Jak silny jest zmysł słuchu Twojego psa? Wielu właścicieli psów nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. W końcu nasze psiaki wydają się nie mieć problemów z wyłapaniem dźwięku jedzenia uderzającego o miskę lub klucza otwierającego drzwi wejściowe, ale są też najwyraźniej dotknięte chwilową głuchotą, kiedy mówimy im, że to ostatnia zabawa w aportowanie lub że czas spakować się i wrócić do domu z psiego parku.
Mając to na uwadze, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że psy słyszą dźwięki z odległości nawet cztery razy większej niż ta, którą jesteś w stanie wykryć. Ale co sprawia, że uszy naszych psich towarzyszy są tak zdolne do słyszenia z tak dużej odległości? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Znaki, że twój pies coś słyszy
Jeśli zastanawiasz się, jakie znaki wskazują, że twój pies wykrył dźwięk poza twoim zasięgiem słuchu, wszystko to zawdzięczają swoim uszom! Uszy psa mogą być długie i oklapnięte, krótkie i wyprostowane lub cokolwiek pomiędzy, ale często są pewnym wskaźnikiem tego, że Twój pupil coś usłyszał.
Zewnętrzne ucho psa ma 18 mięśni, które są specjalnie zaprojektowane, aby pomóc mu skierować je we właściwym kierunku i obrócić w odpowiedni sposób, aby uchwycić dźwięki. Możesz siedzieć w ciszy, kiedy zauważysz, że uszy Twojego psa stają na baczność, a może poruszają się w tę i z powrotem, kiedy zawęża on swoją uwagę do źródła danego dźwięku.
W zależności od dźwięku, może po nim nastąpić szereg sygnałów z języka ciała. Na przykład, jeśli pies czuje się zagrożony lub zaniepokojony dźwiękiem, może się napiąć, szczekać lub warczeć, jego ogon może być wyprostowany i może wpatrywać się uważnie w kierunku, z którego dochodzi dźwięk. Jeśli są ciekawskie, ruchowi uszu może towarzyszyć charakterystyczne pochylenie głowy i być może zbliżenie się do źródła dźwięku w celu jego zbadania.
Oczywiście w innych okolicznościach Twój pies może nie zrobić nic więcej niż unieść brew, wydać westchnienie, a następnie odpłynąć w sen.
Nauka o zmysłach słuchu Twojego psa
Sekret imponującej mocy słuchu Twojego psa znajduje się wewnątrz jego ucha. Uszy psów składają się z trzech kluczowych części:
W uchu zewnętrznym znajduje się małżowina uszna, czyli ta część ucha, która wystaje z głowy psa. Jest ona specjalnie ukształtowana, aby wychwytywać i wzmacniać dźwięki oraz kierować je do błony bębenkowej. Psy mają znacznie dłuższy kanał słuchowy niż ludzie, dzięki czemu słyszą około cztery razy lepiej niż przeciętny człowiek.
W uchu środkowym znajduje się błona bębenkowa oraz mała komora zawierająca trzy małe kości: młotek, kowadełko i strzemiączko. Znajduje się tu również przewód eustachijny, dzięki któremu powietrze dostaje się do ucha środkowego przez tylną część nosa.
Ucho wewnętrzne zawiera ślimak, lepiej znany jako narząd słuchu, oraz układ przedsionkowy, który zapewnia Twojemu pupilowi równowagę.
Jak już wspomnieliśmy, psy mają w uszach 18 mięśni, które umożliwiają ich obracanie i przechylanie w dowolnym kierunku, aby uchwycić dźwięki. Dla porównania, nasze uszy mają tylko sześć mięśni i z pewnością nie możemy ich obracać ani odchylać w taki sposób, jak nasze pupile.
Nauka wykazała również, że podczas gdy przeciętny człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości od 20 Hz do 20 000 Hz, psy słyszą dźwięki o częstotliwości od 40 Hz do 60 000 Hz. Zarówno psy, jak i ludzie tracą część naszej zdolności słyszenia dźwięków o wyższych częstotliwościach wraz z wiekiem, ale wyższy zakres częstotliwości psów wyjaśnia, w jaki sposób mogą one odebrać dźwięk wytwarzany przez wysokie gwizdki psów, które nawet nie rejestrują się w naszych uszach.
Szkolenie psa, aby cię słuchał
Czy Twój pies cierpi na selektywną głuchotę? Czy słyszy Cię tylko wtedy, kiedy chce, a potem całkowicie Cię wyłącza, kiedy tylko mu to odpowiada? Może to być niezwykle frustrujące, ale możesz zrobić wiele, aby zaradzić tej sytuacji.
Najważniejsze, abyś pamiętał, że warto, aby pies zwracał uwagę i słuchał tego, co mówisz. To właśnie tutaj system szkolenia oparty na nagrodach przynosi rezultaty – oferując swojemu pupilowi smakołyk, pochwałę, a nawet ulubioną zabawkę, gdy zrobi to, co mu każesz, szybko skojarzy wykonywanie Twoich poleceń z dobrymi rzeczami.
Kluczowe znaczenie ma również szkolenie psa w zakresie reagowania na Twoje polecenia. Zacznij powoli uczyć psa podstaw, takich jak “siad”, “zostań” i “chodź”, pamiętając o oferowaniu wielu nagród po drodze. Dobrze jest również rozpocząć szkolenie w środowisku, które nie będzie rozpraszać uwagi psa, a kiedy już opanuje on podstawy, możesz przenieść sesje szkoleniowe w miejsce, w którym znajdują się interesujące widoki, dźwięki, zapachy i ludzie, których pies będzie musiał nauczyć się blokować, aby móc skupić się na Tobie.
Pamiętaj, że chęć psa do słuchania Ciebie to nie tylko koniec tych frustrujących i żenujących sytuacji, kiedy Twój pupil całkowicie Cię ignoruje; to także kwestia bezpieczeństwa. Twój pies musi być w stanie reagować na Twoje prośby przez cały czas, np. przychodzić na zawołanie, a nie udawać, że Cię nie słyszy i wybiegać na ruchliwą drogę.
Jednak dzięki spokojnemu i cierpliwemu podejściu możesz nauczyć swojego pupila, aby dobrze wykorzystywał swój potężny zmysł słuchu.