W dzieciństwie członkowie rodziny i przyjaciele mówią nam rzeczy, które natychmiast uznajemy za fakt. Niektóre z tych opowieści ujawniają się z czasem jako fałsz lub historie, których używają nasi rodzice, abyśmy lepiej słuchali. Są też rzeczy, które słyszymy w ciągu naszego życia, które uważamy za prawdziwe, a które później okazują się fałszywe.

Jednym z najczęstszych błędnych przekonań, które ludzie mają jest o naszym futrzanym czworonożnym towarzyszu, psie. Ludzie zawsze pytają swojego weterynarza, sąsiada, a nawet rodziców, czy to prawda, że psy widzą tylko w czerni i bieli? Przez lata ta odpowiedź była twierdząca. Większość ludzi, nawet weterynarze, wierzyli, że psy widzą tylko czerń, biel i kilka odcieni szarości. Teraz wiemy już lepiej. Okazuje się, że psy widzą pewne kolory, ale nie tak dobrze jak my. Spójrzmy na świat oczami psa i dowiedzmy się więcej o spektrum kolorów, które widzą, gdy poruszają się po naszym życiu.

Czy psy widzą kolory?

Aby zrozumieć, na co patrzy pies, ważne jest, aby zrozumieć, jak ludzie, a także psy, widzą kolory wokół nich. Zarówno ludzie jak i psy widzą kolory za pomocą komórek nerwowych znajdujących się w ich oczach. Wewnątrz siatkówki oka znajdują się dwa rodzaje tych komórek, znane jako pręciki i czopki. Pręciki służą do wykrywania ruchu i światła. Czopki służą do rozróżniania kolorów. Ludzkie oko ma trzy rodzaje czopków. Dzięki temu możemy rozpoznawać kolory czerwony, niebieski i zielony wraz z ich kombinacjami. Psy natomiast mają tylko dwa rodzaje czopków. To pozwala im widzieć żółte i niebieskie kolory i jest nazywane widzeniem dichromatycznym.

Chociaż psy mogą nie widzieć wszystkich kolorów, które my możemy, nie oznacza to, że mają zły wzrok. Wręcz przeciwnie, oko psa ma więcej pręcików niż oko ludzkie. To daje naszym psom przewagę, jeśli chodzi o widzenie w ciemności i wykrywanie ruchomych obiektów. Ta zdolność, wraz z ich lojalnością i miłością do swoich rodzin, jest kolejnym powodem, dla którego są tak wspaniałymi stróżami.

Zrozumienie ślepoty barw

Tak, psy mają pewien stopień ślepoty barw, ale nie oznacza to, że są całkowicie niezdolne do rozróżniania kolorów. Ślepota barw jest przeszkodą w zdolności do widzenia kolorów. Dla ludzi, te niezdolności są znane jako czerwono-zielona i żółto-niebieska ślepota kolorów.

Psy mają czerwono-zieloną ślepotę barw. Jeśli kupisz im nową czerwoną zabawkę, mogą mieć trudności z jej dostrzeżeniem lub mogą przebiec obok niej. W końcu jednak zorientują się, że jest tam. Jeśli jednak zabawka jest żółta lub niebieska, możesz zauważyć zupełnie inną reakcję ze strony swojego pupila, biorąc pod uwagę, że łatwiej jest mu odebrać te kolory.

Jak psy widzą kolory?

Możesz się zastanawiać, czy nie mają dostępu do pełnego spektrum kolorów? Może nie widzą kolorów jak my, ale coś widzą. Pamiętasz nową czerwoną zabawkę? Dla psa ta zabawka może wydawać się bardziej czarna, szara lub brązowawa. Inne kolory, takie jak pomarańczowy i zielony, wyglądają głównie na żółte, podczas gdy fioletowy wygląda tak samo jak niebieski.

W przypadku psów, które mają tego typu problemy z kolorami, możesz się zastanawiać, dlaczego nadal bawią się czerwoną zabawką lub aportują zieloną piłkę. Odpowiedź jest prosta. Psy nie muszą koniecznie widzieć prawdziwego koloru obiektu, aby rozpoznać, co to jest. Często wystarczy znajomy kształt, aby dać kopa ich zabawowej naturze, ale nie zapominajmy o tych niesamowitych nosach. Jeśli pies wyczuje zapach swojej ulubionej zabawki, będzie gotowy na wielką grę w aportowanie.

Możesz myśleć, że psy są w gorszej sytuacji ze względu na ich niezdolność do prawidłowego widzenia kolorów, ale tak nie jest. Nasi psi przyjaciele mają lepsze widzenie obwodowe niż my. Mając oczy ustawione bardziej z boku głowy, mogą zobaczyć, co dzieje się wokół nich lepiej niż my.

Jak wspomnieliśmy powyżej, psy mają więcej pręcików w oczach. To pomaga im wykrywać ruch i widzieć w słabym świetle lepiej niż my. Jest to również po części zasługa ich błyszczących oczu. Źrenice naszego pupila rozszerzają się w pełni. To wraz z komórkami odblaskowymi pod siatkówką sprawia, że wychwytują one więcej światła. Dzięki temu poruszanie się w słabym świetle jest dla nich łatwiejsze.

Podsumowanie

Chociaż mit o tym, że psy widzą tylko w czerni i bieli może zostać obalony, rodzice zwierząt muszą zrozumieć zakres kolorów, które mogą zobaczyć. To pomoże Ci wybrać odpowiednie zabawki, miski i inne akcesoria dla potrzeb Twojego pupila. Ale nawet jeśli nie wybierzesz żółtego i niebieskiego koloru dla wszystkiego, bądź pewien, że Twój futrzany przyjaciel widzi kolory w jakiejś formie.