Większość psów uwielbia spędzać czas leżąc na słońcu i jakby grawitują w kierunku słonecznego miejsca w domu lub ogrodzie. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego psy uwielbiają leżeć na słońcu? Albo czy to w porządku, że Twój pies spędza czas na opalaniu?
Chociaż nie potrafimy czytać w ich myślach, możemy założyć, że psy opalają się z tego samego powodu, co my: leżenie na słońcu jest przyjemne. Psy wydają się cieszyć ciepłym, relaksującym uczuciem światła słonecznego na ich ciałach. Ciepło słońca pomaga psu ogrzać się, utrzymać ciepło w chłodny dzień i wysuszyć się, gdy jest mokry.
Zalety światła słonecznego
Ekspozycja na światło słoneczne pomaga regulować rytm okołodobowy psa. Poziom melatoniny wzrasta wraz z zapadnięciem zmroku, sygnalizując, że nadszedł czas na sen, i jest tłumiony w odpowiedzi na światło, kiedy pies powinien się obudzić.
Rytm okołodobowy to jednak coś więcej niż tylko cykl sen-budzenie. Rytm okołodobowy psa kontroluje inne procesy fizjologiczne, takie jak metabolizm energetyczny. Zdrowy rytm okołodobowy ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia.
W rejonach świata, gdzie panują ciemne zimy, u niektórych ras psów dochodzi do rozwoju schorzenia znanego jako łysienie reagujące na światło lub sezonowe łysienie plackowate. Psy dotknięte tą przypadłością tracą płaty włosów, zazwyczaj na bokach. Utrata włosów jest często symetryczna. Zazwyczaj choroba przebiega według schematu sezonowego. Psy dotknięte chorobą zaczynają tracić włosy jesienią, a odrastają na wiosnę. Stan ten nie jest dobrze poznany, ale uważa się, że jest on spowodowany brakiem ekspozycji na światło słoneczne dla gruczołu szyszynki. Melatonina może pomóc w leczeniu tego stanu.
Ekspozycja na światło słoneczne ma jeszcze jedną zaletę: uważa się, że zwiększa ona uwalnianie przez mózg hormonu poprawiającego nastrój – serotoniny. Serotonina pełni wiele funkcji. Pomaga regulować nastroje i jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie.
Czy psy potrzebują światła słonecznego do produkcji witaminy D?
Witamina D została nazwana “witaminą słońca”, ale psy, w przeciwieństwie do ludzi i wielu innych zwierząt, nie są wydajne w syntezie witaminy D w swojej skórze poprzez ekspozycję na słońce. Z tego powodu psy są uzależnione od swojej diety, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na witaminę D i nie muszą się opalać, aby wyprodukować witaminę D. Mimo to, światło słoneczne ma inne korzyści zdrowotne dla psów.
Za dużo dobrego
Chociaż kąpiele słoneczne są korzystne dla zdrowia, Twój pies może być narażony na zbyt wiele słońca.
Promienie UV pochodzące ze słońca mogą powodować oparzenia słoneczne, zwłaszcza w miejscach, gdzie sierść psa jest rzadka, takich jak okolice nosa, uszu i oczu. Psy o białej sierści i niepigmentowanej skórze są również narażone na ryzyko. Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować u psa rozwój raka skóry. Niektóre rodzaje nowotworów skóry, takie jak naczyniaki, mięsaki naczyniowe i raki płaskonabłonkowe są związane z ekspozycją na światło ultrafioletowe.
W gorące dni psy mogą się również przegrzewać, jeśli pozwolimy im się zbyt długo opalać, chociaż większość psów instynktownie odsuwa się od słońca, kiedy zrobi się im zbyt gorąco.
Rasy psów brachycefalicznych (o płaskiej twarzy) są szczególnie narażone na udar cieplny. Rasy te cierpią na schorzenie zwane zespołem brachycefalicznym dróg oddechowych. Dotknięte nim psy mają trudności z oddychaniem i nie są w stanie skutecznie się schłodzić. Psy brachycefaliczne nigdy nie powinny być pozostawiane na zewnątrz w ciepły dzień, nawet z dostępem do zacienionych miejsc. Psy z nadwagą, psy o gęstej sierści i duże rasy są również narażone na zwiększone ryzyko udaru cieplnego. Choroby takie jak zapadnięcie się tchawicy i porażenie krtani mogą również zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru cieplnego.
Objawy udaru cieplnego obejmują obfite dyszenie, trudności w oddychaniu, wymioty, osłabienie, hipersalację, zapaść i drgawki. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na udar cieplny, poszukaj pilnej pomocy weterynaryjnej, ponieważ udar cieplny może zagrażać życiu.
Aby zapewnić psu bezpieczeństwo podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu, upewnij się, że jest tam dostępny cień oraz duża ilość czystej wody. W gorące dni, kiedy słońce jest najbardziej intensywne, wprowadź psa do środka między godziną 10:00 a 16:00.
Nakładaj krem z filtrem na niepigmentowane obszary skóry psa. Używaj kremów przeciwsłonecznych przeznaczonych specjalnie dla zwierząt domowych, które mają nietoksyczne składniki, na wypadek gdyby Twój pies zlizał i połknął krem. Pamiętaj, aby często nakładać krem z filtrem, jeśli Twój pies spędza długie okresy na słońcu.