Mimo że wiele osób ma różny stosunek do warzyw, niektórzy je kochają – inni nienawidzą. Warzywa zawierają wiele pożywnych witamin i minerałów, które zapewniają Twojemu szczeniakowi energię i zdrowie — ale czy psy mogą jeść brokuły?

To warzywo z rodziny krzyżowych jest wszechstronne i łatwe do przygotowania, ale jest wiele rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim podasz je swojemu szczeniakowi jako przekąskę lub jako dodatek do karmy dla psów . Oto fakty na temat brokułów dla psów.Can Dogs Eat Broccoli? - PetPlace

Pies liże palec osoby z jogurtem na nosie

Czy psy mogą jeść brokuły? Oto podstawowe informacje na temat tej zdrowej przekąski dla psów

Dobre wieści! Według wielu ekspertów ds. żywienia psów, w tym z firm Purina i Hill’s Pet Nutrition , Twój futrzany przyjaciel może spożywać brokuły z umiarem. W rzeczywistości może to nawet przynieść pewne korzyści zdrowotne dla twojego szczeniaka. Brokuły są nie tylko doskonałym źródłem błonnika — który pomaga w trawieniu i ogólnym zdrowiu jelit — ale są także przekąską pełną witamin. Te witaminy obejmują:

  • A
  • B
  • C
  • D
  • K

Brokuły zawierają luteinę – składnik odżywczy, który wspomaga zdrowie oczu i serca. Pomyśl tylko o korzyściach! Przeciwutleniacze zawarte w brokułach mogą również pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych, chociaż każdy pies wchłania i reaguje na składniki odżywcze na swój własny sposób. Tak jak ludzie — nie ma dwóch takich samych psich ciał.

Oto haczyk: psy mogą mieć gazy, jeśli zjedzą za dużo brokułów. Chociaż błonnik może pomóc w trawieniu, wyjaśnia, że może on również trochę za dobrze poruszać. Według Puriny brokuły zawierają również izotiocyjaniany, które mogą powodować problemy trawienne, jeśli są spożywane w dużych ilościach. Aby uniknąć tych niepożądanych konsekwencji, pamiętaj, aby karmić to warzywo z umiarem. Ale ile brokułów może zjeść pies?Can Dogs Eat Broccoli? (Risks & Health Benefits) | Bone Appetreat

Pies Shih Tzu liże nos, stojąc blisko kamery

Ile brokułów może jeść pies? Zależy to od wielkości psa, ale w końcu umiar jest kluczowy

Ludzie z Purina, którzy zalecają podawanie psu brokułów jako przysmaku, sugerują, aby te smakołyki nie przekraczały 10% dziennej diety Twojego psa. Tak — nawet jeśli jest to zdrowe warzywo. Twój pies może mieć za dużo dobrego, więc podawanie brokułów z umiarem pomoże mu uniknąć zaburzeń trawiennych i nadmiernego wzdęcia.

Jednak dietetycy ze Światowego Stowarzyszenia Weterynarii Małych Zwierząt zauważają również, że sam brokuł nie powinien przekraczać 10% dziennej diety twojego szczeniaka — niezależnie od tego, czy jest podawany jako smakołyk, czy jako dodatek do posiłku. Jeśli jednak Twój pies wydaje się mieć wrażliwy żołądek, jeśli chodzi o to warzywo, nie ma nic złego w pominięciu lub zastąpieniu go.

Lekarz weterynarii, dr Jerry Klein wyjaśnia „Brokuły są uważane za bezpieczne dla psów, jeśli całkowita ilość spożyta jest mniejsza niż 10 procent ich dziennego spożycia; ponad 25 procent uważa się za toksyczne”.Feeding My Dog Broccoli - YouTube

Biały pies husky zjada smakołyk z ręki osoby

Jaką część brokułów mogą jeść psy? Czy psy mogą jeść łodygi brokułów?

Nawet jeśli będziesz chciał podawać swojemu psu to warzywo z umiarem, nie musisz być wybredny, jeśli chodzi o to, którą częścią rośliny je nakarmić. W rzeczywistości eksperci od zwierząt z Petco informują czytelników, że łodygi brokułów zawierają nawet więcej błonnika niż różyczki („liściaste” części drzewa brokułów). Jednak ze względu na wysoką zawartość błonnika będziesz chciał ugotować tę część warzywa, aby była łatwiejsza do strawienia.

Zgadnij co? Twój pies też może jeść kiełki brokułów. Zgadza się, te kiełki zawierają jeszcze więcej przeciwutleniaczy niż dojrzałe brokuły. Kolejnym plusem jest to, że Twój szczeniak będzie potrzebował znacznie mniejszej ilości, aby czerpać korzyści! Wystarczy kilka.

Labrador retriever zjada smakołyk, który trzyma osoba

Czy psy mogą jeść surowe brokuły? Czy psy mogą jeść gotowane brokuły? Jak przygotować to warzywo dla psów

Chociaż twój futrzany przyjaciel może bezpiecznie jeść brokuły surowe, gotowane na parze lub gotowane, Hill’s Pet Nutrition zachęca właścicieli zwierząt domowych do zachowania dodatkowych środków ostrożności podczas podawania brokułów na surowo. Pamiętaj, aby dokładnie umyć to warzywo przed podaniem go swojemu szczeniakowi, tak jak zrobiłbyś to, aby zachować zdrowie. Mycie lub gotowanie znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia salmonellą, więc nie pomijaj tego kroku.

Profesjonaliści z Petco wyjaśniają, że gotowane brokuły mogą być zdrowsze dla twojego psa. „Jest łatwiejszy do strawienia”, napisali, „a proces gotowania może wydobyć składniki odżywcze i uczynić je bardziej biodostępnymi – lub zdolnymi do wchłonięcia przez krwioobieg”. Być może warto poświęcić kilka dodatkowych minut na ugotowanie tego warzywa. Petco zaleca również gotowanie łodyg brokułów przed podaniem ich swojemu zwierzakowi, ponieważ gotowanie czyni je bardziej miękkimi i zmniejsza ryzyko zadławienia. Plus — gotowanie dowolnego warzywa może ułatwić jego trawienie.

Aby uzyskać szybką i łatwą metodę gotowania, zaleca się gotowanie brokułów na parze w wodzie – bez przypraw. Wiemy, że brzmi to trochę nijakie, ale najlepiej karmić swojego szczeniaka tym warzywem bez dodatków, aby był bezpieczny i zdrowy.

Niezależnie od tego, czy brokuły są Twoim ulubionym jedzeniem, czy czymś, co wolisz pominąć, możesz pozwolić swojemu psu decydować o ich smaku. Dobrą wiadomością jest to, że to warzywo nie jest koniecznością w diecie psów, więc nie ma problemu, jeśli one też go nie lubią. Jeśli jednak tak je lubią, istnieje wiele szybkich i łatwych sposobów przygotowania brokułów dla Twojego psa. Teraz czas na test smaku!