmi. Główną zasadą jest upewnienie się, że dziecko rozumie, jak należy postępować z każdym zwierzęciem. Należy również upewnić się, że pies jest szkolony i odpowiednio socjalizowany od najmłodszych lat. Pit bulle łakną uwagi, a kochające dziecko może być właśnie właściwą osobą, która im ją zapewni. Dzieci, zwłaszcza małe, powinny być zawsze nadzorowane ze zwierzętami domowymi dla bezpieczeństwa zarówno zwierzęcia jak i dziecka.

Czy Pit Bulle są dobre dla innych zwierząt?

Czy Pit Bulle są niebezpieczne dla innych ras psów? Pit bulle są znane z tego, że nie są tak tolerancyjne wobec innych psów w porównaniu z większością innych ras. W związku z tym pitbulle muszą być nauczone, jak zawsze być posłusznym swoim właścicielom. Wymaga to odpowiedniego szkolenia i zaufania. Wszystkie szkolenia powinny opierać się na pozytywnym wzmocnieniu, przy czym należy być stanowczym, unikając jednocześnie karania.

Pit Bull może mieć problemy z utrzymaniem dobrych relacji z innymi psami. Możliwe, że dogaduje się tylko z psami płci przeciwnej lub tylko z niewielką liczbą psów. Większość Pit Bullów dogaduje się z innymi Pit Bullami o tym samym temperamencie.

Pielęgnowanie obecnego psa powinno być Twoim głównym celem. Zestresowane psy nie są najlepszymi kandydatami do nowej rodziny. Przy odpowiedniej historii, szkoleniu, środowisku i właścicielach, pitbulle mogą współistnieć z innymi psami i są tak samo towarzyskie jak inne psy.

Czy Pit Bulle są nielegalne do posiadania w niektórych miejscach?

Ponieważ Pit Bulle mają predyspozycje do agresywnych i szkodliwych zachowań przypisywanych ludziom hodującym je do walk psów, kilka praw w całym kraju ogranicza posiadanie lub ustala ograniczenia w adopcji pit bulla.

Prawo dotyczące konkretnej rasy, lub BSL, jest odpowiedzialne za uchwalanie przepisów dotyczących dyskryminacji rasowej, najczęściej stosowanych wobec pit bulli. Przepisy BSL są dość subiektywne – pozwalają właścicielom psów na zakaz posiadania, jeśli ich kły “wydają się” należeć do tak zwanej “niebezpiecznej” rasy.

Amerykańskie Towarzystwo Weterynaryjne ds. Zachowania Zwierząt stoi na stanowisku, że BSL jest nieskuteczne i może prowadzić do fałszywego poczucia bezpieczeństwa społeczności poprzez ukierunkowanie na pojedyncze rasy. Mądrzejszym podejściem jest ocena statystyk w społeczności, zabieganie o wkład obywateli i ważenie elementów zaangażowanych w ataki psów dla tego konkretnego obszaru.

Czy Pit Bull jest najbardziej agresywną rasą psów domowych?

Co zaskakujące, według wielu badań, najbardziej agresywnym psem nie jest Pit Bull.

W badaniu przeprowadzonym wśród prawie 9000 zwierząt domowych w oparciu o lata badań i statystyk dotyczących udomowionych psów, Rough Collies zostały uznane za najbardziej brutalną rasę.

Badania pokazują również, że małe psy są bardziej skłonne niż średnie i duże do agresywnego zachowania, co obejmuje warczenie, gryzienie i szczekanie. Jednak te incydenty są znacznie rzadziej zgłaszane ze względu na mniej groźne usposobienie mniejszych psów.

Inne najnowsze badanie wskazuje, że kilka innych psów znajduje się wyżej na liście psów wrednych lub agresywnych niż jakikolwiek typ pitbulla. Do ras tych należą: chow chow, doberman pinczer, owczarek niemiecki, rottweiler, a nawet malutki jack russel terrier. Amerykańskie Towarzystwo Badania Temperamentu przeprowadziło dokładny test temperamentu, aby wybrać te rasy.

Należy pamiętać, że wszystkie wyniki badań należy traktować z przymrużeniem oka.

Trzeba ujawnić coś więcej niż tylko liczby i dane. Podczas gdy wiele osób kojarzy pit bulle z zaciekłością i agresją, ci, którzy posiadali pit bulla i wychowali go z miłością i troską, mogą świadczyć o miłej, jeśli nie zbyt przyjaznej, naturze tej rasy.

Podsumowanie

Pit Bull może być niezwykle niebezpieczny, jeśli źle traktowany lub zmuszony do działania w określony sposób. Pit bulle są łatwe do nauczenia, ale jak wszystkie inne zwierzęta domowe, muszą być odpowiednio przeszkolone.

Jeśli wychowasz je z miłością i życzliwością, będą miłe wobec ciebie i innych zwierząt. Oceniaj te psy indywidualnie, a nie jako grupę. Pit Bull Terriers są jedną z najbardziej kochających, lojalnych, przytulnych i radosnych ras psów domowych, jeśli są prawidłowo hodowane.