Wiele mówi się o tym, ile godzin powinien spać człowiek, ale nie ma zbyt wielu informacji o zwyczajach sennych naszych psów. Oczywiście, psy prowadzą spokojne życie pełne jedzenia, drzemek, przekąsek i zabawy, ale sen jest nadal istotną częścią ich codziennego życia. W rzeczywistości większość psów spędza około połowy dnia śpiąc, ale dokładna liczba godzin może się różnić w zależności od kilku czynników.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o psach i ich zwyczajach związanych ze snem.

Ile godzin psy śpią w ciągu dnia?

Psy śpią znacznie więcej niż ludzie, choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ponieważ nasze harmonogramy snu mogą być bardzo różne. Większość ludzi działa na harmonogramie snu dziennego, gdzie śpimy w nocy i jesteśmy obudzeni i aktywni w godzinach dziennych. Z drugiej strony, psy rzadko rejestrują wszystkie swoje godziny snu za jednym zamachem. Często dostosowują swoje potrzeby w zakresie snu do otoczenia. Na przykład, mogą spać osiem godzin w nocy, ponieważ ty to robisz, ale będą również spędzać okresy swojego dnia na drzemce, gdy jesteś daleko w pracy.

Większość psów spędza około 12 godzin w każdym 24-godzinnym okresie snu.

Jakie czynniki wpływają na nawyki dotyczące snu?

Nie każdy pies będzie spał 12 godzin na dobę; niektóre naturalnie potrzebują więcej, a inne mniej, aby optymalnie funkcjonować.

Co robią z pozostałymi 12 godzinami w ciągu dnia? Psy spędzają około 30% swojego czasu bez snu na “biwakowaniu”, czyli zasadniczo są obecne i obudzone, ale nie biorą udziału w żadnej aktywności. Ich czas spędzony na biwakowaniu jest podobny do czasu spędzonego przez człowieka na oglądaniu Netflixa lub czytaniu w łóżku. Twój pies prawdopodobnie spędza swój codzienny okres loafingu leżąc i będąc leniwym.

Oto kilka czynników, które mogą wpłynąć na nawyki snu Twojego psa.

Wiek

Szczenięta i seniorzy mogą spać dłużej niż ich dorośli odpowiednicy.

Szczenięta mogą spać do 20 godzin na dobę, ponieważ szybko rosną i potrzebują zastrzyków energii, aby ułatwić ten wzrost oraz okresów odpoczynku po nim, aby się zregenerować.

Starsze psy mogą spędzać od 18 do 20 godzin w ciągu dnia śpiąc. Muszą one złapać więcej snu, ponieważ łatwo męczą się przy wysiłku i potrzebują dodatkowego czasu na uzupełnienie energii.

Aktywność

Psy pracujące wolą mieć bardziej aktywny harmonogram, który pozostawia mniej czasu na sen. Na przykład szczeniaki pracujące jako psy policyjne lub służbowe są aktywne u boku swoich ludzi przez większą część dnia, więc naturalnie mają mniej okazji do drzemki.

W przypadku psów nieaktywnych istnieje większe prawdopodobieństwo, że prześpią kilka godzin tylko dlatego, że się nudzą. Dlatego tak ważne jest, aby wyprowadzać psa na codzienne spacery i zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu.

Znaki, że twój pies nie ma wystarczającej ilości snu

Kiedy ludzie nie dostają wystarczająco dużo snu, stajemy się drażliwi, mamy problemy z myśleniem i brakuje nam energii. Może to być dziwne, aby myśleć, że twój pies może również doświadczyć skutków ubocznych braku snu, ale z pewnością może.

Według Sleep Foundation, psy mogą faktycznie naśladować te same objawy złych nawyków snu, które wykazujemy jako ludzie. Może to obejmować:

  • Słaba pamięć
  • Drażliwość
  • Zaburzenia nastroju
  • Zapominalstwo
  • Niezdolność do przypomnienia sobie podstawowych poleceń
  • Trudności w wykonywaniu prostych zadań

Jak mogę pomóc mojemu psu lepiej spać?

Jeśli teraz ustaliłeś, że twój pies nie dostaje snu, którego potrzebuje, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc mu lepiej spać.

Ustanowienie rutyny

Psy, podobnie jak ludzie, często radzą sobie znacznie lepiej, gdy mają stałą i przewidywalną rutynę. Twój pies powinien mieć harmonogram karmienia, zabawy i snu, na którym może polegać. Lubi wiedzieć co będzie dalej, a posiadanie rutyny może zapobiec wszelkim uczuciom niepokoju związanym z nieznanym.

Zapewnij przytulne miejsce do spania

Twój pies będzie potrzebował miejsca do spania z dala od domowego zgiełku. Pamiętaj, że będzie spał do 12 godzin dziennie, najlepiej, więc prawdopodobnie nie będziesz spał przez kilka godzin, które pies powinien przespać. Ustaw ich łóżko w pokoju, w którym nie będą mu przeszkadzać otwierane drzwi, krzyczące dzieci czy głośny telewizor.

Samo łóżko również powinno być wygodne. Jeśli Twój pies jest starszy lub ma problemy ze stawami, możesz rozważyć zakup legowiska ortopedycznego, które pomoże mu wesprzeć się podczas snu.

Spróbuj oprzeć się chęci dzielenia łóżka z pupilem. Badania sugerują, że spanie ze zwierzęciem w łóżku zwiększa zaburzenia snu i negatywnie wpływa na jakość snu Twojego i Twojego pupila.

Zapewnij im wiele okazji do ćwiczeń

Psy pod wieloma względami są jak dzieci i większość rodziców powie Ci, że spędzili sporą część dnia próbując zmęczyć swoje maluchy, aby zapewnić im spokojny sen w nocy. To samo dotyczy Twojego psa. Im więcej ćwiczeń dostaje w ciągu dnia, tym lepszy będzie jego sen w nocy.

Porozmawiaj z weterynarzem

Jeśli wypróbowałeś już wszystkie strategie, aby Twój pupil lepiej spał, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Być może Twój pies cierpi na schorzenia wpływające na ilość i jakość snu.

Podsumowanie

Sen jest dla psów tak samo niezbędny jak dla ludzi. Powinieneś oczekiwać, że zdrowy pies spędzi sporą część swojego dnia w śpiulkolocie. Jeśli Twój pies śpi więcej lub mniej niż się spodziewasz, możesz rozważyć zastosowanie kilku powyższych technik, aby pomóc mu lepiej spać. Jeśli pies nie śpi wystarczająco dużo lub zbyt dużo, a przy tym zachowuje się nietypowo, umów się na wizytę z lekarzem weterynarii, aby ustalić, czy istnieje jakaś przyczyna takiego zachowania.