Koty mogą być zestresowane, co może wpłynąć na ich zdrowie i interakcje z Tobą. Ważne jest, aby wiedzieć więcej o naturze i zachowaniu kotów, abyś mógł zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby Twój kot był spokojny i szczęśliwy.

Zrozumienie zachowania kota

Prawdopodobnie wiesz już, że Twój kot najlepiej czuje się wśród rzeczy znanych i potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do rzeczy, ludzi lub miejsc, które są mu nieznane. Kiedy zabierasz kota na wizytę u weterynarza, często jest to dla niego trudne, ponieważ transporter, samochód i szpital weterynaryjny to zazwyczaj nieznane miejsca i doświadczenia.

Oto kilka wskazówek od naszych kocich weterynarzy:

 • Szanuj potrzebę czasu, jaki potrzebuje Twój kot, aby oswoić się z nowymi sytuacjami, ludźmi i miejscami.
 • Pozostaw w domu otwarty transporter, aby kot mógł się z nim zapoznać.
 • Rozważ możliwość zabierania kota na krótkie wycieczki samochodem, aby mógł się z nim oswoić i nauczyć, że wizyta w samochodzie nie oznacza, że zabierasz go do gabinetu weterynaryjnego.
 • Dawaj kotu nagrody, aby zachęcić go do pozytywnych zachowań. Na przykład, jeśli kot siedzi spokojnie w transporterze lub w jego pobliżu, daj mu smakołyk.

Twój kot odbiera świat za pomocą swoich zmysłów. Podzieliliśmy sposoby pomagające zachować spokój kota odpowiadające sposobowi, w jaki kot doświadcza swojego otoczenia.

Zapach

Zmysł węchu Twojego kota jest znacznie lepszy od Twojego. Odgrywa on ważną rolę w komunikacji, zachowaniach społecznych, aktywności seksualnej i docenianiu pożywienia. Koty oznaczają swój zapach poprzez ocieranie się twarzą i ciałem o przedmioty i ludzi, co powoduje wydzielanie naturalnych feromonów w celu ustalenia granic, w których czują się bezpiecznie. Zapach psów, nieznanych ludzi i znakowanie zapachowe innego kota – nawet pocieranie – może być dla Twojego kota przerażające. Aby pomóc kotu zachować spokój:

 • Unikaj czyszczenia z zapachu kota miejsc i przedmiotów, które należą do niego (np. jego łóżko, drzewko, transporter).

Słuch

Słuch Twojego kota jest około cztery razy bardziej wrażliwy niż Twój (65 kHz u kotów vs 20 kHz u ludzi), a Twój kot słyszy wyższe częstotliwości niż Ty, w tym ultradźwięki. Nie potrafi jednak dobrze zlokalizować dźwięków, a ponieważ jego zmysł słuchu jest tak wrażliwy, odbiera głośne dźwięki, kiedy wydaje nam się, że mówimy normalnym głosem. Hałas innych kotów, innych zwierząt i obcych ludzi często zaskakuje koty. Aby pomóc kotu zachować spokój:

 • Staraj się ograniczyć hałasy wokół kota, zwłaszcza gdy może być zestresowany z powodu nieznanego otoczenia lub osoby.
 • Pomóż stłumić hałas, gdy kot jest w transporterze, przykrywając go ręcznikiem.
 • Puść w domu kojącą muzykę, jeśli kot staje się niespokojny.
 • Pamiętaj o używaniu niskiego, kojącego głosu podczas rozmowy z kotem, aby pomóc mu się uspokoić.

Dotyk

Koty są również bardzo wrażliwe na dotyk i używają swoich wąsów do odczuwania otoczenia. Czy wiesz, że niektóre koty odczuwają “stres związany z wąsami” i nie lubią nacisku na swoje wąsiska podczas jedzenia lub picia? Kiedy kot jest pobudzony, może być bardzo wrażliwy, nawet na delikatne pieszczoty lub głaskanie. Aby pomóc kotu zachować spokój:

 • Zwróć uwagę na język ciała swojego kota. Jeśli odchodzi od Ciebie, nie goń go ani nie próbuj angażować. Pozwól mu przyjść do Ciebie, kiedy będzie gotowy.
 • Większość kotów woli być dotykana po głowie i szyi. Unikaj głaskania w innych miejscach.
 • Twój kot może stracić cierpliwość, gdy będziesz go głaskał przez dłuższy czas. Nie dopuść do osiągnięcia tego punktu krytycznego, odczytując subtelne wskazówki z języka ciała kota. Twój kot będzie bardzo spokojny, a jego ogon będzie tylko drgał. Jego uszy mogą być lekko opuszczone i rozstawione na boki, a czasami jego grzbiet będzie lekko falował.
 • Jeśli uważasz, że Twój kot może doświadczać “stresu związanego z trzepotaniem”, przestaw się na szerokie, płytkie miski lub talerze do wody i jedzenia.
 • Nagradzaj kota, gdy dobrze radzi sobie z nowymi osobami, głaszcząc go lub delikatnie dotykając.

Wzrok

Twój kot dobrze widzi w słabym świetle, ma zdolność widzenia kolorów i jest bardzo wrażliwy na ruch. Gwałtowne ruchy, zwłaszcza te niespodziewane, mogą nasilić jego reakcje i sprawić, że będzie bardziej reaktywny. Aby pomóc kotu zachować spokój:

 • Upewnij się, że twoje ruchy wokół niego są powolne i zapewniają odwrócenie uwagi, takie jak smakołyki lub zabawki. Zazwyczaj powolne jest szybkie, a szybkie jest powolne w przypadku kotów.
 • Powstrzymaj się od pochylania się nad kotem, ponieważ sprawia to, że wydajesz się większy i potencjalnie niebezpieczny. Przykucnij i pozwól kotu podejść do siebie.
 • Nie nalegaj na interakcję z kotem, jeśli nie jest zainteresowany.
 • Jeśli kot jest w transporterze, możesz przykryć go ręcznikiem, aby stworzyć barierę wizualną i pomóc mu poczuć się nieco bezpieczniej.
 • Upewnij się, że Twój kot ma w domu miejsce, w którym może się wycofać, a także pozwala na pewną wizualną prywatność, jak np. wysokie łóżko dla kota lub igloo czy kartonowe pudełka. Dzięki temu Twój kot będzie mógł się “schować” i poczuć, że ma kontrolę.