Szczenięta są ciekawskie, chętne do zabawy i, nie oszukujmy się, bałaganiarskie. Zwykle wystarczy szybkie wytarcie łapy lub szczotka, ale co należy zrobić, gdy szczeniak wskoczy do kałuży błota? Kiedy można kąpać szczeniaka? Być może zastanawiasz się, czy Twój nowy szczeniak nie jest zbyt delikatny i mały na kąpiel.

Chociaż rozumiemy Twoje obawy związane z używaniem szamponu i innych środków czyszczących na małym chłopcu, jesteśmy tutaj, aby raz na zawsze rozwiać Twoje obawy. Kiedy więc jest odpowiedni czas na pierwszą kąpiel nowego zwierzaka? Jesteśmy tutaj z odpowiedziami — oraz kilkoma wskazówkami, jak uprzyjemnić kąpiel Tobie i zwierzakowi.

Dogs 101: Everything You Should Know About Bathing Your Dog - DogTime

Ile lat ma twój szczeniak?

Młode szczenięta nie są w stanie regulować własnej temperatury ciała tak, jak starsze psy, dlatego American Kennel Club zaleca, aby poczekać z pierwszą kąpielą, aż skończą co najmniej 8 tygodni .

Upewnij się, że kąpiesz je w ładnym, ciepłym pokoju z dużą ilością ręczników pod ręką (będziesz ich potrzebować). Jeśli twój szczeniak ma dreszcze, woda nie jest wystarczająco ciepła. Po umyciu psa zawiń go w kilka ręczników. Możesz użyć suszarki do włosów, aby szybko je wysuszyć, ale upewnij się, że nie jest zbyt gorąco. Zacznij to robić w młodym wieku, aby nie bały się – ani nie szczekać – suszarek do włosów, gdy dorosną.3 Ways to Bathe Your Puppy - wikiHow Pet

Kiedy można kąpać szczeniaka?

Zbyt częste kąpanie szczeniaka może pozbawić jego sierść olejków eterycznych i potencjalnie doprowadzić do wysuszenia i podrażnienia skóry. W zależności od rasy, Twój pies będzie zazwyczaj potrzebował kąpieli około czterech razy w roku, chyba że ubrudzi się szczególnie. Jeśli mają gęstą, kręconą sierść, będą potrzebować kąpieli co dwa miesiące, aby zapobiec uwięzieniu brudu i zanieczyszczeń w futrze.

Niektóre rasy mają podwójną szatę, składającą się z długiej sierści okrywowej i miękkiego podszerstka. Akity, husky, alaskańskie malamuty i owczarki niemieckie linieją dwa razy w roku, wiosną i jesienią, dlatego zaleca się umieszczanie ich w wannie mniej więcej w tym samym czasie. W ten sposób Twój pies pozostaje miły i czysty, a także pomaga usuwać nadmiar sierści podczas zrzucania.

Rasy kochające wodę, takie jak labradory retrievery , mają wyjątkową, wodoodporną sierść, która utrzymuje suchy podszerstek podczas pływania. O ile laboratorium nie jest szczególnie brudne, należy je kąpać tylko raz na cztery miesiące, ponieważ woda z mydłem może przenikać przez podszerstek psa i zatrzymywać tam wilgoć.

W przypadku psów o krótkiej, gładkiej sierści wystarczy przetrzeć je myjką, aby były czyste. Chusteczki dla zwierząt są również świetną opcją dla psów o tym typie sierści.How to Bathe a Dog - How to Wash a Dog at Home, According to a Vet

Jak wykąpać szczeniaka w 9 prostych krokach

Zanim jeszcze zaczniesz, bardzo pomocne jest posiadanie dodatkowej pary rąk, aby utrzymać szczeniaka nieruchomo przez cały proces. Pamiętaj, że ważne jest, aby nauczyć je tolerować kąpiele, a nawet cieszyć się nimi, ponieważ będą musiały znosić wiele z nich w ciągu swojego życia.

Krok 1: Zbierz swoje zapasy. Będziesz potrzebować szamponu przeznaczonego specjalnie dla szczeniąt, ponieważ ich skóra i sierść mają inne pH niż twoje. Używanie ludzkiego szamponu na psie może prowadzić do wysuszenia i podrażnienia skóry. Będziesz także potrzebować grzebienia lub szczotki, stosu ręczników i ewentualnie suszarki do włosów.

Krok 2: Wybierz najlepszą lokalizację. Możesz myć szczenięta i małe psy w zlewie kuchennym, podczas gdy duże psy powinieneś kąpać w wannie lub na zewnątrz.

Krok 3: Przeczesz sierść. Chwyć szczotkę, zanim je wykąpiesz, w przeciwnym razie to, co zaczęło się jako mała plątanina, może stać się niemożliwe do pokonania.

Krok 4: Przygotuj wodę. Napełnij zlew lub wannę wodą o temperaturze przyjaznej psom – powinna mieć około 102 stopni – i umieść szczeniaka w wodzie.

Krok 5: Zacznij powoli. Wiele szczeniąt boi się poruszającej się wody, więc zamiast spryskiwania możesz delikatnie przelać trochę wody z kubka. Pamiętaj, aby woda nie dostała się do uszu i oczu szczeniaka. (Dobrym sposobem na to jest włożenie wacików do uszu i zakrycie oczu dłonią).

Krok 6: Pracuj z szamponem. Gdy szczeniak jest mokry, możesz dodać porcję szamponu i rozprowadzić go do piany. Trzymaj je za kark, aby ułatwić sobie sprawę. Tylko upewnij się, że zaciskasz je delikatnie i nigdy nie ciągnij zbyt mocno.

Krok 7: Przepłucz je. Jeśli mają grubą, gęstą sierść, możesz powtórzyć proces płukania kilka razy. Kilka smakołyków i mnóstwo pochwał znacznie poprawią ten proces.

Krok 8: Pozwól im się trząść. Upewnij się, że nie masz na sobie niczego, w czym nie przeszkadza ci zamoczenie. Następnie weź ręcznik i zabierz się do pracy. Im cieńsza sierść Twojego szczeniaka, tym mniej czasu potrzebuje do wyschnięcia. Jeśli Twój psiak wydaje się zmarznięty, spróbuj użyć suszarki do włosów ustawionej na najniższą temperaturę, aby szybko się rozgrzać, i nie wypuszczaj szczeniaka na dwór mokry w chłodne dni.

Krok 9: Posprzątaj bałagan. To wszystko jest częścią procesu, a twój szczeniak ci nie pomoże.

Czy można używać chusteczek dla niemowląt dla psów?

Według dr Brite nie zaleca się stosowania chusteczek dla niemowląt na psach, ponieważ nie są one przeznaczone do tego celu. Jednak w mgnieniu oka powinny być w porządku, o ile nie dostaniesz płynu z chusteczek do uszu lub oczu psa. Ale używanie wyłącznie chusteczek dla niemowląt nie jest dobrym pomysłem. Nie wnikają w zaschnięte błoto i brud, a dalsze ich używanie może prowadzić do podrażnień skóry.

Kąpiel szczeniaka to ekscytujące przeżycie, ale gdy przyzwyczai się do kąpieli, będzie to znacznie łatwiejsze. Upewnij się, że twój kumpel jest miły i ciepły przez cały czas, trzymaj szampon z dala od jego oczu i uszu i nigdy nie wypuszczaj szczeniaka na dwór z mokrą sierścią, jeśli jest zimno. Utrzymywanie sierści szczeniaka w czystości i bez splątań oznacza, że będziesz mieć szczęśliwego szczeniaka i czysty dom.