Szczenięta są urocze bez względu na rasę i usposobienie. Niektóre są wymagające i marudzą, podczas gdy inne są niezależne i mają silną wolę. Jedne mają zarumienione oczy, a inne są szeroko otwarte. Jedne mają krótkie nogi, inne długie. Niektóre są krótkie i silne, a niektóre są szczupłe i niezgrabne. Bez względu na to, jak wyglądają, szczeniaki są zdecydowanie urocze!

W miarę jak szczenięta się starzeją, wszystko się zmienia, czasem także ich kolor oczu. Wielu nowych właścicieli szczeniąt zadaje te same pytania: Czy wszystkie szczeniaki mają niebieskie oczy? Czy kolor oczu mojego szczeniaka pozostanie niebieski? Prawda jest taka, że nie wszystkie szczeniaki mają niebieskie oczy i nie wszystkie szczeniaki, które mają niebieskie oczy, będą nadal miały niebieskie oczy, gdy się zestarzeją. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Oczy szczeniaka

Kiedy szczenięta rodzą się po raz pierwszy, ich oczy są szczelnie zamknięte i pozostają takie przez około 2 tygodnie. W tym czasie polegają tylko na matce. Używają węchu i ruchu, aby dowiedzieć się, gdzie zdobyć jedzenie i znaleźć miejsce na drzemkę. Dlatego też nie jest możliwe dostrzeżenie koloru oczu szczenięcia w ciągu pierwszych 2 do 3 tygodni życia.

Oczy dorosłego szczeniaka

Po pierwszym otwarciu oczu przez szczeniaka, zazwyczaj wyglądają one na niebieskie. Jednak nie zawsze tak jest. Niektóre szczenięta mają brązowe oczy od samego początku. To zależy od takich rzeczy jak rasa, dokładny wiek szczeniaka i środowisko, do którego pies jest predysponowany. W tym okresie życia, oczy szczeniaka mają tendencję do wyglądania na błyszczące i zamglone. Nie są one wyraźne i skupione jak oczy dorosłego psa. Dlatego trudno jest powiedzieć, jak będą wyglądały oczy szczeniaka po osiągnięciu dorosłości.

Kiedy oczy psa zmieniają kolor

Kolor oczu szczeniaka ma tendencję do zmiany – jeśli ma się zmienić dzieje się to do około 1 miesiąca życia. Ich oczy mogą przejść od niebieskiego do szarego, by znów stać się niebieskie, lub mogą zmienić się z niebieskiego na szary na brązowy w ciągu około miesiąca. Kiedy pies ma około 6 miesięcy, jego kolor oczu jest już prawdopodobnie ustalony i nie będzie się zmieniał wraz z wiekiem.

Co decyduje o kolorze oczu psa?

Rzeczy takie jak ilość melaniny, którą posiada pies, kolor jego sierści i pochodzenie mogą mieć wpływ na kolor oczu zwierzęcia. Im więcej melaniny ma pies, tym ciemniejsze są jego oczy. Psy mogą mieć niebieskie, orzechowe, brązowe, szare lub bursztynowe oczy. Niektóre psy mają dwa różne kolory oczu, co jest wynikiem choroby zwanej heterochromią, która występuje zarówno u ludzi jak i u psów.

Podsumowanie

Szczenięta są słodkie i urocze bez względu na kolor ich oczu. Możesz być pewien, że zanim Twój pies skończy około pół roku, będzie miał już swój stały kolor oczu. Pamiętaj jednak, że nie jest on ważny. Osobowość, towarzyskość i lojalność to znacznie ważniejsze czynniki, na których warto się skupić. Okres szczenięcy to czas tworzenia więzi i koleżeństwa między psem a właścicielem.