Oczy kotów są niesamowite. Oprócz tego, że wyglądają pięknie i są niemal hipnotyzujące, pozwalają kotom widzieć w bardzo słabym świetle, choć mitem jest, że koty widzą w całkowitej ciemności. Ponieważ ich źrenice szybciej reagują na zmianę warunków świetlnych, potrafią lepiej niż ludzie dostosować się do nagłych zmian oświetlenia.
Jeśli chodzi o wygląd fizyczny, kocie oczy mogą być niebieskie, zielone, żółte, brązowe lub stanowić kombinację tych kolorów. Zdarza się, że widzimy koty, które mają dwa różne koloru oczu, stan ten znany jako heterochromia. Chociaż dokładna przyczyna heterochromii jest nieznana, różny kolor oczu warunkowany jest obecnością melaniny w jednym oku, a brakiem w drugim. Najczęściej występuje u białych kotów lub tych, które mają przynajmniej trochę bieli na swoim ciele.
Co ciekawe, biały kot z heterochromią prawdopodobnie jest głuchy na ucho po tej samej stronie głowy, co niebieskie oko.

Kolor oczu u kota
Wszystkie kocięta rodzą się z niebieskimi oczami, a ich kolor oczu zmienia się dopiero z wiekiem. Melanina jest powoli dostarczana do tęczówek w miarę ich starzenia się. Proces, który zwykle rozpoczyna się w wieku około ośmiu tygodni może trwać aż do osiągnięcia trzech miesięcy. Kiedy Twój kot osiągnie ten wiek, powinien mieć już w pełni rozwinięty kolor oczu, który już pozostanie.
Oczy kotów występują w niezliczonej ilości kolorów od niebieskiego do brązowego i od żółtego do bursztynowego.

Różnokolorowe oczy
Bardzo sporadycznie spotykamy się z kotami o dwóch różnych kolorach oczu. Najczęściej jest to widoczne u białych kotów. Białe koty mają gen epistatyczny, który powoduje biały kolor sierści, lub gen białej plamki, który zwykle powoduje bicolor płaszcza, który zawiera biały. W obu przypadkach gen zapobiega docieraniu pigmentu melaniny do ich sierści, co daje im charakterystyczne białe futro. Te same geny zapobiegają również docieraniu melaniny do oczu. Oznacza to, że jedno lub oba oczy nie zmienią się z pierwotnego niebieskiego koloru.
Czy heterochromia powoduje jakieś problemy?
Heterochromia nie wpływa w żaden sposób na wzrok kota, nie spowoduje, że kot będzie miał problemy ze wzrokiem lub będzie głuchy. Z racji tego, iż heterochromia najczęściej występuje u białych kotów, kot o dziwnie zabarwionych oczach może być głuchy. Wrodzona głuchota jest związana z tymi samymi genami, które powodują biały kolor sierści, lecz nie jest wynikiem koloru oczu.
Około 10% białych kotów bez niebieskich oczu rodzi się głuchych, podczas gdy 40% białych kotów, z jednym niebieskim okiem, będzie głuchych w co najmniej jednym uchu. Liczba ta wzrasta gwałtownie w przypadku kotów z dwoma niebieskimi oczami: około 80% będzie głuchych na jedno lub oba uszy.
Dlaczego niektóre koty mają dwa różne kolory oczu?
Koty mają wiele różnych kształtów i rozmiarów, w tym także różnokolorowe oczy. Kocięta rodzą się z niebieskimi oczami, ale z wiekiem melanina rozprzestrzenia się w tęczówkach, zmieniając kolor z pierwotnego niebieskiego na różne odcienie żółtego, zielonego, brązowego i pomarańczowego.
Jednak ten sam gen, odpowiedzialny za białą sierść kotów, może również uniemożliwić pigmentację koloru oczu. W niektórych przypadkach pigment może rozprzestrzeniać się na jedno oko, ale nie na drugie, co powoduje, że kot ma dwa różne kolory oczu. Stan ten nie jest niebezpieczny i nie wpływa na wzrok kota, ale ten sam gen, który daje kotu białą sierść i niezwykłe oczy, może również powodować wrodzoną głuchotę.