Jeśli kiedykolwiek zostałeś obdarzony lizaniem przez kota, to wiesz, jak szorstkie są ich języki. Tak słodkie, jak to jest, gdy twój kotek daje ci lizanie, może szybko stać się niewygodne z powodu tego, jak szorstkie są ich języki. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego koty mają szorstkie języki? W końcu psy nie mają szorstkich języków. A może zawsze zakładałeś, że znasz odpowiedź na pytanie, dlaczego koty mają szorstkie języki. Tak czy inaczej, czytaj dalej, bo odpowiedź może cię zaskoczyć! Powiemy tylko, że języki kotów pokryte są keratynowymi kolcami zwanymi brodawkami filigranowymi, które sprawiają, że ich powierzchnia jest szorstka.

Co sprawia, że języki kotów są szorstkie?

Nauka o szorstkości kocich języków sprowadza się do ewolucyjnej cechy zwanej brodawką nitkowatą. Te małe kolce są zbudowane z keratyny, czyli tego samego materiału, z którego zbudowane są włosy i paznokcie. Jeśli powiększysz koci język kilkaset razy, zobaczysz, że brodawki filigranowe mają kształt niemal dokładnie taki, jak miniaturowe wersje kocich pazurów. Wszystkie brodawki nitkowate na języku kota skierowane są w tym samym kierunku, więc jeśli kot polizałby Cię, poczułby się szorstko, ale gdybyś przejechał palcem po jego języku w przeciwnym kierunku, byłby on gładki.

Dlaczego koty mają szorstkie języki?

Jeśli miałeś pomysł w swojej głowie, dlaczego koty mają szorstkie języki, to prawdopodobnie jest to związane z pielęgnacją, prawda? Koty spędzają ogromną część swojego czasu, zwykle około 25-40%, na pielęgnowaniu siebie, więc ma sens, że ich język będzie pełnił funkcję pielęgnacyjną. Jeśli to było twoje przypuszczenie, to miałbyś rację! No cóż, w pewnym sensie. Istnieje wiele powodów, dla których koty mają szorstkie języki, a pielęgnacja jest tylko częścią układanki.

Pomaga w nawilżaniu

Budowa brodawek nitkowatych na języku kota pomaga mu w piciu wody. Jeśli kiedykolwiek obserwowałeś, jak Twój kot pije, to widziałeś, że zanurza on swój język w wodzie, a następnie gwałtownie przyciąga go do pyska, dopóki nie wypije wystarczającej ilości. Ze względu na kształt kocich ust, nie są one w stanie tworzyć ustnej siły ssącej w taki sam sposób, jak ludzie, więc w piciu w pełni polegają na swoich językach. Kiedy zanurzają czubek języka w wodzie, powstaje napięcie, które pozwala kotu wciągnąć niewielki słup wody do pyska. Zanim napięcie wody zostanie przerwane, kot “odgryza” słup wody, pozostawiając ją w pysku.

Na wypadek gdybyś się zastanawiał, koty domowe wykonują średnio około czterech okrążeń na sekundę, a liczba ta spada w miarę jak koty są coraz większe. Największe z kotów mają większą powierzchnię na języku i brodawki filigranowe, więc ich języki są bardziej wydajne w pozyskiwaniu wody do ust. Jeśli jednak kiedykolwiek oglądałeś dokument przyrodniczy pokazujący lwy lub gepardy w ich naturalnym środowisku, to prawdopodobnie zauważyłeś, że nadal tracą one sporo wody podczas picia. Dzieje się tak dlatego, że koty jako całość odgryzają tylko część tworzonego przez siebie słupa wody.

Pomaga przy spożywaniu pokarmu (lub zdobywaniu w dziczy)

Drugi powód, dla którego koty mają szorstkie języki, ma związek z jedzeniem. Koty są obligatoryjnymi mięsożercami, więc wymagają diety opartej prawie wyłącznie na zwierzętach. W warunkach naturalnych szorstkość języka pomaga kotom wszystkich rozmiarów w efektywnym konsumowaniu zdobyczy. Dzięki temu mogą one wylizać kości do czysta, uzyskując dostęp do wszystkich mięsnych dobroci znajdujących się na kościach. Być może nie zauważyłeś tego, kiedy Twój kot złapał mysz, ponieważ Twój kot jest dobrze odżywiony i nie musi polować, aby przeżyć. Z drugiej strony żbiki zjadają tyle ofiary, ile mogą, często przechowując kawałki tuszy do późniejszego spożycia, jeśli nie mogą jej dokończyć.

Dlaczego psy też nie mają szorstkich języków?

Psy nie mają szorstkich języków jak koty z kilku powodów. Podstawowym powodem jest to, że psy nie muszą się pielęgnować w taki sposób jak koty. Dzikie psy są łowcami stadnymi i często są zbyt duże, aby łatwo stać się ofiarą dla innych zwierząt. Ponieważ jednym z powodów, dla których koty się pielęgnują jest ochrona przed innymi, większymi drapieżnikami, mają one większą potrzebę dokładnej pielęgnacji niż psy.

Innym ważnym powodem, dla którego psy nie mają szorstkich języków jest to, że mają one inne potrzeby żywieniowe niż koty, a także inaczej spożywają swój pokarm. Psy są z natury wszystkożerne, co oznacza, że mogą przetrwać dzięki szerszej gamie pokarmów niż koty. Podczas gdy psy jedzą mięso, nie mają tak dużej potrzeby wylizywania kości, ponieważ często je żują i jedzą ich kawałki. Nie polegają też tak bardzo na spożywaniu każdego składnika pokarmu ze zdobyczy, jak robią to koty.

Dlaczego pielęgnacja jest tak ważna dla kotów?

Koty pielęgnują się z wielu powodów. W środowisku naturalnym muszą ukrywać swój zapach przed ofiarami i drapieżnikami, a pielęgnacja pomaga im ograniczyć zapachy, które się na nich zbierają. Szorstkość języka pomaga kotom w usuwaniu pasożytów i ich jaj, a także w rozprowadzaniu olejków ze skóry po sierści, co zapewnia lekką nieprzemakalność i sprawia, że sierść jest gładka i nie plącze się. Pielęgnacja usuwa luźne włosy i sierść, a także może być wykorzystywana przez koty jako czynność spajająca. Przyjazne koty, które chcą okazać przywiązanie swoim towarzyszom, często je pielęgnują, również ludzi.

Jakie znaczenie dla ludzi mają szorstkie języki kotów?

Efektywna konstrukcja kocich języków okazała się skuteczna w prototypach szczotek. Te szczotki mogłyby być używane, aby pomóc ludziom osiągnąć zdrowszą skórę głowy i włosy bez wyrywania zdrowych włosów w procesie. Prototypy tych szczotek okazały się znacznie łatwiejsze do czyszczenia niż normalne szczotki. Wszystko, co jest potrzebne, to przejechanie palcem w kierunku przeciwnym niż kierunek, w którym skierowane są kolce, co łatwo usuwa włosy.

Szczotki te mogą być również wykorzystywane do pielęgnacji zwierząt. Pielęgnacja zwierząt domowych za pomocą większej, bardziej wydajnej wersji kociego języka może zmniejszyć ilość luźnych włosów i sierści zwierząt. Implikacje, jakie mogłoby to mieć dla ludzi z alergiami na zwierzęta domowe są znaczące. Tego typu wynalazek mógłby nawet otworzyć możliwości posiadania kotów lub psów przez osoby z lekkimi alergiami na zwierzęta.

Podsumowanie

Koty mają niezwykle sprawne języki, które zostały starannie rozwinięte w łańcuchu ewolucyjnym. Języki te są wielowymiarowe, służą wielu celom dla zdrowia i dobrego samopoczucia kotów. Niezależnie od tego, czy Twój kot używa języka, aby nawiązać z Tobą więź, czy aby utrzymać swoją sierść w czystości i zdrowiu, jego język pracuje w nadgodzinach. Języki kotów są naprawdę cudem ewolucji, który nie powinien być niedoceniany za swoją skuteczność i funkcjonalność.