Jeśli kiedykolwiek widziałeś, jak szczenięta bawią się razem, wiesz, że gryzienie i szczypanie są częścią zabawy. Żucie i gryzienie pomaga rosnącym szczeniętom w poznawaniu otaczającego ich świata, a także łagodzi ból dziąseł podczas ząbkowania. Jednak chociaż ssanie dłoni mogło być zabawne, gdy maluch był kłębkiem puchu, to nie ma żartów, gdy dorośnie. Te ostre jak brzytwa szczenięce zęby mogą naprawdę boleć. Jeśli jesteś zmęczony życiem z popękaną skórą i bolesnymi siniakami, prawdopodobnie zastanawiasz się, kiedy szczenięta przestają gryźć?

Czy szczenięta wyrastają z gryzienia i skubania?

Podczas gdy gryzienie wszystkiego w zasięgu wzroku może się zmniejszyć po zakończeniu ząbkowania (co może zająć od czterech do sześciu miesięcy), szczeniak nie wyrasta naturalnie z gryzienia. Im bardziej szczeniak będzie mógł zaciskać się na twojej skórze, tym częściej będzie to robił. Twoim zadaniem jako odpowiedzialnego rodzica jest nauczenie psa odpowiedniego zachowania.Animal Bite on Finger: Symptoms, Diagnosis & Treatment Options

Jak wytresować szczeniaka, aby przestał gryźć i gryźć

Chociaż gryzienie jest normalną częścią bycia szczeniakiem, im szybciej nauczysz swojego szczeniaka, tym łatwiej będzie mu nauczyć cię nie gryźć. Te wskazówki pomogą Ci zacząć.

Naucz najpierw hamowania gryzienia

Chociaż ostatecznym celem jest powstrzymanie szczeniaka przed gryzieniem lub szczypaniem ludzi podczas zabawy, ważnym pierwszym krokiem jest nauczenie hamowania gryzienia. Twój szczeniak idzie do buzi i to jest naturalne. Ale chcesz, żeby nauczył się być delikatny. Szczenięta muszą nauczyć się kontrolować siłę swoich szczęk, aby jako dorosłe osobniki, jeśli kiedykolwiek ugryzą ze strachu lub bólu, nauczyły się nie gryźć mocno.How To Stop a Puppy From Biting in 6 Easy Steps - YouTube

Szczeniak najpierw uczy się delikatności od swojej mamy i rodzeństwa z miotu. Na przykład, jeśli szczeniak gryzie zbyt mocno podczas zabawy , jego rodzeństwo zawyje w proteście lub jego mama zainterweniuje, aby powstrzymać awanturę. Szczenięta muszą uczyć się tych lekcji od nowa podczas interakcji ze swoim ludzkim stadem.

Zaleca się korzystanie z technik stosowanych między rodzeństwem podczas uczenia psa łagodności. Jeśli więc szczeniak ugryzie cię zbyt mocno w skórę, użyj wysokiego „auu”, aby przerwać to zachowanie. Gdy tylko szczeniak przestanie gryźć, daj mu pochwałę i smakołyk. Niektóre psy mogą być bardziej podekscytowane, gdy krzyczysz. W takim przypadku, gdy pies ugryzie zbyt mocno, po prostu wstań i odejdź.

Użyj przekierowania, aby przestać gryźć

Twoim ostatecznym celem jest nauczenie szczeniaka, że zęby nie pasują do ludzkiej skóry, a przekierowanie to świetny sposób, aby to zrobić. Kiedy rosnący szczeniak zacznie ssać lub gryźć twoją rękę, natychmiast przekieruj go do zabawki do ciągnięcia lub ulubionej kości do żucia. Według ekspertów ASPCA celem jest, aby Twój pies „zaczął przewidywać i szukać zabawki, kiedy ma ochotę cię ugryźć lub ugryźć”.

Niektóre rasy, takie jak border collie i owczarki szetlandzkie, mają silny instynkt pasterski i mogą skubać kostki, aby „zaganiać” członków rodziny ludzkiej, gdy poruszają się po domu. Jeśli mieszkasz ze szczypcami do kostek, trzymaj jego ulubioną zabawkę w kieszeni. Kiedy twój pies atakuje twoje kostki, przestań chodzić i pomachaj zabawką w jego kierunku. Gdy szczeniak złapie zabawkę, pochwal go i idź dalej. Powtarzaj to ćwiczenie, aż będziesz mógł chodzić po domu bez ataku szczenięcych zębów.Why is My Puppy Biting Me Aggressively? Nipping Puppies

Naucz szczenięta, że kiedy zaczyna się gryzienie, czas na zabawę się kończy

Przerwy dla szczeniaka to świetny sposób, aby nauczyć czworonoga, że kiedy ugryzie lub uszczypnie, gra się kończy. Ponieważ szczenięta żyją po to, by się bawić, dość szybko łapią. Przerwa może oznaczać, że po cichu opuścisz pokój (upewnij się, że jest on zabezpieczony przed szczeniakami, gdy zostawiasz psa samego) lub możesz delikatnie podnieść szczeniaka i umieścić go w jego wybiegu lub małym ogrodzonym pokoju. Zostaw go w spokoju na 30 do 60 sekund, a następnie spokojnie wróć do gry. Powtarzaj to ćwiczenie, aż szczeniak otrzyma wiadomość.How do I stop my puppy biting? | Training | Kennel Club

Zabawki zapewniają coś do żucia

W okresie szybkiego rozwoju szczenięcia, czyli od 2 do 10 miesiąca życia, ważne jest zapewnienie mu odpowiednich zabawek. Te zabawki mogą pomóc w dyskomforcie ząbkowania. Pomagają również w treningu i zapewniają stymulację umysłową. Pamiętaj, aby wybrać zabawkę lub kość najlepiej dopasowaną do wielkości i osobowości Twojego psa.

Dzięki konsekwentnemu treningowi pozytywnej motywacji większość szczeniąt nauczy się bawić bez gryzienia i skubania ludzi. Jeśli mimo Twoich starań Twój pies nadal gryzie i obawiasz się, że staje się agresywny, to czas wezwać behawiorystę, który ułoży program szkoleniowy dla Twojego psa. Im szybciej zajmiesz się problemem, tym szczęśliwsi będziecie ty i twój pies, gdy wejdzie w dorosłość .