Co może być lepszego niż przytulenie się do swojego futrzanego przyjaciela i objęcie go ramionami, aby pokazać, jak bardzo ci zależy? Jako ludzie często wymieniamy uściski, aby okazać sobie wzajemną miłość i empatię. Ten gest jest łatwo rozpoznawalny jako czuły, kochający i miły. Ale czy Twój psi towarzysz czuje to samo w stosunku do uścisków? Czy to zachowanie jest mile widziane i lubiane, czy obce i tolerowane?
W świecie psów nie zobaczysz, aby psy przytulały się do innych psów. W przeciwieństwie do ludzi, nie jest to naturalna część ich zachowania. Czy więc twój ukochany pies może rzeczywiście zrozumieć uściski i docenić twój kochający uścisk?
Jak zrozumieć, czy twój pies rozumie uściski
Najlepszym sposobem, aby powiedzieć, czy twój szczeniak rozumie czułość, którą pokazujesz, jest obserwowanie ich ruch ciała. Czy napinają się, gdy obejmujesz je ramionami, czy pozostają zrelaksowane? Jeśli pies czuje się komfortowo podczas przytulania, jego uszy powinny pozostać do przodu, a ogon wysoko.
Niektóre doniesienia sugerują jednak, że psy nie uwielbiają być przytulane i że ludziom trudno jest stwierdzić, kiedy ich pies wydaje się zestresowany lub niespokojny. Nie jest to jednak prawdą w przypadku wszystkich psów i wiele z nich lubi być przytulanych przez swoich rodziców.
Po otrzymaniu uścisku, niespokojny pies, który nie rozpoznaje tego gestu jako oznaki uczucia, może:
- odwrócić głowę
- przerwać kontakt wzrokowy
- odsłonić białe krawędzie oczu
- cofnąć uszy w stosunku do głowy
- częściowo zamknąć oczy
- oblizują usta i twarz
- warczą
- obnażają zęby
Oczywiście, reakcje mogą się różnić w zależności od psa. Na przykład szczenięta są znacznie bardziej tolerancyjne na większość form interakcji, a Golden Retrievery znane są z zamiłowania do wszelkiego rodzaju kontaktu fizycznego. Mimo to, przytulanie jest zachowaniem, które nie jest naturalnie wykazywane przez psy i zazwyczaj nie jest rozumiane jako oznaka przywiązania.
Pies może interpretować uścisk jako zagrożenie, ponieważ może czuć się osaczony i niezdolny do ucieczki przed niebezpieczeństwem. Może to spowodować zamieszanie dla twojego psiego towarzysza, który nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego ich zaufany człowiek wystawiłby gest zagrożenia. Kiedy psy są niepewne lub zdezorientowane w takim otoczeniu społecznym, mogą wykazywać zachowania, takie jak ziewanie i oblizywanie warg.
Nie martw się jednak – jest wiele innych sposobów na pokazanie swojemu futrzastemu kumplowi, że Ci na nim zależy, na przykład dobre szczotkowanie, przytulanie na kanapie, spacer lub ulubione zajęcie. Wiele psów toleruje przytulanie pomimo dyskomfortu, jaki ono powoduje, zwłaszcza jeśli Cię kochają i ufają.
Historia psów i przytulania
Historia ewolucji psów w porównaniu z naczelnymi (jak ludzie) może pomóc nam zrozumieć, dlaczego psy nie do końca rozumieją przyjmowanie uścisków. Z biegiem czasu ludzie i psowate ewoluowały, co doprowadziło do współpracy między dwoma gatunkami. Musisz jednak wziąć pod uwagę miliony lat, przez które psy ewoluowały niezależnie od ludzi.
Przytulanie jest wpisane w naszą historię jako gatunku. Od najmłodszych lat ludzie wyrażają tym gestem czułość, empatię i miłość do innych. Badania pokazują, że nawet u naszych najbliższych krewnych z rzędu naczelnych, takich jak szympansy, przytulanie jest sposobem wyrażania troski i zapewniania komfortu.
Psy ewoluowały, aby interpretować zachowanie nogi przez ramię lub ciało jako zapewnienie dominacji. Kiedy pies umieszcza jedną lub obie nogi nad ramionami innej osoby, co nazywane jest staniem nad, jest to zazwyczaj przejaw statusu społecznego i jest postrzegane jako kontrolowanie i asertywność. Historycznie rzecz biorąc, takie zachowanie mogło mieć miejsce, gdy psy rywalizowały o zasoby.
Ta istotna różnica w ewolucyjnej historii psów i ludzi sprawia, że łatwo zrozumieć, dlaczego psy mogą nie interpretować przytulania jako czułości.
Nauka o psach i przytulaniu
Psy to zwierzęta które zostały zaprojektowane i przystosowane do biegania. W chwilach zagrożenia ich pierwszym instynktem jest ucieczka. Kiedy przytulasz swojego psa, może on czuć się uwięziony i nie może uciec. Może to powodować u nich uczucie niepokoju i dyskomfortu. Chociaż psy nie przytulają się do siebie, okazują uczucia na różne sposoby. W naturze psy mają tendencję do lizania innych osobników, do których są przywiązane – nazywa się to allogrooming. Gest ten oznacza więź społeczną i towarzystwo. Jeśli Twój pies często Cię liże, może to wyjaśniać przyczynę tego zjawiska.
Psy mogą również okazywać swoje przywiązanie poprzez zabawę, przebywanie blisko Ciebie i podążanie za Tobą. Te akty przywiązania są uważane za zachowania afiliacyjne, czyli gesty między osobnikami dzielącymi więź społeczną. Chociaż Twój pies może nie rozumieć uścisku, nadal Cię kocha i okaże Ci to w inny sposób.
Szkolenie psa w zakresie tolerowania uścisków
Niektóre psy mogą być całkowicie zadowolone z otrzymania uścisku! Jednak niektóre mogą czuć się zagrożone, przestraszone lub niespokojne, zwłaszcza jeśli zachowanie to pochodzi od nieznajomego. Przy odrobinie wysiłku możesz wyszkolić swojego psa, aby akceptował uściski. Może to być niezwykle korzystne w kontekście wizyty u weterynarza, kiedy pies może wymagać stabilnego trzymania, aby otrzymać szczepionki, lub interakcji z dziećmi, które często nie wiedzą lepiej, niż opierać się lub rzucać ramiona na szyję futrzanego przyjaciela!
Pozytywne wzmocnienie jest drogą, którą należy pójść na szkolenie, aby zaakceptować uściski. Możesz to zrobić poprzez stopniowe łączenie uścisków z czymś, co pies kocha, jak smakołyki lub pocieranie brzucha. Powinieneś również wiedzieć, jak przytulać psa we właściwy sposób, aby zapewnić mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Zacznij od zwykłego oparcia ręki na jego ramieniu, gdy siedzicie obok siebie i nagradzaj go smakołykami i pochwałami, zwłaszcza gdy reaguje spokojnie. Stopniowo przesuwaj rękę dalej wokół ramion psa, nagradzając go na każdym kroku smakołykami.
Jeśli Twój pupil odsunie się lub wykaże oznaki dyskomfortu w dowolnym momencie, nie zmuszaj go do pozostania w kontakcie. Po prostu zrób przerwę i spróbuj ponownie innym razem.
Nie przestawaj, a z czasem Twój milusiński zacznie kojarzyć rękę przez ramię z czymś dobrym.
Jeśli chciałbyś, aby twój pupil czuł się komfortowo, przyjmując uściski również od innych osób, ważne jest, abyś miał kilka osób ćwiczących tę metodę szkolenia. Upewnij się jednak, że są to osoby, z którymi twój pies czuje się już komfortowo, i idź bardzo powoli, aby zapewnić bezpieczeństwo.
Szkolenie Twojego psiego towarzysza w zakresie akceptacji uścisków jest możliwe i najbardziej skuteczne, gdy rozpocznie się je w młodym wieku. Pamiętaj też o cierpliwości! W końcu uczysz swojego psa akceptacji czegoś, co jest sprzeczne z jego instynktami społecznymi!