Twoja woda w akwarium może wyglądać na czystą, ale mieszanie podłoża może ujawnić zaskakującą ilość detrytusu, który osiadł w żwirze. Regularna wymiana wody w akwarium pomoże zmniejszyć ilość odpadów, szkodliwych produktów ubocznych i glonów, które zagrażają zarówno jakości wody, jak i zdrowiu ryb.

Dlaczego wymiana wody w akwarium dla ryb jest ważna?

Kiedy karmisz swoje ryby, cząstki pokarmu opadają na dno i ulegają rozkładowi. Tymczasem pokarm, który został zjedzony, jest uwalniany z powrotem do wody w postaci moczu lub kału. Takie odkładanie się odpadów podnosi poziom azotanów i fosforanów w zbiorniku, co sprzyja rozwojowi glonów. W miarę jak zbiornik staje się brudny i śmierdzący, spada w nim poziom tlenu, a ryby stają się zestresowane lub nawet chorują.

Ponadto, pierwiastki śladowe i minerały w wodzie z czasem ulegają zużyciu lub odfiltrowaniu. Jeśli nie zostaną one zastąpione napływem świeżej wody, spadnie pH zbiornika, obumrą pożyteczne bakterie biofiltracyjne, a ryby stracą wigor.

Częstotliwość podmiana wody w akwarium

Podmiany wody powinny być częścią regularnej pielęgnacji akwarium. Ich częstotliwość zależy jednak od wielkości akwarium i liczby ryb. Mniejsze, mocno obsadzone zbiorniki wymagają częstszych podmian wody niż większe, słabo obsadzone akwaria.

Dobrą zasadą jest podmiana 10 do 15 procent wody co tydzień. Jeśli Twój zbiornik jest mocno zarybiony, podmień to do 25 procent każdego tygodnia. Lekko zaopatrzony akwarium może wymagać tylko zmiany wody co dwa do czterech tygodni, ale należy monitorować go dokładnie.

Jest możliwe, aby zrobić zbyt wiele zmian wody w akwarium. Maksymalna częstotliwość podmian wody powinna wynosić raz dziennie. Jeśli zdecydujesz się na codzienną podmianę wody, pamiętaj, aby wymienić tylko połowę wody w zbiorniku, aby uniknąć zakłócenia równowagi biologicznej zbiornika i stresu ryb.

Zmiana wody w akwarium – etapy

  1. Idealnie, użyj dechlorowanej wody do zmiany wody. Niech woda siedzi na dzień, to rozprasza rozpuszczone gazy, takie jak każdy chlor i pozwala wodzie osiągnąć temperaturę pokojową.
  2. Podczas podmiany wody odkurz podłoże swojego zbiornika, aby pozbyć się części detrytusu, który nagromadził się od ostatniej podmiany wody.
  3. Nie czyść filtra podczas podmiany wody i odkurzaj żwir. Zarówno filtr jak i żwir są siedliskiem pożytecznych kolonii bakterii. Zakłócenie obu w tym samym czasie może zaszkodzić zdrowej równowadze biologicznej twojego zbiornika. Zamiast tego czyść filtr kilka dni przed lub po podmianie wody.

Wskazówka:

Dodawanie wody do zbiornika lub uzupełnianie go w celu kompensacji parowania nie usuwa odpadów, więc nie jest to substytut podmiany wody. Wykonywanie regularnych podmian wody powinno nie tylko utrzymać Twoje akwarium w zdrowiu, ale także zachować odpowiednią objętość.