Podróż samochodem jest ważną częścią życia dla wielu psów, ponieważ umożliwia im odkrywanie nowych i ekscytujących miejsc. Jeśli jednak nie zastosujesz się do dobrych rad, może to prowadzić do stresu, niepokoju, a nawet wizyty u weterynarza – nie jest to zbyt ekscytujące.

Ważne jest, aby upewnić się, że psy są zawsze bezpieczne i czują się pewnie podczas podróży samochodem, niezależnie od tego, dokąd się udają.divider-paw

Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przynosisz szczeniaka do domu w samochodzie, czy szukasz porad dotyczących podróżowania z psem, ten artykuł ma wszystkie porady ekspertów, których będziesz potrzebować, aby być szczęśliwym i bezpiecznym na drodze.

Psy nigdy nie powinny być pozostawione bez opieki w samochodzie o każdej porze roku, nawet na krótki okres. Więc jeśli planujesz podróż z przystankiem, lepiej zostawić je bezpiecznie w domu lub zabrać ze sobą kogoś, kto może wyprowadzić psa z samochodu na smyczy, podczas gdy ty zrealizujesz swoje sprawunki.

Lurcher sat in the boot of a yellow car with the door open

Twój przewodnik po szczęśliwym podróżowaniu z psem w samochodzie

Zabezpiecz swojego psa w samochodzie

Pies powinien być odpowiednio zabezpieczony podczas podróży samochodem. Twój pies lub szczeniak powinien być zabezpieczony w bagażniku za pomocą osłony blokującej dostęp do wnętrza samochodu lub powinien znajdować się w bezpiecznie umieszczonej klatce w bagażniku.

Alternatywą jest uprząż samochodowa dla psa. Jeśli używasz takich szelek, upewnij się, że są one odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru i prawidłowo założone. Pies powinien podróżować na tylnym siedzeniu, a uprząż powinna być przymocowana do mocowania pasów bezpieczeństwa – dzięki temu pies nie będzie przeszkadzał kierowcy w podróży ani nie będzie wystawiał głowy przez okno.

Nigdy nie zostawiaj psa samego w samochodzie i zapewnij mu jak największy chłód podczas podróży. Możesz używać misek z wodą, które nie rozlewają się, aby pomóc im się nawodnić, a w przypadku dłuższych podróży zaplanuj przerwy na ćwiczenia i toaletę.Smycz dla psa do samochodu - KARDIFF

Przyzwyczaj psa do samochodu

Zacznij od użycia ulubionych specjalnych smakołyków szczeniaka lub starszego psa, aby nagrodzić je za bycie spokojnym, gdy tylko znajdą się w pobliżu samochodu, nawet zwykłe chodzenie wokół samochodu może być pomocne na początek. Nagradzaj psa za spokojne siedzenie, zanim będziesz gotowy otworzyć drzwi i zaprosić go do środka.

Jeśli Twój pies niechętnie wsiada do samochodu, umieść w nim coś, co pachnie Tobą (lub nimi). Może to być koc, łóżko lub poszewki na poduszki – ponieważ ich zapach może je uspokoić.

Stopniowo wprowadzaj psa do podróży

Ważne jest, aby ostrożnie wprowadzić podróż samochodem do swojego szczeniaka lub psa. Dla niektórych psów wrażenia mogą być bardzo nietypowe, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie były w samochodzie. Na przykład, mogą być zaniepokojone rzeczami, które mogą zobaczyć poruszające się za oknem lub sfrustrowane, ponieważ nie mogą się z nimi związać.
Będą musiały powoli przyzwyczajać się do dźwięków i ruchu samochodu, bo to dużo dla ich zmysłów. Jeśli Twój pies ma z tym problemy, podawaj mu smakołyk za każdym razem, gdy samochód rusza i zaczyna się poruszać. Wtedy zaczną kojarzyć te zmiany z dobrymi rzeczami.adult black and white collie sitting at the back of car

Bezpieczne wsiadanie i wysiadanie psa z samochodu

Jeśli Twój pies podróżował już wcześniej i podobało mu się to, może być bardzo podekscytowany możliwością wskoczenia do samochodu i wyjścia z niego po przyjeździe do parku – nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ może to narazić go na ryzyko urazu lub wypadku.

Poproś je, aby usiadły, gdy powoli otwierasz drzwi i daj im kilka smakołyków, aby siedziały w tym czasie. Jeśli będziesz to robił za każdym razem, gdy dotrzesz do samochodu, wkrótce zaczną automatycznie siadać i czekać cierpliwie, zanim wprowadzisz je bezpiecznie i pod swoją kontrolą. Kiedy już wejdą do środka, po prostu spędź z nimi trochę czasu siedząc w środku. Dając im bezpieczny i trwały gryzak do zabawy, możesz nauczyć ich, że samochód jest przyjemnym miejscem.

Naucz swojego psa spokojnego wysiadania z samochodu, powoli otwierając drzwi i czekając aż pies usiądzie lub pozostanie nieruchomy, zanim zaprosisz go do wyjścia. Zawsze nagradzaj psa za jego cierpliwość ulubionym smakołykiem.Boston Terrier inside a vehicle

Jazda z psem w samochodzie

Zacznij od krótkich, powolnych i łagodnych podróży, które pozwolą Twojemu psu przyzwyczaić się do podróży samochodem w pozytywny sposób. Pomocne może być towarzystwo przyjaciela, którego pies dobrze zna i z którym czuje się komfortowo, tak aby w razie potrzeby był przy nim ktoś podczas jazdy.

Jedź płynnie, pozostawiając dużo czasu na hamowanie, ponieważ szarpana lub niewygodna podróż może wywołać u psa niepokój lub stres.divider-paw

Co robić, jeśli Twój pies jest niespokojny lub przestraszony?

Jeśli Twój pies wykazuje oznaki strachu przed podróżą samochodem, nigdy nie zmuszaj go do podróży, ponieważ to tylko sprawi, że będzie jeszcze bardziej zaniepokojony, a on może poczuć się osaczony i spanikować.

Znajdź kogoś, kto zostanie z nim, gdy będziesz musiał podróżować, unikaj podróży lub przygotuj alternatywne plany podróży, jeśli możesz – unikaj podróży samochodem całkowicie, dopóki nie znajdziesz wskazówek doświadczonego behawiorysty.