Jak powie Ci każdy właściciel psa, posiadanie psa jako towarzysza jest jedną z największych radości w życiu.

Jako rodzice zwierząt, wiesz już, że Twój pies wypełnia Twoje życie miłością, towarzystwem i uśmiechem, gdy tylko jest w pobliżu. Więc oczywiście robisz wszystko, co możesz, aby odwzajemnić tę miłość, utrzymując swojego pupila w zdrowiu i szczęściu.

Ludzie bardzo rzadko żyją dłużej niż swoje psy. Wiesz, że małe psy zazwyczaj żyją dłużej niż duże, ale czy znasz średnią długość życia mniejszych i większych psów? Czy znasz fakty? Jeśli nie, omówimy tutaj kilka z tych faktów, a także to, jak dbać o swojego psiego przyjaciela, aby mógł być Twoim wiernym towarzyszem przez jak najdłuższy czas.

Jak długa jest średnia długość życia psa?

Mówi się, że średnia długość życia psa wynosi od 11 do 12 lat. Badania pokazują, że tylko 20% psów żyje dłużej niż 14 lat, a mniej niż 10% dożywa 15 lat.

Jednak nie wszystkie psy żyją w pełni swoich możliwości przez całe życie. Istnieją czynniki, które należy wziąć pod uwagę, takie jak rasa i wielkość danego psa. Należy również wziąć pod uwagę stan zdrowia psa.

Niestety, nawet gdyby udało się dostosować średnią długość życia psów do liczby, nie jest ona pomocna dla każdej rasy psów. Jest tak dlatego, że rasy, rozmiary, struktury różnych ras, a także kwestie zdrowotne muszą być również brane pod uwagę. Znaczenie ma również wychowanie psa i rodzaj stylu życia pies. Te rzeczy znacznie wpływają na to, jak długo pies będzie żyć.

Jeśli chcesz spróbować i ocenić, jak długo twój futrzany przyjaciel będzie żył, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Będziemy przechodzić do kilku z tych rzeczy w następujących sekcjach.

Jeden rok życia psa to ile lat ludzkich?

Jeśli chodzi o to, jak długi jest rok psa, wielu właścicieli zwierząt domowych łatwo się myli. Kalkulatory i wykresy wieku psa powiedzą ci, że jeden rok psa równa się siedmiu latom człowieka. Tak więc, jeśli twój pies ma rok, to w rzeczywistości ma siedem lat w latach ludzkich.

Jakie czynniki wpływają na długość życia psa?

Oczywiście wiesz już, że zdrowie Twojego psa pomoże określić, jak długo będzie żył. Jednakże, należy wziąć pod uwagę styl życia, genetykę i dietę psa, jeśli chodzi o jego zdrowie.

Aby zrozumieć, jak możesz pomóc swojemu szczeniakowi żyć długo i szczęśliwie, musimy zbadać te aspekty nieco głębiej.

Czynniki żywieniowe

Podobnie jak w przypadku ludzi, to czym karmisz swojego psa może mieć bezpośredni wpływ na to jak długo będzie on żył. Karma, którą karmisz swojego pupila od momentu przywiezienia go do domu, pomoże określić jego długość życia.

Jeśli nie jesteś pewien, jaka jest najlepsza karma dla Twojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Zbada on Twojego pupila i określi najzdrowszą karmę dla psa, która pozwoli mu zachować zdrowie, kondycję i szczupłą sylwetkę.

Udowodniono, że trzymanie się ograniczonej diety pomaga wielu psom żyć w pełni sił i dłużej. Zdrowe jedzenie nie tylko zwiększa ich żywotność, ale także poprawia jakość życia psa, zmniejszając szanse na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów w miarę starzenia się.

Niewłaściwa karma, a nawet jej zbyt duża ilość, może doprowadzić do nadwagi lub otyłości Twojego futrzanego przyjaciela. Badania wykazały związek otyłości u psów z niektórymi nowotworami, więc karmienie psa zdrową karmą, jak również nie przekarmianie go, pomoże zapobiec tej chorobie u Twojego zwierzęcia. Otyłość została również powiązana z problemami sercowo-naczyniowymi, zespołem metabolicznym i kilkoma innymi problemami zdrowotnymi u psów.

Karmienie swojego pupila ograniczoną dietą pomoże mu żyć długo i zdrowo, tak jak tego pragniesz.

Rasa psa

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, próbując określić średnią długość życia psa, jest rasa, którą jest. Jego rasa będzie miała ogromny wpływ na to, jak długo oczekuje się, że będzie żył.

Przeprowadzono wiele dużych badań na różnych rasach psów, a dane zostały dokładnie przeanalizowane. W rezultacie ustalono, że rodowód twojego szczeniaka ma wyraźny wpływ, jeśli chodzi o długość życia.

Na przykład, Ogar afgański ma średnią długość życia 12 lat, podczas gdy Pudel miniaturowy ma średnią długość życia 14 lat.

Jednak rasa psa nie jest jedyną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę. Musisz również rozważyć rozmiar swojego psa. Teraz porozmawiamy o długości życia dla małych i dużych psów.

Średnie długości życia popularnych ras psów

Małe psy

Pomeranian12-16 lat
Chihuahua12-20 lat
Maltańczyk12-15 lat
Pudel miniaturowy14-16 lat
Jamnik15-17 lat

Średnie psy

Beagle12-15 lat
Border Collie10-17 lat
Basset Hound10-12
Ogar amerykański12-13 lat
Bokser9-15 lat

Duże psy

Bernardyn8-10 lat
Dog niemiecki8-10 lat
Rottweiler8-10 lat
Doberman Pinczer10-11 lat
Mastif tybetański10-14 lat

Wpływ wielkość psa na długość życia

Badania wykazały, że małe psy mają większą średnią długość życia niż ich większe odpowiedniki. Na przykład, średnia długość życia wilczarza irlandzkiego, który waży około 54 kg, wynosi około siedmiu lat. Z drugiej strony, Jack Russel Terrier, który waży około 7 kg, ma średnią długość życia od 13 do 16 lat.

Różnica w wielkości i wadze psa, w połączeniu z ich dietą, ma ogromny wpływ na to, jak długo będą żyć.

Wpływ czyste rasy a rasy mieszane na długość życia psa

Mówi się, że rasy mieszane mają dłuższą średnią długość życia niż rasy czyste. Dzieje się tak dlatego, że psy ras mieszanych i inbredowych mają tendencję do ryzyka rozwoju chorób i schorzeń, które mogliby przekazać ich rodzice lub które mogłyby być przekazywane przez pokolenia.

Istotne jest, aby sprawdzić historię rodziny przy zakupie szczeniaka od hodowcy. Im niższy procent COI (współczynnik Wrigta – inbredu), oznacza mniej możliwych problemów zdrowotnych i dłuższą oczekiwaną długość życia Twojego nowego psiego przyjaciela.

Wpływ kastracji na długość życia psa

Wykastrowanie lub wysterylizowanie nowego szczeniaka może mieć pozytywny wpływ na długość życia tego psa. Ponadto, niektóre badania wykazały, że wykonanie tej procedury u szczeniaka może zmniejszyć szansę na rozwój niektórych nowotworów.

O kastracji lub sterylizacji mówi się, że zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, które celują w psy. Jest to również najlepszy sposób, aby nie skończyć z miotem szczeniąt, gdy wszystko, co chciałeś tylko jednego zwierzaka.

Wpływ stylu życia i pielęgnacja Twojego psa na długość życia

Ostatnim czynnikiem, który znacząco wpływa na długość życia Twojego szczeniaka jest styl życia psa i to, jak dobrze o niego dbasz.

Ustaliliśmy już, że zdrowa dieta jest niezbędna, ale są też inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Jak dobrze dbasz o swojego zwierzaka istotne jest, aby, zapewnić mu regularne ćwiczenia, badania, pielęgnację i kontrole u weterynarza, aby Twój zwierzak mógł nadal prowadzić swoje najlepsze życie w swoich złotych latach.

Szczepienia są niezbędne, jak również odrobaczanie, leczenie kleszczy i pcheł oraz wycieczki do groomera w celu czyszczenia zębów i kąpieli.

Jak długo żyją psy?

Średnia długość życia psów jako gatunku wynosi od 11 do 12 lat, ważne jest, aby rozważyć wszystkie czynniki, które odpowiadają za długość życia twojego psa.

Naprawdę nie ma określonego roku, w którym twój szczeniak odejdzie, tak jak nie ma określonego roku, w którym ty jako jego właściciel pójdziesz na spotkanie ze swoim niebiańskim stwórcą. Tak więc, najlepsze co możemy zrobić jako rodzice zwierząt domowych jest przestrzeganie powyższych wskazówek, dbać o naszych futrzanych przyjaciół i mieć nadzieję, że żyją długo, zdrowo i szczęśliwie.