Czy ugniatanie przez kota jest normalne? Koty to tajemnicze stworzenia, które często robią dziwne rzeczy. Ugniatanie może wydawać się dziwne, ale jest to całkowicie normalna czynność dla naszych kocich przyjaciół. Niektóre koty lubią “robić ciasteczka” bardziej niż inne i będą się ślinić i mlaskać podczas ugniatania Twoich kolan lub pluszowego koca. Ponieważ koty nie są znane ze swoich umiejętności pieczenia, co właściwie robią, kiedy ugniatają? Istnieje kilka teorii stojących za tym ciekawym zachowaniem.divider-cat

Dlaczego Twój kot ugniata?

Ugniatanie jest instynktowną cechą u kotów, które często ugniatają się na miękkiej powierzchni, takiej jak koc, inne koty lub Twoje kolana. Wydaje się, że jest to relaksujące i kojące – wiele kotów mruczy z zadowolenia, odpływa w sen lub po prostu odpływa i cieszy się tym ruchem. Poniżej przedstawiamy kilka bardziej popularnych teorii dotyczących tego kociego zachowania:

Ugniatanie podczas karmienia

Ugniatanie może być zachowaniem pozostałym z okresu kociego, kiedy to kocięta ugniatały się podczas karmienia, a to pocieszające uczucie trwa do dorosłości. Jedna z teorii głosiła, że dorosłe koty, które ugniatają, zostały zbyt wcześnie oddzielone od matki, ale dowody wskazują, że prawie wszystkie koty ugniatają, niezależnie od wieku odsadzenia.Kot ugniata – skąd bierze się takie zachowanie futrzaka? - Blog ZooArt

Ugniatanie w celu przekazania komfortu

Szczęśliwe koty wydają się ugniatać, aby okazać przyjemność. Koty często ugniatają się podczas pieszczot lub gdy wtulają się w miejsce do drzemki. Twój kot może również ugniatać na Twoich kolanach, aby okazać swoją miłość i zadowolenie, a następnie ułożyć się do poklepywania lub drzemki. Zestresowany kot może ugniatać, aby stworzyć kojący, spokojny nastrój.

Ugniatanie w celu stworzenia miejsca do odpoczynku

Podobnie jak w przypadku teorii dotyczącej psów obracających się w kółko przed położeniem się, ugniatanie może pomóc kotom w stworzeniu miękkiego miejsca do spania. Przodkowie dzikich kotów ugniatali wysoką trawę w wygodne stosy, aby stworzyć miejsce do odpoczynku, a zachowanie to może być nadal instynktowne u naszych udomowionych przyjaciół.Czy mój kot mnie kocha? ▻ Josera✓

Ugniatanie w celu oznaczenia terytorium

Koty kierują się silnie komunikacją związaną z zapachem, polegając na znacznikach zapachowych w celu zastrzeżenia terytorium i pozostawienia innym kotom wiadomości. Twój kot ma gruczoły zapachowe w łapach, a drapanie i ugniatanie powoduje, że jego zapach rozchodzi się po okolicy, dając znać innym zwierzętom, że tam jest.

Jak powstrzymać kota przed ugniataniem

Ugniatanie może wydawać się uroczym zachowaniem, ale może być niewygodne, jeśli Twój kot ugniata z wyciągniętymi pazurami. Może również nieumyślnie podrzeć koce i meble lub podrażnić twojego psa. Aby zachęcić do odpowiedniego ugniatania, wypróbuj poniższe wskazówki:

  • Utrzymuj pazury kotka krótko przycięte, aby zapobiec ostrym haczykom.
  • Zachęcaj kota do ugniatania w innych miejscach. Spróbuj użyć sprayu na bazie feromonów, aby przekonać kota do ugniatania na kocu zamiast na Twoich kolanach.
  • Przekieruj jego uwagę za pomocą smakołyków lub zabawki. Koty łatwo się szkolą i możesz szybko nauczyć go innego zachowania, np. siedzenia lub gonienia zabawki, zamiast ugniatania.
  • Połóż na kolanach specjalny, gruby koc “tylko do ugniatania”, jeśli Twój kot używa pazurów podczas ugniatania. Ochroni Cię to i wskaże kotu, że może ugniatać tylko na tym kocu. W przeciwnym razie delikatnie połóż go na ziemi i odwróć jego uwagę smakołykiem lub zabawką.
  • Nigdy nie karz kota za ugniatanie. Prawdopodobnie zareaguje negatywnie i będzie agresywny, jeśli zostanie ukarany za swoje naturalne, instynktowne zachowanie. Zamiast tego stosuj techniki przekierowania i odwrócenia uwagi, aby utrzymać zaufanie kota.divider-cat

Ugniatanie przez Twojego kota jest normalną kocią czynnością i jednym z wielu sposobów, w jaki celebrujemy i wiążemy się z tymi wyjątkowymi, tajemniczymi stworzeniami. Jeśli kiedykolwiek będziesz zaniepokojony zachowaniem swojego kota, zwróć się po poradę do lekarza weterynarii.