Nasze ukochane futrzane dzieci zawsze będą naszymi dziećmi, ale faktem jest, że starsze psy nie są tak żwawe i wesołe jak kiedyś. Gdy twój pies zacznie się starzeć, najprawdopodobniej zacznie przyjmować rzeczy w bardziej spokojnym tempie. Choroby, takie jak zapalenie stawów, problemy z zębami i dysplazja stawów biodrowych, stają się coraz bardziej powszechne. Podczas gdy szary pysk starszego psa jest uroczy, problemy z oddychaniem u starszych psów są wręcz przerażające — zwłaszcza jeśli pojawiają się nagle.

Niektóre rasy – głównie psy o płaskiej twarzy, takie jak buldogi angielskie, buldogi francuskie i mopsy – często cierpią na problemy z oddychaniem, ale problemy z oddychaniem mogą wystąpić u każdej rasy. Prawdopodobnie natknąłeś się na ten artykuł po wyszukaniu hasła „stary pies ciężko oddycha” i trafiłeś we właściwe miejsce. Przeprowadzimy Cię przez powody, dla których Twój pies może ciężko oddychać, co powinieneś z tym zrobić i kiedy musisz skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Stary czarny labrador retriever z szarym pyskiem leży dysząc w trawie

Co powoduje ciężki oddech u starszych psów?

Większość psów dyszy od czasu do czasu i staje się to bardziej powszechne w miarę starzenia się psa. W większości przypadków nie ma się czym martwić, zwłaszcza jeśli szczeniak właśnie wyszedł na spacer. Psy nie mogą się pocić tak jak my, a dyszenie pozwala psu ochłodzić się poprzez odparowanie ciepła i wilgoci przez jego drogi oddechowe. Ale kiedy nie ma widocznej przyczyny ciężkiego oddechu, niepokój jest naturalny. Oto kilka powodów, dla których twój stary pies może ciężko oddychać.When Should You Be Worried When Your Old Dog Breaths Heavy? | PawTracks

1. Astma

Typowe objawy astmy u psów to ciężki oddech, szybkie sapanie , kaszel, letarg, utrata apetytu i niebieskie zabarwienie dziąseł. Jeśli twój pies nagle zacznie wykazywać wyżej wymienione objawy, natychmiast zabierz go do weterynarza.

2. Niepokój

Oprócz dyszenia, psy cierpiące na stany lękowe mogą wykazywać destrukcyjne zachowania, oddawać mocz lub kał w pomieszczeniu oraz wykazywać dodatkowe oznaki niepokoju. Chociaż denerwujące jest obserwowanie, jak twoje futrzane dziecko czuje się tak niespokojne, niepokój nie jest nagłym przypadkiem medycznym, chociaż nadal zalecamy skontaktowanie się z lekarzem weterynarii.

3. Niewydolność serca

Wraz z wiekiem psy stają się bardziej podatne na choroby związane z wiekiem. Jedną z najczęstszych jest zastoinowa niewydolność serca, często określana skrótem CHF . Jeśli twój pies ma spuchnięty brzuch, wydaje się zmęczony, traci apetyt, wydaje się niespokojny przed snem lub nie toleruje ćwiczeń, może cierpieć na niewydolność serca.

4. Leki

Niektóre leki przepisywane na schorzenia mogą powodować szybkie lub ciężkie oddychanie. Jednym z najgorszych winowajców jest prednizon , steryd często przepisywany w celu zwalczania stanów zapalnych związanych z zapaleniem stawów. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o wszelkich potencjalnych skutkach ubocznych, których może doświadczyć Twój pies podczas przyjmowania leków na receptę.Treating Breathing Difficulties in Dogs | PetMD

5. Kwasica metaboliczna

Spowodowana nadmiarem kwasowości we krwi, kwasica metaboliczna może prowadzić do problemów z sercem i utraty minerałów w kościach Twojego psa. Ciężki oddech, nudności, wymioty i biegunka to częste objawy. Nieleczona kwasica metaboliczna zagraża życiu, dlatego natychmiast zabierz szczeniaka do weterynarza, jeśli wykazuje te objawy.

6. Otyłość

Nadmierna waga powoduje niepotrzebne obciążenie serca i układu oddechowego psa. Karm go dietą bogatą w składniki odżywcze, upewnij się, że ma dużo ruchu i porozmawiaj z lekarzem weterynarii, jeśli ma problemy z utratą wagi.

7. Ból

Zapalenie stawów jest powszechne u starszych psów, a jego ból może powodować trudności w oddychaniu. Jeśli u Twojego szczeniaka zdiagnozowano już artretyzm, podanie mu aspiryny dla niemowląt może pomóc złagodzić jego dyskomfort i uspokoić oddech.

8. Problemy z oddychaniem

Choroby układu oddechowego mogą przebiegać od zwykłego przeziębienia i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (znanej również jako POChP ). Monitoruj oddech psa przez godzinę lub dwie, a jeśli nadal ciężko oddycha, czas odwiedzić weterynarza.

9. Problemy z tarczycą

Choroby skóry, ciężki oddech, przyrost masy ciała i nadmierne wydalanie to objawy choroby często występującej u starszych psów — niedoczynności tarczycy. Tylko weterynarz może prawidłowo zdiagnozować u psiaka problem z tarczycą i przepisać niezbędne leki, aby go kontrolować.

Stary brązowy pies leżący na wygodnym łóżku

Jak stwierdzić, czy pies ciężko oddycha

Jeśli Twój psiak ciężko oddycha, nie oznacza to automatycznie, że problem tkwi w jego płucach. Podobnie jak u ludzi, układ oddechowy psa składa się z płuc, tchawicy (powszechnie znanej jako tchawica), gardła, nosa i ust. Wszystko, od zatkanego nosa spowodowanego sezonowymi alergiami po coś poważniejszego, jak choroba serca, może powodować trudności w oddychaniu (znane również jako duszność ) lub szybkie oddychanie (znane również jako tachypnea).

Przeciętny pies oddycha z szybkością około 15 do 30 oddechów na minutę, z nieco niższymi wartościami, które nadal mieszczą się w normalnym zakresie. Kiedy pies się uspokoi, ustaw alarm na jedną minutę i policz jego oddechy. Jeśli twój szczeniak bierze więcej niż 30 oddechów na minutę podczas odpoczynku, jest to oznaką tachypnoe. To nie jest prawdziwy powód do niepokoju, jeśli właśnie wróciłeś z zabawy na podwórku ze swoim szczeniakiem, ale przedłużona średnia spoczynkowa częstość oddechów powyżej 30 powinna zostać rozwiązana przez lekarza weterynarii tak szybko, jak to możliwe.

Stary bokser leżący na brązowej kanapie

Końcowe przemyślenia

Psy są ukochanymi członkami rodziny i chcemy dla nich jak najlepiej. Chociaż ciężki oddech starszego szczeniaka może być spowodowany jego wagą lub nagłą falą upałów, zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować. Powinieneś natychmiast zabrać psa do weterynarza, jeśli wydaje się, że jest w niebezpieczeństwie. Zalecamy wizytę kontrolną, nawet jeśli ciężki oddech jest jedynym objawem, który wykazuje, ale nie ma potrzeby się stresować, jeśli tak jest.