Pierwszym elementem każdego psa, który prawdopodobnie napotkasz, jest ich nos, ponieważ wszystkie psy zawsze będą się przedstawiać i badać najpierw nos! Nos jest ważnym organem zmysłowym dla psów, dostarczającym niesamowitych ilości informacji o ich otoczeniu – zwłaszcza (ale nie tylko) zapachy! Często bierzemy nosy za pewnik, ale nosy psów przyznają im poważne supermoce i wiele się tam dzieje.

Z naszej perspektywy (powszechnie, gdy ten nos zostaje podany na twarz!), większość psów ma zimne i mokre nosy, ale dlaczego tak jest? Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji!


Jaki jest normalny nos u psa?

Większość psich nosów jest mokra i zimna, przez większość czasu. Jednak, podobnie jak w przypadku psów w ogóle, różnią się one znacznie w zależności od osobnika i od czasu do czasu.

Stare powiedzenie radziło nam, że mokry nos jest zdrowy, a suchy oznacza, że pies jest kiepski. Nie jest to prawda i wystarczy wiedzieć, co jest normalne dla Twojego psa. Niektóre psy z natury mają mokre nosy, a niektóre z natury mają nosy bardziej suche. Wiele psów, zwłaszcza w starszym wieku, ma suche, a czasem lekko szorstkie lub skorupiaste nosy po całym życiu ciężkiego węszenia. Zazwyczaj nie jest to nic niepokojącego, chociaż jeśli martwisz się o jakiekolwiek zaczerwienienie lub bolesność, warto skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Specyficzne odczucie nosa zmienia się w zależności od wielu czynników, takich jak ćwiczenia, pora dnia, temperatura, nawodnienie i wilgotność. Psy również często liżą swój nos i to również może zmienić sytuację! Wszystkie te zmienne są całkowicie normalne. Nos może wyschnąć na przykład po śnie lub gdy pies jest zrelaksowany. Alternatywnie, nos może być bardziej mokry po ciężkich ćwiczeniach.

Normalne mokre nosy powinny być pokryte lekką powłoką cienkiego, przejrzystego śluzu. Ponownie, warto obserwować, co jest normalne dla Twojego psa.


Czy istnieje problem z nosem Twojego psa?

Wiele możliwych problemów może dotyczyć nosa i może wymagać odpowiedniego zbadania przez lekarza weterynarii, choć w większości są one dość nietypowe.

Konsekwentnie suchy nos może być postrzegany jako część szerszej choroby (na przykład odwodnienie i gorączka), ale Twój pies zazwyczaj wykazuje inne objawy, niż tylko suchy nos. Mogą one obejmować senność lub brak apetytu.

Nosy mogą być zaangażowane w szersze problemy skórne, takie jak reakcje alergiczne (alergie), infekcje skórne i choroby autoimmunologiczne. W tych sytuacjach, nos lub skóra wokół niego może być czerwony, obolały, skorupiasty, zły wygląd, lub nienormalnie wyładowania z ropą lub zielone odcienie.


Co zrobić, jeśli nos mojego psa ma dużo wydzieliny?

Normalny mokry nos powinien być pokryty czystym śluzem. Ponownie, warto obserwować, co jest normalne dla twojego psa, ale wszelkie zmiany w tym śluzie lub szczególnie wszelkie wyładowania z nosa mogą być warte kontaktu z lekarzem weterynarii, jeśli jesteś zaniepokojony. Dużo wydzieliny (smarki, gluty, a czasem krew) z nozdrzy nie jest normalne i powinno być sprawdzone przez lekarza weterynarii, jeśli to możliwe. Możesz również zauważyć to crusting jak wysycha wokół nosa. Małe ilości przezroczystej wydzieliny są normalne, ale każdy inny kolor śluzu nie jest normalny.

Jeśli martwisz się o swojego psa, zwłaszcza jeśli wykazuje on jakiekolwiek oznaki złego stanu zdrowia wymienione powyżej, ważne jest, aby skontaktować się z lokalnym lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady raczej wcześniej niż później.

Co sprawia, że nos psa jest mokry?

Wilgotne uczucie jest zwykle produkowane przez połączenie śluzu i wody ze skóry (pot), a także śliny z ust, gdy pies liże swój nos.

Dlaczego nos psa jest mokry?

Istnieje kilka możliwych powodów, dla których nosy większości psów są mokre (ponownie, niektóre psy mają głównie suche nosy i jest to dla nich normalne).

1. Pocenie się!

Psy w przeważającej części nie mogą się pocić, ale istnieje kilka obszarów wyspecjalizowanej skóry, które mogą się pocić. Te kawałki skóry można znaleźć na opuszkach łap i na nosie. Podobnie jak my, psy pocą się w tych bardzo specyficznych miejscach, kiedy jest im gorąco i muszą się ochłodzić, lub kiedy są zdenerwowane i zdenerwowane (poprzez odruch walki lub ucieczki).

Pocenie się chłodzi ciało poprzez wydzielanie wody na powierzchnię skóry, która następnie wyparowuje w powietrze i zabiera ze sobą ciepło. Jeśli psu jest gorąco lub ćwiczy, pot może sprawić, że nos będzie bardziej wilgotny.

2. Powąchaj i posmakuj!

Posiadanie mokrego śluzu na powierzchni nosa pozwala również psom skuteczniej wychwytywać substancje chemiczne związane z zapachami i smakami. Pomaga to zwiększyć wrażliwość ich nosa. Zarówno nos, jak i jama ustna kierują te sygnalizujące substancje chemiczne w stronę wysoko wyregulowanych detektorów znajdujących się na grzbiecie nosa, na języku, a także w specjalnym narządzie zmysłu zwanym narządem womeronasowym, który znajduje się tuż pomiędzy jamą nosową a jamą ustną. Narząd ten jest szczególnie ważny dla feromonów i wykrywania bardzo interesujących zapachów, takich jak na przykład inne psy w rui!

Dzięki wykorzystaniu wszystkich tych zmysłów, psy mogą dosłownie wąchać i smakować swoje otoczenie i budować bardzo kompletny obraz. Jest to całkowicie obce ludziom, ponieważ jesteśmy bardzo zależni od naszej wizji, a nie od naszego nosa. W zależności od rasy, niektóre psy mogą być setki do tysięcy razy bardziej precyzyjne ze swoim nosem niż człowiek.

3. Kontrolowanie powietrza, które dostaje się do płuc

Nosy zarówno u psów jak i ludzi odgrywają ważną rolę w zarządzaniu powietrzem przemieszczającym się do i z układu oddechowego (dróg oddechowych i płuc). Nosy filtrują zanieczyszczenia w powietrzu, zanim dostanie się ono do płuc. Mokry nos pomaga nawilżać powietrze trafiające do płuc (co powstrzymuje płuca przed wysychaniem). Nos działa również jako trochę wymiennik ciepła, ogrzewając zimne powietrze w drodze do środka i oszczędzając trochę ciepła w drodze na zewnątrz.

4.Kamera termowizyjna?

Ostatnie badania sugerują również, że nosy psów mogą być nawet w stanie wykryć ciepło z daleka. Ludzie mogą czuć źródła ciepła przez naszą skórę, zwłaszcza gdy zbliżamy się do nich, ale nosy psów mogą być prawie w stanie “zobaczyć” sygnatury ciepła, trochę jak kamera na podczerwień.

Naukowcy ze Szwecji wyszkolili psy, aby były w stanie wyłowić przedmiot, który był tylko trochę cieplejszy niż otoczenie z odległości pięciu stóp, nawet jeśli nie mogli zobaczyć, co to było. Jeśli jest to prawdziwe odkrycie, to psy dzielą tę niesamowitą zdolność z wężami i nietoperzami! W naturze może być ona wykorzystywana do wykrywania ciepła od ofiar ukrywających się w pobliżu. Wilgotny śluz nosa prawdopodobnie pomaga chronić wszystkie wrażliwe nerwy, które umożliwiają to wykrywanie.


Wniosek

Większość psów ma mokry nos z powodu potu, śluzu i lizania. Mokry nos odgrywa kluczową rolę w regulacji temperatury, ochronie płuc i zapewnieniu psom ich niesamowitego wachlarza zmysłów. Mokre nosy są normalne, ale różnią się znacznie w zależności od konkretnego psa i kilku innych czynników lokalnych. Niektóre psy mają naturalnie suchy nos przez większość czasu, zwłaszcza gdy się starzeją.

Nos może być oznaką ogólnego stanu zdrowia, ale nie jest to dobra zasada – lepiej dowiedzieć się, co jest normalne dla danego psa. Jeśli Twój pies wykazuje oznaki złego stanu zdrowia wokół nosa (zaczerwienienie, wydzielina, swędzenie, skorupa) lub ogólnie (odwodnienie, gorączka, senność), to powinieneś czym prędzej zasięgnąć porady lokalnego lekarza weterynarii.