Wszyscy właściciele psów są narażeni na kontakt ze śliną swoich pupili w tym czy innym momencie, czy to poprzez czułe lizanie, czy poprzez ugryzienie. Szybko przychodzi na myśl powiedzenie “pysk psa jest czystszy niż usta człowieka”. Ale czy rzeczywiście tak jest? Według naukowców i ekspertów od psów, odpowiedź brzmi, niestety, nie.

W rzeczywistości usta i ślina psów naturalnie zawierają wiele bakterii. Podczas gdy nie stanowią one problemu dla zwierzęcia, w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne dla ludzi, gdy wejdą w kontakt z ich krwią. Dowiedz się, czym są te bakterie, jakie są zagrożenia dla ludzi, wszelkie czynniki obciążające i właściwe działania, które należy podjąć, jeśli rana ulegnie zakażeniu.

Dlaczego ślina psów nie jest czystsza od naszej?

Wiesz, że twój pies używa języka każdego dnia, albo do komunikacji, do odkrywania swojego środowiska, albo do lizania się. Lizanie jest rzeczywiście niezbędne dla zwierzęcia, ponieważ uczestniczy w jego trybie komunikacji i zrozumienia. Jednak psy mają tendencję do lizania wielu rzeczy.

W rezultacie, ślina psa zawiera dużą liczbę bakterii. Oczywiście, ciało każdej żywej istoty zawiera miliardy bakterii: przyczyniają się one do dobrego samopoczucia, trawienia i zachowania układu odpornościowego. Podczas gdy niektóre są tzw. “dobrymi bakteriami” i są niezbędne psu – inne są potencjalnie niebezpieczne dla ludzi.

Najbardziej znaną bakterią, która może być niebezpieczna dla człowieka, a bardzo często występuje w psich jamach ustnych jest Capnocytophaga canimorsus. Naturalnie obecna w ślinie piesków, ale także kotów, może powodować ciężkie infekcje u ludzi, jeśli dostanie się do ich krwiobiegu poprzez ugryzienie lub wylizanie rany. Dla zwierzęcia zagrożenie tą bakterią jest zerowe, ponieważ pochodzi ona naturalnie z jego organizmu. Ale z drugiej strony, może stanowić znaczne zagrożenie i stać się patogenem.

Naukowcy stwierdzili również, że psy mają inny rodzaj bakterii o nazwie Porphyromonas gulae, który może powodować choroby przyzębia. Ludzie mają inny szczep tej bakterii o nazwie Porphyromonas gingivalis.

Ponadto, inni badacze z Harvardu znaleźli ponad 615 różnych bakterii w ludzkich ustach, w porównaniu do 600 u psów. Ta niewielka różnica mogła wzmocnić mit, że ślina psów jest czystsza niż nasza, ale byłoby to porównywanie jabłek do pomarańczy. Dzieje się tak, ponieważ usta psów i ludzi są pełne zarazków, ale te rodzaje bakterii są różne. W zasadzie można więc powiedzieć, że ślina psa jest tak samo brudna jak nasza.

Jakie jest ryzyko zarażenia się chorobami od lizania przez psa?

Jako ludzie, nasza skóra chroni nas przed infekcjami, tworząc naturalną barierę przed ogromną większością wirusów, bakterii i wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Bakterie mogą jednak przedostać się do naszej krwi i rozprzestrzenić się po całym organizmie, gdy tylko mamy ranę. Pies może więc przenieść je na nas przez ugryzienie przecinające skórę, przez zadrapania powodujące krwawienie, a nawet przez polizanie niezagojonej rany.

Bakterią, która najczęściej występuje w jamie ustnej psa jest Pasteurella canis. Ponadto, jak wspomniano wcześniej, psy mogą przenosić bakterię Capnocytophaga canimorsus poprzez ugryzienie, co może prowadzić do ciężkiej infekcji bakteryjnej u ludzi. Ponadto, wirus wścieklizny jest najgroźniejszą infekcją, którą psy mogą przenosić przez swoją ślinę.

Z drugiej strony, pies może zjeść pokarm skażony Salmonellą lub E. coli, a te patogeny mogą zostać przekazane człowiekowi, jeśli psia ślina dostanie się do Twoich ust.

Co robić w przypadku podejrzenia infekcji?

Ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi bakteriami przez ślinę psa jest u zdrowych osób raczej niewielkie. Jeśli jednak zostaniesz głęboko ugryziony przez psa lub poliżesz ranę, natychmiast przemyj zmianę czystą wodą i mydłem, aby ją dokładnie zdezynfekować. Następnie zgłoś się do lekarza, niezależnie od tego, jak niewielka może wyglądać rana.

Wskazówki: Aby uniknąć wszelkiego rodzaju zakażeń, należy dokładnie umyć ręce po dotknięciu psa, ale także tych części ciała (ręce, nogi, twarz), które pies polizał. Unikaj dotykania dziecka, osoby osłabionej, a także jedzenia po takim kontakcie, bez wcześniejszego umycia. Nie pozwalaj również psu lizać twarzy ani żadnej uszkodzonej skóry.

Jak utrzymać czystość w ustach psa?

Nie można usunąć wszystkich bakterii z pyska psa, ale można poprawić higienę jamy ustnej za pomocą kilku działań:

  • Szczotkuj zęby psa co najmniej dwa razy w tygodniu.
  • Używaj pasty do zębów specjalnie zaprojektowanej w celu zmniejszenia płytki nazębnej.
  • Podawaj karmę wyprodukowaną w celu poprawy zdrowia zębów psa.
  • Oferuj smakołyki dentystyczne
  • Zaplanuj regularne czyszczenie zębów u weterynarza.

Podsumowanie

Ślina twojego ukochanego psa z pewnością nie jest czystsza niż twoja, ale zawarte w niej bakterie nie są na ogół szkodliwe dla zdrowych ludzi. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest zarażenie się poważnymi chorobami poprzez ślinę psów, ale ryzyko to pozostaje niskie. Mimo to najlepiej unikać dużych pocałunków z psem i czyścić ręce po każdej obsłudze. Ale jako miłośnicy psów wiemy, że jest to o wiele łatwiej powiedzieć niż zrobić!