Tak! Psy potrafią pływać i są przy tym dobrymi pływakami. Tak jak ludzie uczą się pływać, psy w rzeczywistości potrafią to robić znacznie szybciej. Wiele psów umie pływać już po pierwszym wejściu do basenu lub innego zbiornika wodnego.

Psy od razu przechodzą do pływania w stylu doggy paddle i może to być całkiem urocze do oglądania. Z większą praktyką, Twój pies stanie się lepszym pływakiem i będzie wyglądał znacznie mniej rozbryzgiwany i szalony, gdy są w basenie lub jeziorze.Can Dogs Swim?

Oznaki tego, że pies umie pływać

Większość psów potrafi pływać, ale istnieją pewne większe rasy psów, które nie potrafią pływać lub mają znacznie trudniej niż inne utrzymać się na powierzchni wody. Jeśli Twój pies umie pływać przy pierwszym wejściu do wody, nie oznacza to, że potrafi utrzymać się na powierzchni wody przez dłuższy czas.

Nawet jeśli Twój pies może od razu zacząć wiosłować w wodzie, prawdopodobnie szybko się zmęczy i będzie miał problemy z utrzymaniem się na powierzchni wody przez dłuższy czas. Właściwe, bezpieczne pływanie zajmie Twojemu psu trochę czasu i praktyki, aby je opanować, podobnie jak to się dzieje, kiedy uczysz się pływać po raz pierwszy.

Jeśli Twój pies umie pływać, po kilku ćwiczeniach będzie w stanie wiosłować bez szaleńczego chlapania, będzie czerpał przyjemność z przebywania w wodzie, będzie czujny i nie będzie próbował w pośpiechu wyjść z basenu tak szybko jak to możliwe. Jeśli pies nie umie pływać lub nie potrafi pływać, będzie wpadał w panikę i chlapał łapami, aby utrzymać się na powierzchni. Może też bardzo bać się wody.can-dogs-swim

Historia pływania psów

Chociaż wiele psów jest naturalnymi pływakami, nie są one tak dobre w pływaniu jak wiele innych ssaków i innych rodzajów zwierząt. Przeprowadzono kilka badań nad tym, dlaczego psy pływają w taki sposób, w jaki to robią – używając słynnego psiego wiosła. Stwierdzono, że psy różnej wielkości, od Yorka po nowofundlanda, pływają tym samym stylem doggy paddle i nie odbiegają od tej techniki pływania.

Nogi psa poruszają się do przodu i cofają równolegle do siebie. Opisują ten ruch tak, jakby pies kłusował na lądzie, ale porusza nogami i łapami znacznie szybciej, gdy jest w wodzie.

Wielu właścicieli psów twierdzi, że ich psy uwielbiają pływać i były w stanie nauczyć się pływać bez większego ukierunkowania. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że ich przodkowie musieli pływać przez stawy, luby i rzeki, aby migrować lub polować na swoje jedzenie. Wilki czasami łapały ryby w zbiornikach wodnych jako źródło pożywienia, więc musiałyby wiedzieć, jak skutecznie manewrować w wodzie, aby złapać ryby na czas posiłku.can-dogs-swim

Szkolenie psów do pływania

Istnieje wiele różnych sposobów, w jaki możesz nauczyć i wyszkolić swojego psa, aby dobrze pływał. Chociaż może się wydawać, że twój pies może pływać za pierwszym razem, gdy wejdzie do basenu lub akwenu, nie oznacza to, że może pływać dobrze lub bezpiecznie. Dlatego ważne jest, aby wyszkolić psa, jak prawidłowo pływać. Jednym z najskuteczniejszych i najłatwiejszych sposobów na nauczenie psa pływania jest zastosowanie systemu Buddy.

Kiedy po raz pierwszy wprowadzasz je do wody, wejdź z nimi do basenu i pozostań w pobliżu. Pozostań w płytkim końcu basenu, abyś mógł stanąć i mieć większą kontrolę. Na początku możesz użyć urządzenia flotacyjnego, aby było bardziej wygodnie. Upewnij się, że pozwolisz im wsadzić łapy do wody, zanim weźmiesz je w całości, aby mogły przyzwyczaić się do uczucia wody.

Jeśli masz problemy z wprowadzeniem ich do wody, spróbuj podać im smakołyki lub zabawkę, aby je zachęcić. Gdy już wejdą, powinny zacząć psie wiosłowanie. trzymaj pod nimi ramię dla pewnego wsparcia, jeśli zaczną zapadać się w wodę. Użyj dużo słownej pochwały i uspokojenia, aby wiedzieli, że to, co robią, jest poprawne. Nigdy nie krzycz na nich lub bądź zbyt surowy z psem w tej wyższej sytuacji stresowej.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, przynieś psa z wody i nadal chwalić je i dać im kilka wysokiej nagrody smakołyki, takie jak kurczak lub indyk. Możesz powtarzać ten proces codziennie, aż będą w pełni komfortowo pływać i kochać bycie w wodzie.divider-paw

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa przy uczeniu psa pływania:

  • Na początku użyj urządzenia do unoszenia się na wodzie.
  • Trzymaj się blisko swojego psa.
  • Nie wkładaj go do głębokiej części basenu.