Jeśli jesteś zarówno właścicielem psa, jak i kota, szanse są takie, że zastanawiałeś się, dlaczego twój pies nie może przestać gonić swojego kota. To może być nieodpowiednie zachowanie i może powodować stres u twojego kotka. Większość ludzi słyszała powiedzenie “walka jak koty i psy”, lub “żyć jak pies z kotem”, co z pewnością nie jest dosłownym scenariuszem, który chcesz w domu. Jest jednak nadzieja. Pomimo frustracji, koty i psy mogą żyć w harmonii, przysięgamy!

Aby dokładniej zbadać to zachowanie, przyjrzyjmy się bliżej przyczynom, dla których psy gonią koty i jak je zatrzymać.

Powody, dlaczego psy gonią koty

Instynkt

Psy są naturalnymi myśliwymi, a ich instynkty odgrywają ogromną rolę w tym zachowaniu. Psy mają wrodzoną chęć ścigania rzeczy, które się poruszają, a Twój kotek nie jest tu wyjątkiem. Kiedy Twój kot przemyka przez pokój, instynkt ofiary u Twojego psa prawie na pewno się włączy i rozpocznie się pościg.

Zabawa

Nie wszystkie pościgi są przeprowadzane w złowrogich zamiarach. Niektóre psy, zwłaszcza szczenięta, chcą się po prostu bawić ze swoim kocim towarzyszem, a szczeniak może patrzeć na kota lub kociaka jak na zabawkę. Z drugiej strony, Twój koci futrzak może nie czuć radości z tego, że jest goniony i stale będzie szukał bezpiecznego miejsca, w którym mógłby się schronić. Jeśli Twój kotek jest zawsze podenerwowany z tego powodu, jego życie może być wręcz męczące.

Typ rasy psa

To zachowanie może być szczególnie dominujące, jeśli masz rasę psa o instynktach stadnych. Kły należące do grupy stadnej będą nieuchronnie dążyć do pościgu i może być trudno przełamać ten nawyk. Ale jeśli pies i kot się dogadują i jest to zabawa, to nic nie szkodzi – o ile pies nie jest zbyt agresywny, nachalny i rozumie granice.

Kwestia terytorialna

Istnieje wiele różnych powodów, dla których niektóre psy przejawiają zachowania terytorialne, a dotarcie do źródła zachowania jest szkodliwe dla uzyskania problemu w kontroli bezpieczeństwa Twojego kotka. Niektóre oznaki agresji terytorialnej to warczenie, kłapanie, pokazywanie zębów, rzucanie się i gryzienie. Jeśli Twój pies wykazuje któreś z tych zachowań, ważne jest, aby zająć się tym problemem jak najszybciej.

Teraz, gdy zbadaliśmy, dlaczego psy ścigają koty, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zatrzymać.

Jak zakończyć grę w pościg psa z kotem?

Przekierowywanie zachowań

Do tego ćwiczenia będziesz potrzebował smakołyki lub ulubioną zabawkę swojego psa. Pozytywne wzmocnienie jest kluczem do przekierowania zachowania. Wymaga to czasu i cierpliwości, ale dzięki konsekwencji i wytrwałości możesz na dobre zmienić kierunek niepożądanego zachowania. Sedno sprawy jest takie: za każdym razem, gdy pies chce gonić kotka, zwróć jego uwagę na siebie, ale pamiętaj, aby mieć w ręku smakołyk lub ulubioną zabawkę. Uważaj jednak, aby nie dać nagrody, dopóki pies nie odwróci swojej uwagi od kota.

Użyj obroży lub smyczy

Ta metoda jest przydatna, zwłaszcza jeśli wprowadzasz do domu nowego kotka. Smycz zapewni im bezpieczną granicę, dzięki której będą mogli się do siebie przyzwyczaić przed wypuszczeniem psa na smyczy. Możesz również zastosować pozytywne wzmocnienie podczas tego procesu, aby nauczyć psa, że gonienie kotka jest nie na miejscu.

Użyj klikera

Klikery przydają się również jako narzędzie szkoleniowe. To narzędzie uczy psa ignorować kota. Kiedy pragnienie uderza psa, aby gonić kota, nakazuj komendą “zostaw go”. Kiedy pies się podporządkuje, naciśnij przycisk na klikerze i daj mu smakołyk. Ponownie, kluczem jest konsekwencja.

Czy koty boją się psów?

Prosta odpowiedź brzmi: w większości tak. Postaw się na miejscu kotów: gdyby goniło cię coś znacznie większego od ciebie, też byś się bał. Ale nie wszystkie koty się boją. Niektóre koty są bardziej towarzyskie i ciekawskie i chcą wyczuć psa, podczas gdy inne wycofają się do swojej bezpiecznej strefy, dopóki pies nie zniknie z pola widzenia. Niektóre koty wykazują dominację, więc musisz monitorować zachowanie zarówno psa, jak i kota, aby skutecznie rozwiązać ten problem.

Czy mogę używać obroży elektrycznej?

Zamiast używać obroży wstrząsowej (elektrycznej), która może zranić psa, obroża elektroniczna jest bezpieczna i skuteczna i nie wyrządzi psu żadnej krzywdy podczas procesu szkolenia. Obroża ta zapewnia niski poziom stymulacji, gdy tylko pojawi się niepożądane zachowanie.

Jak wytresować szczeniaka, żeby przestał drażnić i męczyć kota?

Jeśli przynosisz szczeniaka do domu, będziesz miał wielką szansę na socjalizację i szkolenie szczeniaka, aby zostawić rodzinnego kota w spokoju. Na początku najlepiej oddzielić szczeniaka od kota, świetnie przydadzą się do tego bramki dla dzieci. Separacja da kotu czas na dostosowanie się do obecności szczeniaka podczas procesu szkolenia.

Szczenięta są pełne energii, więc regularna gra sprawi, że szczeniak będzie ćwiczony i nie będzie tak ciekawski. W miarę upływu czasu spróbuj stopniowo wprowadzać te dwa zwierzęta. Używanie smyczy jest skutecznym sposobem na powstrzymanie szczeniaka od rzucania się na kota i pozwala nagradzać dobre zachowanie, gdy szczeniak ignoruje kota.

Podsumowanie

Ważne jest, aby nadzorować swoje futrzaki podczas całego procesu szkolenia. Nigdy nie zostawiaj psa i kota bez opieki, dopóki nie jest to w 100% bezpieczne. Ważne jest również, aby zapewnić kotkowi bezpieczny obszar, do którego będzie mógł się wycofać, jeśli poczuje się w niebezpieczeństwie. Pamiętaj, że możesz wyszkolić swojego psa, aby nie gonił kotka z cierpliwością, konsekwencją i czasem.