Być może zastanawiałeś się, dlaczego konie zasypiają na nogach? Czy naprawdę mogą spać stojąc? Tak, mogą.

Konie należą do kategorii ssaków drapieżnych, co oznacza, że zawsze są narażone na atak drapieżników. Podczas życia w naturze zawsze muszą być gotowe do ucieczki, z tego powodu wytworzyły zdolność spania na stojąco. Jako technika adaptacyjna, rozwinęły zdolność blokady i zazębienia mięśni, nóg, kończyny oraz więzadła, co zapewnia im stabilność podczas snu. Innymi zwierzętami z taką zdolnością są: słonie, bydło, żyrafy i ptaki. Poza tym, że są celem dla drapieżników, zwierzęta te są ogromne, co sprawia, że bardzo rzucają się w oczy.

horse shoe divider new

Czy konie wymagają snu?

Dobry sen jest istotnym elementem ogólnego samopoczucia zwierząt. Potrzebują one wysokiej jakości odpoczynku dla optymalnej kondycji psychicznej i fizycznej. Jeśli jesteś stale w pobliżu koni, zdasz sobie sprawę, że biorą one wiele drzemek w ciągu dnia.

To właśnie podczas tych drzemek mogą spać na stojąco. Jednak, aby zapaść w głęboki sen, który trwa około trzy godziny dziennie, muszą się odpowiednio ułożyć. Aby dobrze spać stojąc, rozkładają ciężar ciała na trzy kończyny i pozwalają jednej nodze odpocząć. Mogą co jakiś czas zmieniać nogi na przemian, aby wszystkie odpoczęły.

horse sleeping close up

Czy konie zapadają w głęboki sen?

Jak wspomniano, konie, tak jak każdy inny ssak lądowy, wymagają głębokiego snu, by funkcjonować prawidłowo. Podczas gdy my potrzebujemy co najmniej sześciu godzin wysokiej jakości, głębokiego snu, konie potrzebują tylko dwóch do trzech godzin, a one w pełni się uzupełnią. Ten wysokiej jakości sen jest określany jako sen REM. Cel głębokiego snu, określanego również jako sen desynchroniczny lub paradoksalny szczególnie pomaga rozwijać układ nerwowy.

Konie mogą mieć sen w kawałkach po 20 minut w nocy. Jest to jedyny czas, kiedy koń może uzyskać poważny shut-eye podczas leżenia. Muszą jednak mieć bezpieczne środowisko, w którym mogą spać.

Wraca to do idei, że są one ofiarami, a ich instynkt nie pozwoli im spokojnie odpocząć. Na przykład, hałaśliwe otoczenie sprawia, że są nerwowe, w związku z tym muszą tego unikać, aby mogły spokojnie odpocząć. Stres środowiskowy może wpłynąć na czas snu twojego konia.

Innym powodem, dla którego twój koń może nie spać, może być to, że przestrzeń w stajni jest mała. To może sprawić, że koń poczuje się uwięziony i nie będzie mógł mieć poważnego snu. Jeśli to możliwe, miej je na osobnych straganach, aby mogły czuć się komfortowo w swoich indywidualnych przestrzeniach.

Pozwól im również koordynować swój wzór spania. Nierzadko zdarza się, że jeden koń śpi, podczas gdy inne go pilnują. Kontynuują zmianę, aż wszystkie będą dobrze wypoczęte. Dziki styl życia nie zniknął całkowicie, nic dziwnego, że ich odporność na taktykę przetrwania.
Wzorce snu dla różnych grup wiekowych
Wzorce snu koni różnią się w zależności od wieku i z różnych powodów. Po pierwsze, w pełni dorosły koń potrzebuje tylko 2-3 godzin głębokiego snu w ciągu dnia. Dzieje się tak pomimo licznych drzemek, które mogą brać w ciągu dnia.

Z drugiej strony, źrebaki potrzebują więcej snu – dostają go, ponieważ ich matki zawsze czuwają. Śpią dużo w ciągu dnia przez co najmniej trzy miesiące. W tym czasie śpią przez połowę dnia. Potem muszą nauczyć się spać na stojąco i robić kilka drzemek w ciągu dnia.