Jednym z pierwszych zachowań, których nauczysz swojego psa jest siad. W końcu, jeśli twój pies siedzi, nie może skakać na ciebie lub biegać po domu. Ale wielu właścicieli psów walczy o to, aby ich pies pozostał na miejscu. Psy często wyskakują z powrotem do góry tylko chwile po umieszczeniu tylnej części ciała na ziemi. Innym razem psy w ogóle nie chcą siedzieć. Jeśli masz problemy z uzyskaniem solidnej pozycji siedzącej od swojego psa, przeczytaj dalej, aby uzyskać wskazówki i zabawną sztuczkę.

Nauczenie szczeniaka „siadania” na komendę to świetne narzędzie, które możesz wykorzystać na wiele sposobów. Jest to łatwe polecenie do nauczenia i pomaga Twojemu nowemu szczeniakowi poczuć się jak zwycięzca, kiedy dostaje pochwałę za naturalne zachowanie.

Niech siad stanie się zachowaniem domyślnym

Zachowania domyślne to te, które pies wybiera, gdy nie ma żadnej wskazówki od właściciela lub innego przewodnika. Czy nie byłoby miło, gdyby Twój pies wybrał siad zamiast skakać lub biegać? Ale jak wpłynąć na podejmowanie decyzji przez psa? Cóż, im więcej pracujesz nad siadem w swoim treningu, tym bardziej prawdopodobne jest, że Twój pies będzie siedział w przyszłości. Ale aby naprawdę przypieczętować umowę, nagradzaj psa za siedzenie, gdy tylko zdecydują się zrobić to samodzielnie.

Jeśli więc pies podchodzi do Ciebie i siada, nagradzaj go. Jeśli Twój pies siedzi, kiedy Ty napełniasz naczynie z jedzeniem, nagródź to również. I tak dalej. W każdej sytuacji możesz początkowo poprosić psa o siad, ale po odpowiedniej ilości powtórzeń pies sam zaproponuje siad. Nie bierz tego za pewnik! Chwal i nagradzaj psa czym tylko możesz – smakołykiem, grą w przeciąganie liny lub podrzucaniem piłki. Z czasem Twój pies będzie oferował siadanie za każdym razem, gdy będzie czegoś chciał w nadziei na nagrodę. Stanie się to ich sposobem na powiedzenie „proszę”.

Jak nauczyć psa komendy „siad”?

Podstawy szkolenia z przynętą

Obecnie dostępnych jest kilka technik szkoleniowych. Szkolenie z użyciem przynęty wykorzystuje nagrodę o wysokiej wartości, taką jak ulubiony smakołyk lub zabawka, aby delikatnie zwabić i poprowadzić szczeniaka do pozycji siedzącej.

Jak szkolić na przynętę?

 1. Stań przed szczeniakiem i trzymaj przynętę tuż nad jego głową, ale przed nosem. Podnieś przynętę do góry ponad czubek głowy. Aby podążać za ruchem zabawki lub smakołyku, szczeniak będzie musiał podnieść głowę, co wytrąca go z równowagi. Gdy jego nos podąża za smakołykiem, jego futrzana pupa musi dotykać ziemi, by się nie przewrócić.
 2. Stań przed szczeniakiem i powiedz „siad”. Upewnij się, że mówisz do niego stanowczym, spokojnym głosem.
 3. Jak tylko usiądzie, daj mu nagrodę w postaci smakołyku lub zabawki.
 4. Ustal rutynę szczeniaka i powtarzaj to ćwiczenie kilka razy każdego dnia. Jeśli pracujesz ze smakołykami, pamiętaj, aby zaplanować szkolenie przed posiłkami, aby był trochę głodny. W krótkim czasie szczeniak nauczy się, że może iść na skróty do smakołyku, po prostu sadzając pupę, gdy tylko powiesz „siad”, zamiast czekać na zwabienie.
 5. Kiedy szczeniak wie już, co oznacza słowo „siad”, połącz je z sygnałem ręcznym. Zdecyduj, jakiego sygnału użyć – na przykład zamkniętej pięści – i używaj go za każdym razem. Używając słowa komendy z tym samym sygnałem ręcznym za każdym razem i bez przynęty, szczeniak zacznie kojarzyć sygnał ręczny z komendą. Celem jest rozpoznanie czynności ręki i słowa, wykonanie zachowania, a następnie nagrodzenie go smakołykiem lub zabawką.
 6. Na początku upewnij się, że za każdym razem nagradzasz go smakołykiem lub zabawką. Upewnij się, że używasz nagrody, którą szczeniak dostaje tylko podczas tych ćwiczeń szkoleniowych, aby nie mógł się doczekać lekcji.
 7. W końcu poproś o „siad” bez nagradzania (poza słowną pochwałą) i zaoferuj nagrodę w postaci smakołyka lub zabawki tylko co drugi lub trzeci raz. Nazywa się to „przerywanym nagradzaniem” i jest potężnym narzędziem dydaktycznym. Szczeniak uczy się, że może dostać smakołyk, ale nie wie kiedy. Celem jest nauczenie go rozpoznawania polecenia i wykonywania czynności z lub bez zobaczenia nagrody.

Podstawy treningu klikerowego

Szkolenie klikerowe kształtuje naturalne zachowanie. Zamiast wabić szczenię do pozycji, popychać/głaskać lub w inny sposób zmuszać je do siadania, szkolenie klikerowe i kształtowanie pozwala szczenięciu robić swoje, a następnie nagradza je za działanie, które Ci się podoba – w tym przypadku „siad”.

Zajmuje to trochę więcej czasu, ale gdy żarówka zgaśnie, szczeniak prawie obróci się w tył, aby „odkryć”, co jeszcze chcesz, aby zrobili. Szkolenie klikerowe to świetna zabawa dla szczeniąt, która uczy je, jak się uczyć i jak Cię zadowolić. Używaj drobnych smakołyków, więc to bardziej smak i zapach niż cokolwiek, co wypełni brzuszek.

Jak trenować za pomocą klikera?

 1. Zbierz swoje smakołyki i kliker, a następnie odłóż je na bok, aby szczeniak nie skupiał na nich uwagi. Następnie po prostu obserwuj, jak szczeniak sam siada – i kliknij, gdy tylko jego pupa dotknie ziemi. Wtedy podrzuć szczeniakowi smakołyk. Czas jest kluczowy i ważne jest, aby kliknąć dokładnie w momencie, gdy ogon styka się z podłożem. Smakołyk następuje po tym, aby wzmocnić zachowanie.
 2. Szczeniak będzie prawdopodobnie wyglądał na nieco zdezorientowanego, ale wdzięcznego, gdy będzie pochłaniał nagrodę. Teraz wie, że smakołyki są pod ręką i chce kolejnego. To właśnie wtedy mózg szczeniaka zaczyna pracować na najwyższych obrotach, próbując dowiedzieć się, jak zdobyć kolejny smakołyk. Nie mów, nie wab, nie wskazuj ani nie oferuj innych wskazówek. Pozwól, żeby sam się domyślił. Rozgryzanie tego, jak to działa, uczy najpotężniejszej lekcji. Twój szczeniak będzie wiedział, że coś skłoniło go do „kliknięcia”, ale może potrzebować kilku błędów, zanim powtórzy siad, a ty natychmiast klikniesz.
 3. Po drugim lub trzecim razie szczeniak rozpoznaje, że coś mu się udało! Możesz niemal zobaczyć, jak koła się kręcą, gdy zaczyna oferować wszystkie rodzaje zachowań, które doprowadziły do zdobycia smakołyku. Być może będzie łapał za nogę, szczekał, chwytał zabawkę, drapał i przypadkowo wpadnie w siad (klik – smakołyk!).
 4. Kiedy żarówka zgaśnie – jeśli „siad”, że kliknięcie brzmi i kliknięcie oznacza smakołyk – twój szczeniak może zaoferować pół tuzina lub więcej siadów z rzędu. Skończ z tym, kiedy jest jeszcze podekscytowany, żeby nie zmęczyć jego entuzjazmu.
 5. Możesz teraz zacząć kojarzyć polecenie z czynnością. Gdy pupa uderzy o ziemię, powiedz „siad” w tym samym momencie, w którym klikniesz, a następnie daj smakołyk. W ten sposób szczeniak zorientuje się, że słowo utożsamia się z działaniem.

Kiedy pies opanuje już siad, możesz nauczyć go sztuczki „Sit Pretty”, czyli ładne siadanie. Polega ona na tym, że pies siedzi na tylnych łapkach, z przednimi łapami w powietrzu w pozycji błagalnej. Jest to nieodparcie urocze i łatwe do wyszkolenia.

Jak nauczyć psa komendy „poproś” lub „siad ładnie”

 1. Poproś psa, aby usiadł.
 2. Kiedy już siedzą, przytrzymaj smakołyk przy ich nosie i powoli podnieś go do góry. Twój pies powinien się podnieść, aby dosięgnąć smakołyku. Jak tylko ich przednie łapy oderwą się od ziemi, kliknij i/lub pochwal, a następnie nagrodź.
 3. Powtórz krok 2, ale tym razem podnieś smakołyk wyżej, tak aby pies musiał się jeszcze bardziej podnieść, zanim go nagrodzisz. Kontynuuj budowanie wysokości, aż Twój pies osiągnie właściwą pozycję siedzącą.
 4. Kiedy Twój pies będzie już siedział z przynętą w postaci smakołyku, spróbuj ponownie podnosząc troszkę wyżej rękę eliminując powoli smakołyki. Przytrzymaj rękę, aby pies usiadł i poprosił. To stanie się twoim sygnałem ręki. Kontynuuj nagradzanie psa, gdy ładnie usiądzie.
 5. Teraz, kiedy Twój pies reaguje na sygnał ręką, dodaj słowną wskazówkę, taką jak „Siad ładnie” lub „Poproś” tuż przed sygnałem ręką. Z czasem pies powinien reagować na samą wskazówkę słowną
 6. Jeśli Twój pies ma problemy z utrzymaniem równowagi, zaoferuj mu swoje przedramię jako miejsce odpoczynku dla przednich łap, dopóki nie nauczy się trzymać w górze. W krótkim czasie Twój pies będzie miał nie tylko solidne zachowanie w pozycji siedzącej, ale również uroczą sztuczkę.