Szkolenie domowe psa lub szczeniaka wymaga cierpliwości, zaangażowania i dużo konsekwencji. Wypadki są częścią tego procesu, ale jeśli zastosujesz się do tych podstawowych wskazówek dotyczących szkolenia domowego, możesz sprawić, że najnowszy członek Twojej rodziny będzie na właściwej drodze.

W tym wpisie poznasz kilka podstawowych etapów, aby nauczyć swojego szczeniaka załatwiania się na zewnątrz lub w wyznaczone miejsce.

Jak nauczyć szczeniaka wypróżniania się na dworze lub w wyznaczonym miejscu?

Szczenięta najlepiej radzą sobie z regularnym harmonogramem. Harmonogram uczy je, że są pory na jedzenie, zabawy i załatwianie swoich spraw. Zazwyczaj szczeniak jest w stanie kontrolować swój pęcherz przez godzinę na każdy miesiąc życia. Więc jeśli twój szczeniak ma 2 miesiące, może trzymać go przez około dwie godziny. Nie rób dłuższych przerw na załatwienie się, bo może dojść do incydentu.
– Wyprowadzaj szczeniaka często  na zewnątrz – co najmniej co dwie godziny – natychmiast po przebudzeniu, podczas i po zabawie, a także po jedzeniu i piciu.
– Wybierz miejsce do załatwiania się na zewnątrz i zawsze zabieraj tam szczeniaka (na smyczy). Podczas załatwiania się szczeniaka użyj konkretnego słowa lub zwrotu, który możesz wykorzystać przed załatwieniem się, aby przypomnieć mu, co ma robić. Dopiero po załatwieniu się szczeniaka zabierz go na dłuższy spacer lub na zabawę.
– Nagradzaj szczeniaka za każdym razem, gdy załatwi się na zewnątrz. Pochwal lub daj smakołyki – pamiętaj jednak, aby robić to natychmiast, a nie po powrocie do domu.
– Wprowadź szczeniakowi regularny harmonogram karmienia. To, co trafia do szczeniaka zgodnie z harmonogramem, wychodzi z niego zgodnie z harmonogramem. W zależności od wieku, szczenięta mogą wymagać karmienia dwa lub trzy razy dziennie. Karmienie szczeniaka o tych samych porach każdego dnia zwiększy prawdopodobieństwo, że będzie się on załatwiał o stałych porach, co ułatwi wam obu szkolenie domowe.
– Podnieś miskę z wodą szczeniaka na około dwie i pół godziny przed snem, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że szczeniak będzie musiał załatwić się w nocy. Większość szczeniąt może spać przez około siedem godzin bez potrzeby przerwy na toaletę. Jeśli Twój szczeniak obudzi Cię w nocy, nie rób z tego wielkiej sprawy; w przeciwnym razie będzie myślał, że to czas na zabawę i nie będzie chciał wrócić do snu. Zapal jak najmniej świateł, nie rozmawiaj ze szczeniakiem i nie baw się z nim, zabierz go do miejsca, w którym się załatwia, a następnie odeślij do legowiska.

Nadzoruj swojego szczeniaka

Nie dawaj szczeniakowi okazji do zabrudzenia domu; pilnuj go zawsze, gdy przebywa w pomieszczeniu.

– Przywiąż szczeniaka do siebie lub do pobliskiego mebla za pomocą sześciostopniowej smyczy, jeśli nie prowadzicie aktywnego szkolenia lub zabawy. Zwracaj uwagę na znaki, że Twój szczeniak musi wyjść na zewnątrz. Niektóre znaki są oczywiste, takie jak szczekanie lub drapanie przy drzwiach, kucanie, niepokój, węszenie lub krążenie. Kiedy zauważysz te oznaki, natychmiast chwyć za smycz i zabierz szczeniaka na zewnątrz, do miejsca, w którym ma się załatwić. Jeśli się to zrobi, pochwal i nagrodź smakołykiem.
– Na podwórku trzymaj szczeniaka na smyczy. Podczas procesu szkolenia w domu, podwórko powinno być traktowane jak każde inne pomieszczenie w domu. Daj szczeniakowi trochę swobody w domu, a na podwórku dopiero wtedy, gdy nauczy się on solidnie chodzić po domu.

divider-paw

Kiedy nie możesz nadzorować psa, trzymaj go w zamknięciu

Kiedy nie możesz obserwować swojego szczeniaka przez cały czas, ogranicz go do obszaru na tyle małego, że nie będzie chciał się tam załatwiać. Przestrzeń powinna być wystarczająco duża, aby wygodnie stanąć, położyć się i obrócić. Możesz użyć części łazienki lub pralni zablokowanej bramkami dla dzieci.
Możesz też wyszkolić szczeniaka w klatce kennelowej (pamiętaj, aby dowiedzieć się, jak humanitarnie używać klatki jako metody zamknięcia). Jeśli szczeniak spędził kilka godzin w zamknięciu, musisz zabrać go bezpośrednio na dwór zaraz po powrocie.

Błędy się zdarzają

Bądź gotowy na to, że Twój szczeniak będzie miał kilka wypadków w domu – to normalna część szkolenia domowego. Oto co zrobić, gdy tak się stanie:

  • Bez zbędnego dramatyzowania, natychmiast zabierz go do na dwór. Pochwal szczeniaka i daj mu smakołyk, jeśli tam skończy.
  • Nie karć szczeniaka za załatwianie się w domu. Jeśli znajdziesz zabrudzone miejsce, po prostu je wyczyść. Pocieranie szczeniaka o nos, zabieranie go na miejsce i besztanie lub inne kary sprawią, że będzie się ciebie bał lub bał się załatwiać w twojej obecności. Karanie przyniesie więcej szkody niż pożytku.
  • Dokładnie oczyść zabrudzone miejsce. Szczenięta mają silną motywację do dalszego brudzenia miejsc, które pachną moczem lub kałem.

Jest niezwykle ważne, abyś stosował te procedury nadzoru i zamknięcia, aby zminimalizować liczbę śmierdzących wpadek. Jeśli pozwolisz swojemu szczeniakowi na częste załatwianie się w domu, będzie on zdezorientowany, gdzie powinien się załatwić, co wydłuży proces szkolenia.

shallow focus photography of white shih tzu puppy running on the grass

Zrób plany na czas swojej nieobecności

Jeśli musisz być poza domem dłużej niż cztery lub pięć godzin dziennie, może to nie być najlepszy czas na wychowywanie szczeniaka. Zamiast tego możesz rozważyć starszego lub wyszkolonego w domu psa, który może czekać na Twój powrót. Jeśli masz już szczeniaka i musisz być z dala od domu przez długi czas, oto kilka rad:

  • Zorganizuj kogoś odpowiedzialnego, może to być sąsiad lub profesjonalna opiekunka do zwierząt, aby zabierał je na przerwy na toaletę.
  • Możesz też przyuczyć, swojego pupila, do załatwiania się w określonym miejscu w domu. Pamiętaj jednak, że takie postępowanie może wydłużyć proces szkolenia domowego. Nauczenie szczeniaka załatwiania się na gazecie może spowodować, że nawet jako dorosły będzie on załatwiał się na każdej gazecie leżącej w salonie.
  • Jeśli planujesz szkolenie na gazecie, ogranicz je do obszaru z wystarczającą ilością miejsca do spania, zabawy i oddzielnego miejsca do wypróżnianie się. W wyznaczonym miejscu załatwiania się użyj podkładów, gazet (przykryj obszar kilkoma warstwami gazet) lub wodoodporna matę.
  • Jeśli musisz posprzątać wpadkę psa poza wyznaczonym obszarem do wypróżniania się, umieść zabrudzone szmaty lub ręczniki papierowe wewnątrz tego obszaru, aby pomóc szczeniakowi rozpoznać pachnący obszar jako miejsce, w którym powinien się załatwiać.