Twój pies jest znudzony, zestresowany, nadmiernie lub niedostatecznie pobudzony? Spróbuj 15 minut zabawy. Zabawa jest integralnym aspektem zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Zabawa buduje relacje pomiędzy psem, a właścicielem. Zabawa i związane z nią doświadczenia budują pewność siebie, a także poczucie, że warto spróbować jeszcze raz, aby dokonać ulepszeń w sobie i w zabawie z innymi. Zabawa może relaksować, regulować, a także stymulować reakcje osobnika na każdą chwilę, sytuację i środowisko.

Co najlepsze, zabawa to nauka przez zabawę. Wspaniale jest, gdy gry dla psów angażują zarówno mózg, jak i ciało, chociaż czasami zabawa jest bardziej skoncentrowana na jednym lub drugim. Wypróbuj te 15-minutowe ćwiczenia na mózg i ciało u Twojego psa.

Gry dla ciała dla Twojego psa

Kij z zabawką na końcu

Tyczka do flirtu to mniej więcej 5-stopowa elastyczna tyczka, która ma 6-stopową linkę z flagą na końcu, którą pies goni. Po prostu przesuń go na ziemi, aby zwabić psa do zabawy.Squishy Face Studio Flirt Pole - Performance Dog

Zapasy lub przeciąganie

Psy uwielbiają zabawę w przeciąganie. Jeśli Twój pies jest nadpobudliwy w tego typu zabawach, możesz chcieć ich unikać. Ale dla niektórych psów tarzanie się po podłodze z ulubioną osobą jest świetną zabawą.

Stwórz tor agility

Zbuduj tor przeszkód albo na swoim podwórku z jakimś sprzętem agility, albo w domu z makaronu basenowego i pudełek. Bądź kreatywny i baw się dobrze. Można również znaleźć sprzęt, jak płotek i tunel HDP online.

black white and brown long coated dog on yellow and white inflatable ring

Aportowanie

Aportpwanie to klasyczna szybka gra, w którą można bawić się z naszymi psami. W ostatnich latach pojawiły się obawy dotyczące powtarzalnych ruchów aportu i tego, jak mogą być szkodliwe, ale nie dotyczy to każdego psa. Jeśli Twój pies jest bardzo podekscytowany grą w aportowanie, chce ciągle grać dłużej i  wciąż go to stresuje, to aport może nie być najlepszym pomysłem na zabawę, gdy mamy na to tylko 15 minutman playing with dog

Idź na sniffari

Sniffari to specjalne spacery, podczas których pies wybiera, gdzie ma iść, jeśli środowisko i kierunek, który wybierze, jest bezpieczny. Pozwól psu zatrzymać się i powąchać wszystko, co bezpieczne, aby zebrać informacje. Sniffari to niesamowite treningi węchowe.

Nacieranie brzucha, masaż i wspólna praktyka pielęgnacyjna

Poświęć czas, aby skupić się na dawaniu i otrzymywaniu czułości. Wyznacz konkretny blok czasowy, aby zrobić psu masaż, jednocześnie pomagając mu chętnie zaakceptować bycie obsługiwanym w ramach opieki kooperacyjnej. Możesz zacząć od odpoczynku na podbródku. Masaż podbródka polega na tym, że pies decyduje się oprzeć podbródek na Twojej otwartej, skierowanej ku górze dłoni.

Naucz się tego za pomocą kształtowania podbródka na otwartej dłoni, prowadząc psa za pomocą małej nagrody w postaci jedzenia i mówiąc “podbródek”, kiedy podbródek psa spoczywa na Twoim celu (skierowanej do góry dłoni). Dobre oparcie podbródka to szwajcarski scyzoryk wśród technik pielęgnacyjnych.divider-paw

Gry dla zdrowego mózgu psa

Zabawa w chowanego

Ta gra motywuje nasze psy do biegania po domu lub podwórku w poszukiwaniu nas, co zaspokaja ich potrzeby fizyczne i poznawcze w tym samym czasie. Prowadzi to również do zaspokojenia ich potrzeb emocjonalnych, gdy nas znajdą, a my rzucamy przyjęcie z pochwałą i jakimkolwiek jedzeniem lub zabawką, którą nasz pies kocha.

Praca nosa

Weź kilka pudełek lub pojemników, (sześć to dobra liczba) i 12 małych kawałków smakowicie pachnącego jedzenia (jak gotowany kurczak lub nie przyprawiony grillowany stek), ponieważ rzeczywiste mięso ma więcej zapachu niż smakołyk szkoleniowy. Nie spuszczając psa z oczu, ustaw pudełka w szeregu, a w każdym z nich umieść po jednym kawałku mięsa. Zaprowadź psa z powrotem do obszaru z pudełkami i pozwól mu na eksplorację. Za każdym razem, gdy znajdzie smakołyk, daj jej drugi w miejscu, gdzie był pierwszy. W ten sposób nauczysz psa, aby czekał na Ciebie, kiedy coś znajdzie, ponieważ otrzyma podwójną zapłatę, jeśli to zrobi. Gdy pies opanuje tę sztukę, zmniejsz liczbę pudełek, w których znajduje się docelowy zapach o połowę, a następnie o trzy czwarte, aż do momentu, gdy pies będzie miał do znalezienia tylko jedno pudełko z docelowym zapachem.

Honey the golden retriever tries to figure out which cup is hiding her treat.

Łapanie jagód

Gra w łapanie jest super zabawą. Jest to świetne zajęcie dla psa i właściciela, gdyż za każdym razem pragnie się jak najwięcej złapania smaczków przez psa z rzędu. Hagrid the dog, z Salford, U.K., ustanowił obecny rekord Guinnessa 6 września 2018 roku, łapiąc dziewięć mini kiełbasek z rzędu.

Naucz się nowej sztuczki – Dotknij

Krótkie 5- do 10-minutowe treningi zabawy angażują mózg, męczą ciało i budują więź między członkami zespołu. Łatwą sztuczką, od której można zacząć, jest Touch (lub trening celnościowy).

Przygotuj się z małą nagrodą żywnościową w jednej ręce, wyciągnij drugą rękę i czekaj aż pies dotknie nosem ręki ze smaczkiem. Psy są z natury ciekawskie, więc bądź cierpliwy. W momencie, kiedy pies dotknie ręki, zaznacz to za pomocą wskazówki “dotknij” i nagrodź.

Ćwicz ten pierwszy krok wielokrotnie. Dzięki temu pies będzie miał pozytywne skojarzenia z dotykaniem nosa do Twojej ręki, a także z przyjemnym rezultatem (nagroda w postaci jedzenia).

Masz pracowity dzień? Znajdź czas na zabawę z psem. Masz dodatkowy czas w ciągu dnia? Poświęcenie czasu na 15 minutową zabawę kilka razy dziennie sprawi, że nuda będzie na wyciągnięcie ręki. Często nawracam słynny cytat o dzieciach od niesamowicie niesamowitego pana Freda Rogersa: “O zabawie często mówi się tak, jakby była ulgą od poważnej nauki. Ale dla psów zabawa to poważna nauka. Zabawa to tak naprawdę praca w szczenięctwie”.