Ludzie posiadają aż 98,8% tego samego DNA, które posiadają szympansy. Dzielimy prawie wszystkie te same zestawy genów, które posiadają myszy. Tak się składa, że dzielimy również około 80% tego samego DNA, które posiadają krowy. Można śmiało powiedzieć, że my, ludzie, dzielimy nasze DNA z wieloma zwierzętami żyjącymi na tej planecie.

Jak wiele DNA dzielimy z naszymi ukochanymi kotami?
Jest to wspaniałe pytanie, które zasługuje na dokładną odpowiedź. Krótka odpowiedź brzmi, że ludzie i koty dzielą 90% swojego DNA. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym ważnym temacie.

Koty dzielą z ludźmi zaskakująco dużą ilość DNA

Ludzie i koty mają około 90% tego samego DNA. Uważa się, że koty są najbliżej spokrewnione z ludźmi pod względem DNA, poza szympansami. Oczywiście, nie mamy z nimi wiele wspólnego, jeśli chodzi o sposób prowadzenia życia. Są one mięsożercami, podczas gdy my jesteśmy wszystkożercami. Nie korzystają z łazienki, nie cieszą się takimi luksusami, jak telewizja, jak my. Są znacznie bardziej prymitywne. Więc jak to jest, że dzielimy z nimi tak wiele DNA?

Nasze wspólne DNA jest po prostu markerem genetycznych cech i wad. Nie sprawia, że zachowujemy się w ten sam sposób lub prowadzimy ten sam styl życia, co powinno być widoczne poprzez obserwację różnic w samych ludziach. To, co robi, to daje nam wskazówki, jak rozwijamy się jako istoty i jakie cechy szczególne mogą wpływać na to, jak przyszłe istoty mogą prosperować lub cierpieć.

Jak wspólne DNA może przynieść korzyści zarówno ludziom, jak i kotom

Dzielenie tak dużej ilości DNA z kotami oznacza, że możemy dowiedzieć się więcej o każdym gatunku i jak radzą sobie z takimi rzeczami jak stres, choroby, a nawet poród. Możemy uzyskać wgląd w to, dlaczego koty mogą rozwijać problemy takie jak cukrzyca, opierając się na naszym zrozumieniu tego, jak ludzie rozwijają taką chorobę.

I odwrotnie, możemy dowiedzieć się więcej ogólnie o rozwoju chorób, skupiając się na rozwoju chorób u kotów. Niestety, nie są prowadzone żadne znane humanitarne badania naukowe, które mogłyby pomóc ludziom i kotom uczyć się od siebie nawzajem na podstawie podobieństw w ich DNA. Dlatego też niewiele dowiadujemy się o tym, jak te podobieństwa mogą wpływać na życie nasze i naszych futrzanych członków rodziny.

Należy zauważyć, że nigdy nie należy przeprowadzać badań, które mogłyby zaszkodzić człowiekowi lub kotu (fizycznie lub psychicznie) w imię nauki. Istnieje wiele sposobów na badanie obu gatunków, jeśli chodzi o naukę o naszym wspólnym DNA i o tym, jak wpływa ono na nasze życie.

Podsumowanie

Koty i ludzie mogą dzielić dużą ilość DNA, ale jesteśmy bardzo różnymi gatunkami. To, że dzielimy tak wiele DNA, nie oznacza, że powinniśmy żyć bardziej jak koty lub że koty powinny żyć bardziej jak my. Po prostu nasze ciała i cząsteczki składają się z wielu tych samych rodzajów informacji.