Czy psy śnią?
Jeśli kiedykolwiek obserwowałeś, jak twój pies drga, gaworzy lub porusza łapami podczas snu, być może zastanawiałeś się, czy śnią. Odpowiedź brzmi: tak. Psy śnią.

Podczas gdy wiemy, że ludzie regularnie śnią podczas snu, przez wiele lat nie było jasne, czy zwierzęta to robią. Naukowcy monitorowali więc mózgi szczurów podczas czuwania i wykonywania zadań, takich jak bieganie po torach w poszukiwaniu jedzenia. Następnie porównali aktywność ich mózgów podczas snu i odkryli dokładnie to samo. To wskazało, że szczury rzeczywiście śniły. W rzeczywistości jest prawdopodobne, że wszystkie ssaki śnią. Ale dlaczego?

Aby zrozumieć śnienie, należy zrozumieć proces snu. Sen jest naturalnym stanem charakteryzującym się zmniejszoną świadomością wraz ze zmniejszoną lub wstrzymaną aktywnością sensoryczną i dobrowolną aktywnością mięśni. Innymi słowy, podczas snu nie jesz, nie czujesz zapachu ani nie chodzisz. Nadal nie znamy powodu, dla którego sen jest tak ważny dla zwierząt, ale wydaje się, że pomaga on we wzroście i naprawie systemów naszego ciała. Podczas snu mózg wydaje się również przetwarzać informacje i doświadczenia zdobyte w ciągu dnia.

Istnieją dwa główne rodzaje snu – sen REM (rapid eye movement) i sen non-REM. Sen REM jest okresem odpowiedzialnym za najbardziej pamiętne i żywe sny i uważa się, że jest częścią procesu przetwarzania pamięci przez organizm, między innymi. Naukowcy mogą śledzić te cykle i związaną z nimi aktywność mózgu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Podczas tego etapu snu osoba śniąca może wydawać się dość aktywna, ale bardzo trudno ją obudzić. Śnienie występuje głównie podczas tej fazy REM snu. Podobnie jest z kotami. Szczeniak spędzi więcej czasu we śnie niż dorosły pies, prawdopodobnie ze względu na potrzebę przetwarzania nowych informacji.

Czy zwierzęta śnią? – Badania

Jeden z najsłynniejszych eksperymentów ze snami dotyczył szczurów laboratoryjnych. Szczury te spędzały cały dzień biegając w labiryncie. Naukowcy monitorowali aktywność mózgu szczurów w labiryncie i porównywali ją z aktywnością mózgu szczurów podczas snu REM. Okazało się, że w mózgach szczurów zapalały się te same obszary, co oznaczało, że szczury prawdopodobnie śniły o labiryncie, a dzięki porównaniu danych naukowcy mogli ustalić, gdzie dokładnie w labiryncie szczury się śniły.

To zasugerowało naukowcom, że zwierzęta mają tendencję do śnienia tak jak my. Szczury śniły o swoim dniu, tak jak ty możesz znaleźć się w biurze w swoich snach, nawet jeśli wolałbyś śnić o sobie w bardziej ekscytującym miejscu. Naukowcy z MIT doszli do wniosku, że zwierzęta mają złożone sny, a podczas snu potrafią zapamiętać i odtworzyć długie sekwencje wydarzeń.

O czym śnią psy?

Więc tylko o czym śnią nasi futrzani przyjaciele? Kolacja? Zabawa w aportowanie? Spacery?

Prawdopodobnie wszystkie z powyższych. Wszystko, co twój pies robi w ciągu dnia, jest przetwarzane podczas snu i przeżywane w czasie snu. Stąd drgające wąsiska, skomlenie i biegające łapy, które powszechnie obserwujemy. Sen jest próbą zrozumienia przez Twojego psa informacji przetwarzanych w mózgu.

Istnieje prawdopodobieństwo, że Twój pies śni również o Tobie. Chociaż nie możemy wiedzieć na pewno, czy sny psów są wypełnione ludźmi, są szanse, że jeśli spędzasz czas wysokiej jakości interakcji z psem, będzie on marzył o waszej sesji gry, spacerach i przytulaniu czasu razem.

Czy psy mają koszmary?

Nie wszystkie ludzkie sny są dobre. Wnioskujemy, że psy też mogą mieć koszmary. Te koszmary są trudne do oglądania. Kuszące może być obudzenie psa, aby go pocieszyć, tak jak w przypadku dziecka, ale istnieją pewne zagrożenia związane z psimi koszmarami, którymi powinieneś podzielić się z rodziną.

Jeśli kiedykolwiek zostałeś obudzony z przerażającego snu, wiesz, że może to zająć minutę, aby przypomnieć sobie, gdzie jesteś i z kim jesteś. Podobnie jak niektórzy ludzie, psy mogą reagować agresywnie w stosunku do budzącej je osoby. Może to być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla psa, o którym myślisz, że ma zły sen, jest poczekać, aż twój pies się obudzi i być tam, aby go pocieszyć.

Czy rasa psa ma wpływ na sen?

Ludzie różnią się pod względem tego, jak często śnią i o czym marzą, a naukowcy uważają, że dotyczy to również psów. Coren donosi, że małe psy mają częstsze sny niż duże, ale te małe sny są krótsze w czasie. Z kolei duże psy mają mniej, ale za to dłuższe sny.

Możemy również zaryzykować przypuszczenie, że to, co pies robi przez cały dzień, determinuje jego sny. Chociaż nie możemy być jeszcze pewni, fakt, że Pointery i Dobermany wykazują zachowania strażnicze sugeruje, że działania specyficzne dla danej rasy mogą mieć miejsce również podczas snów. Na przykład Twój Labrador Retriever częściej śni o gonieniu piłek tenisowych niż Mops.

Bez względu na to, o czym śnią nasze psy, istnieje pewne pocieszenie w przekonaniu, że one, podobnie jak my, mają marzenia i lęki, które odgrywają się we śnie, czyniąc nas bardziej podobnymi niż różnymi.