Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy psy się pocą? Być może słyszałeś, że psy chłodzą się dysząc, ale czy to oznacza, że nigdy się nie pocą? Czytaj dalej, aby poznać fakty na temat psiego potu i jego roli w utrzymaniu chłodu u psów.
Czy psy pocą się tak jak ludzie?
Psy się pocą, ale nieco inaczej niż ludzie. Psy mają dwa rodzaje gruczołów potowych: gruczoły merokrynowe, które są podobne do ludzkich gruczołów potowych, oraz gruczoły apokrynowe.
Gruczoły merokrynowe znajdują się w opuszkach łap psów. Pocenie się przez łapy pomaga psom się ochłodzić.
Gruczoły apokrynowe, znajdujące się w całym ciele psa, również wytwarzają psi pot – ale ten rodzaj potu nie ochładza Twojego pupila. Zamiast tego, pot pochodzący z gruczołów apokrynowych zawiera feromony zapachowe, które pomagają psom w identyfikacji.
Jak jeszcze psy mogą się ochłodzić?
Chociaż pocenie się przez łapy pomaga Twojemu psu nieco się ochłodzić, głównym sposobem obniżania temperatury ciała jest dyszenie. Oto jak to działa: Kiedy pies sapie, parująca wilgoć na ich języku w połączeniu z parowaniem wilgotnej wyściółki płuc ochładza je. Jest to podobne do sposobu, w jaki odparowanie potu na ludzkim ciele pomaga człowiekowi się ochłodzić.
Jest jeszcze jeden sposób, w jaki psy są w stanie regulować temperaturę swojego ciała, zwany wazodilatacją. Podczas tego procesu naczynia krwionośne psa rozszerzają się, przybliżając gorącą krew do powierzchni skóry i pozwalając jej się schłodzić. Ta chłodniejsza krew płynie następnie z powrotem do serca, obniżając ogólną temperaturę psa.
Czy psy mogą się zbytnio pocić?
Ludzie, którzy mają skłonność do nadmiernego pocenia się, nawet w chłodnym otoczeniu, cierpią na chorobę zwaną nadpotliwością. Nie wiadomo, czy psy doświadczają tego samego. Jednak psy czasami pocą się bardzo mocno przez łapy, gdy są zestresowane. Chociaż nikt nie jest pewien, dlaczego tak się dzieje, uważa się, że nadmiar wilgoci zapewnia lepszą przyczepność na niektórych powierzchniach, pomagając psom uciec od źródła stresu. Pocenie się wywołane stresem zazwyczaj ustępuje po ustąpieniu stresującej sytuacji.
Jeśli zauważysz, że opuszki łap Twojego psa wytwarzają dużo wilgoci, zapytaj lekarza weterynarii o możliwe przyczyny i sposoby, aby pomóc Twojemu spoconemu pupilowi mniej się stresować.
Rozpoznawanie przegrzanego psa
Psy mają mechanizmy pozwalające im się schłodzić, ale nie zawsze są one najbardziej skuteczne, co sprawia, że są podatne na przegrzanie w upalne dni. Wyczerpanie cieplne u psów może szybko eskalować do zagrażającego życiu udaru cieplnego.
Należy uważać na następujące oznaki przegrzania psa:
- Ciężkie lub szybkie dyszenie
- Nadmierne ślinienie się
- Brak koordynacji
- Zaczerwienione dziąsła
- Szybki lub nieregularny rytm serca
- Drżenia mięśniowe lub drgawki
- Uczucie ciepła w dotyku
- Utrata przytomności
Udar cieplny jest poważnym problemem dla wszystkich psów, ale jest on szczególnie groźny dla ras brachycefalicznych, które mają krótki nos i płaską twarz, takich jak Mops, Boxer, Buldog, Boston Terrier i Buldog francuski. Ze względu na swoją unikalną anatomię, rasy te nie są w stanie schłodzić się tak skutecznie z powodu nieefektywnego oddychania i dyszenia. Psy, które miały wcześniej udar cieplny, psy otyłe i te z ciemną sierścią są również bardziej narażone na udar cieplny.
Jeśli Twój pies wykazuje którykolwiek z powyższych objawów, natychmiast przenieś go do klimatyzowanego pomieszczenia lub do zacienionego obszaru i zaoferuj mu wodę do picia. Aby zapobiec przegrzaniu psa, ogranicz jego aktywność fizyczną w czasie upałów, trzymaj go w cieniu i podawaj mu dużo wody. Ważne jest również, aby nigdy nie pozostawiać psa uwięzionego w gorącym otoczeniu, np. w zaparkowanym samochodzie. Bycie kochającym i odpowiedzialnym rodzicem zwierząt domowych obejmuje również ochronę Twojego pupila przed przegrzaniem.