Prawidłowe szkolenie psa jest sposobem na przygotowanie go i ciebie na udaną relację. Sprawi, że twoje życie będzie o wiele łatwiejsze. Są chwile, kiedy chcesz, aby Twój pies udał się w określone miejsce. Może to być jego legowisko, na zewnątrz lub w innym pomieszczeniu w domu.

Ta komenda, podobnie jak inne komendy posłuszeństwa, może być łatwo nauczona za pomocą kilku różnych wskazówek słownych i tony wzmocnienia. Zanim się obejrzysz, twój pies będzie wiedział dokładnie, gdzie chcesz, aby poszedł i chętnie się podporządkuje. Przyjrzyjmy się, jak nauczyć psa komendy “Miejsce”.

3 podstawowe kroki do nauczenia psa komendy “miejsce”.

1. Naucz psa komendy słownej

Zacznij od umieszczenia psa na smyczy, a następnie stań kilka stóp od jego legowiska. Następnie daj słowną wskazówkę “miejsce”, aby poinstruować psa, aby poszedł do swojego łóżka. Poklep legowisko lub inny obszar, jeśli to konieczne, tak, że twój pies rozumie, co chcesz, aby zostało zrobione. Jeśli Twój pies pójdzie do swojego łóżka lub innego wyznaczonego obszaru, nagrodź go głaszcząc go lub dając smakołyk

2. Przekieruj, jeśli to konieczne

Jeśli twój pies próbuje wstać, zanim wydasz kolejne polecenie, po prostu powiedz “Nie” i poprowadź go z powrotem w kierunku swojego łóżka.

3. Trening, trening i jeszcze raz trening

Ćwicz komendę “miejsce”, aż pies instynktownie pójdzie do swojego łóżka lub innego miejsca w domu, które wyznaczysz po wydaniu słownej wskazówki. Wiedz, że pies może początkowo nie pozostać w miejscu dłużej niż około 10 sekund, ale może się to zwiększyć im więcej ćwiczysz. Dobrze wychowane i wyszkolone psy nie mogą się ruszyć z “miejsca”, dopóki nie wydasz im kolejnej komendy. Nauczenie się tej komendy może zająć psu od 2 do 4 tygodni.

Inne wskazówki dotyczące szkolenia

Nie czekaj zbyt długo z rozpoczęciem szkolenia

Nie powinieneś czekać z rozpoczęciem szkolenia psa po jego adopcji. Im dłużej czekasz, tym więcej czasu może zająć szkolenie psa. Pomimo tego, iż szczenięta mają krótki czas koncentracji uwagi, mogą nauczyć się komend w ciągu pierwszych kilku tygodni.

Chociaż dobrze jest szkolić psa szybko, niektóre rodzaje szkolenia mogą nie być odpowiednie dla wszystkich psów. Większość psów traci kontrolę nad swoimi pęcherzami do czasu ukończenia 11-16 tygodnia życia. Próba wytresowania psa przed ukończeniem tego wieku może się nie udać.

Zawsze używaj smakołyków jako motywacji

Psy uwielbiają smakołyki i bez względu na to, jak sobie radzą, będą biegać, jeśli im je podasz. Przysmaki mogą być bardzo skutecznym narzędziem w szkoleniu psów. Można je wykorzystać do nagrodzenia dobrego zachowania lub skłonienia psa do zrobienia pożądanej rzeczy.

Nawet jeśli nie ma Cię w domu, smakołyki mogą być podawane Twojemu pupilowi. Możesz nagradzać dobre zachowanie nawet wtedy, gdy jesteś poza domem, używając kamery dla psów, która wydaje smakołyki. Chociaż nie zawsze powinno się używać smakołyków, aby skłonić psa do danego zachowania -mogą one być cennym narzędziem w budowaniu dobrego zachowania i zaufania.

Wyeliminuj czynniki rozpraszające uwagę

Rozproszenia uwagi są zazwyczaj przeszkodą numer jeden na drodze do udanej sesji treningowej. Mogą one powodować, że psy tracą koncentrację, podobnie jak ludzie. Ważne jest, aby w jak największym stopniu usunąć z sesji treningowych elementy rozpraszające uwagę. Możesz trzymać zabawki poza zasięgiem, zamknąć okna i przeprowadzać treningi w spokojnych miejscach, z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Zwróć też uwagę na czas treningu, stosując małe odstępy czasu zamiast długich godzin, które mogą zmęczyć szczeniaka. Idealny czas szkolenia wynosi od 10 do 15 minut. W przypadku dłuższego czasu, Twój pupil może być rozproszony przez wszystko i wszystkich.

Bądź konsekwentny

Powtarzanie jest ważne, jeśli chodzi o szkolenie psów w każdym wieku. Aby Twój szczeniak skojarzył regularną rutynę i działania z nagrodami i komendami, musisz być super konsekwentny. Pamiętaj więc o przestrzeganiu regularnego harmonogramu karmienia, aktywności fizycznej, przerw i czasu wolnego. W ten sposób zapewnisz swojemu psu strukturę, która pomoże mu szybko się nauczyć.

Różne metody szkolenia mogą być bardziej skuteczne dla Twojego psa niż inne. Na przykład trening klikerowy jest jednym z najpopularniejszych rodzajów szkolenia i zapewnia stały sygnał dźwiękowy, który pies kojarzy z nagrodą. Dzięki temu szczeniak rozpoznaje, kiedy prawidłowo odpowiedział na Twoje komendy słowne.

Podsumowanie

Prawidłowo przeprowadzone szkolenie może być nie tylko nagrodą, ale również świetną zabawą dla Ciebie i Twojego psa. Wprowadzenie psa do komendy “miejsce” jest tak samo łatwe, jak do każdej innej komendy, wymaga po prostu konsekwencji, nakreślonej struktury komend i nagród.