Trudno nie kochać oglądania śpiącego szczeniaka. W rzeczywistości mogą w jakiś sposób stać się ładniejsze, gdy drzemią. Wyglądają na tak zadowolone i spokojne, zwłaszcza jeśli są przytulone do ciebie. Chociaż eksperci często zalecają zapewnienie zwierzęciu własnego miejsca do spania, na przykład klatki , to ostatecznie zależy to od Ciebie.

Niezależnie od tego, gdzie i kiedy śpi Twój szczeniak, chcesz, aby było mu wygodnie i bezpiecznie. Jeśli zauważysz, że szczeniak szybko oddycha podczas snu, możesz się martwić. Czy powinieneś być? To zależy. Oto, co eksperci chcą, abyś wiedział o ciężkim oddychaniu podczas snu i kiedy wezwać weterynarza.

Co to jest zdrowy rytm oddychania? Jak mogę dowiedzieć się, jak szybko oddycha moje zwierzę?

Ogólnie, częstotliwość oddychania szczeniaka podczas odpoczynku powinna wynosić od 10 do 35 oddechów na minutę. Jednak weterynarze twierdzą, że niektóre psy mają niższe progi. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie tego, jaka częstotliwość oddychania jest najzdrowsza dla konkretnego szczenięcia.

W rzeczywistości najlepiej oceniać tempo oddychania zwierzęcia podczas snu, ponieważ ćwiczenia i zabawa mogą go podnieść. Aby obliczyć częstość oddychania podczas snu Twojego zwierzaka:

  • Ustaw minutnik na 30 sekund.
  • Obserwuj, jak klatka piersiowa twojego zwierzaka unosi się i opada. To znak, że robią wdech i wydech.
  • Policz oddechy. Jeden oddech równa się jednemu wzniesieniu i opadnięciu klatki piersiowej szczeniaka.
  • Powtarzaj przez 30 sekund.
  • Pomnóż liczbę oddechów przez 2. To jest tempo oddychania twojego zwierzaka.

Jeśli mnożenie nie jest twoim zacięciem, ustaw stoper na 60 sekund i policz liczbę oddechów przez pełną minutę.Where Should My Puppy Sleep? | Purina® Canada

Co to znaczy, że częstość oddechów mojego szczeniaka jest zbyt wysoka? Czy powinienem wezwać weterynarza?

Kilka czynników może wywołać szybkie oddychanie podczas snu. Twój lekarz weterynarii jest najlepszym źródłem informacji, jeśli chodzi o ustalenie, dlaczego częstość oddechów Twojego szczeniaka jest zwiększona, ale są to niektóre typowe przyczyny.

Wysiłek

Najlepszy scenariusz: Twój szczeniak wciąż ochładza się po emocjonującej zabawie lub ćwiczeniu. Ponieważ psy się nie pocą, muszą szybko oddychać, aby się ochłodzić i regulować temperaturę ciała. Jeśli zabrałeś szczeniaka na zabawę w aportowanie lub poszedłeś razem na spacer, może nadal ciężko oddychać podczas drzemki.

Temperatura

Ponownie, psy „pocą się” przez szybkie oddychanie. Jeśli jest gorący dzień lub masz wysoką temperaturę, Twój szczeniak może szybko oddychać podczas drzemki. Nie chcesz jednak, aby Twój szczeniak się przegrzał. Udar cieplny jest niebezpieczny dla psów, podobnie jak dla ludzi. Zmniejsz ogrzewanie lub przenieś szczeniaka do chłodniejszego miejsca, najlepiej do środka, w upalny dzień. Upewnij się, że mają dużo wody.

Zatrucie pokarmowe

Jeśli twój szczeniak dostał się do czegoś, czego nie powinien, na przykład czosnku lub cebuli , może ciężko oddychać. Będziesz chciał jak najszybciej wezwać kontrolę zatruć lub weterynarza, jeśli wiesz, że Twój pies zjadł toksyczne jedzenie, ponieważ zatrucie pokarmowe może być śmiertelne.

Problemy z tchawicą

Tchawica to tchawica psa. Jeśli zapada się lub wywiera zbyt duży nacisk, szczeniak może zacząć ciężej oddychać. Zapadnięcie się tchawicy może utrudnić dotarcie powietrza do płuc szczenięcia. Inne objawy tego problemu to suchy kaszel. Ten problem zwykle występuje u starszych psów, ale szczenięta też mogą mieć problemy. Niektóre rasy, takie jak chihuahua, są bardziej podatne na zapadnięcia się tchawicy.Breathing rapidly when sleeping - when… | FirstVet

Problemy z sercem

Ciężki oddech może być oznaką choroby serca. Jeśli u Twojego psa zdiagnozowano problemy z kleszczami, weterynarz może zalecić częstsze monitorowanie spoczynkowego tempa oddychania.

Ostatnie przemyślenia na temat szybkiego oddychania szczeniąt podczas snu

Oczywiście niepokojące jest to, że szczeniak szybko oddycha podczas snu. Po pierwsze, będziesz chciał ustalić, czy rzeczywiście oddychają szybko, obliczając ich oddechy na minutę. Po prostu policz każdy oddech, który jest uważany za jeden wdech i wydech, przez 30 lub 60 sekund. Jeśli liczysz przez 30 sekund, pomnóż liczbę oddechów przez 2. Ogólnie rzecz biorąc, każdy oddech powyżej 30 do 35 na minutę jest powodem do niepokoju.

Szczenięta mogą szybko oddychać podczas snu, jeśli niedawno bawiły się lub ćwiczyły lub jest im za gorąco. Szybkie oddychanie w okresach odpoczynku może być również oznaką czegoś poważniejszego, takiego jak zatrucie pokarmowe lub choroba serca. Pamiętaj, aby trzymać psa z dala od upału i zapewnić mu zawsze dużo wody. Zadzwoń do weterynarza, jeśli zauważysz szybki oddech podczas snu. Mogą doradzić ci w sprawie kolejnych kroków i ocenić twoje szczenię, aby ustalić, czy leczenie jest konieczne.