Według Księgi Rekordów Guinnessa, najszybszy koń na świecie osiągnął prędkość 70.76 km/h. Jednak prędkość ta została obliczona na odcinku ¼ mili, aby uzyskać średnią prędkość. Istnieją nieoficjalne rekordy koni rasy Chickasaw Indian Thoroughbred osiągających prędkość 88.51 km/h.

Istnieje wiele różnych ras koni i wszystkie one mają różne prędkości biegu. Niektóre nie są stworzone do bardzo szybkiego biegu, więc nie mogą biegać tak szybko, jak myślisz. Inne są niezwykle szybkie.

Niektóre rasy mogą również wykonywać dodatkowe chody, które mogą znacznie zmienić ich prędkość.

divider-horseJakie są prędkości różnych chodów?

Istnieją cztery główne chody koni. Czwartym najwolniejszym chodem jest czterotaktowy chód – stęp. Następny w kolejności jest dwutaktowy, symetryczny kłus. Galop trzytaktowy jest drugim najszybszym tempem konia, zaś najszybszy jest cwał.

Zarówno kłus jak i kantar mają prędkość od około 13 do 27 km/h. Różne konie poruszają się w tych chodach z różną prędkością. Koń w galopie może biec wszędzie od 40 do 48 km/h. Jednak może się to znacznie różnić w zależności od rasy i treningu konia. Niektóre konie po prostu biegają szybciej niż inne.American Quarter horse_jacotakepics, Shutterstock

Jaka jest najszybsza rasa koni?

To zależy od tego, jak daleko chcesz, aby koń biegał. American Quarter Horse jest jednym z najszybszych na krótszych dystansach. Ich najwyższa prędkość to około 88 kilometrów na godzinę.

Na dłuższych dystansach zazwyczaj wygrywa Thoroughbred Horse, chociaż. Zazwyczaj galopują z prędkością około 70 km/h. Mogą jednak biec przez dłuższy czas z tą prędkością. Mają bowiem większą wytrzymałość.

Następny jest arab, który biegnie z prędkością około 54-80 km/h. Są one w ogóle bardziej przeznaczone do krótkich dystansów. Appaloosas biegają z prędkością około 40-66 km/h i mogą biegać na wszystkich zakresach.

Akhal-Teke, Standardbred i Mustang mogą biegać około 40-79 km/h.horse running_RebeccasPictures_ Pixabay

divider-horse
Jaka jest największa prędkość, z jaką biegał koń?

Najszybszy koń w historii osiągnął prędkość 80.51 km/h. Ta prędkość została ustanowiona przez American Quarter Horse, co czyni go najszybszą rasą koni na świecie.