Twój nowy szczeniak jest wreszcie z Tobą w domu! Pozwalając im zapoznać się z otoczeniem, wybierasz najlepszej jakości karmę dla szczeniaków, jaką możesz im dać. Jednak bez względu na to, co robisz, Twój mały futrzany przyjaciel nie wydaje się zainteresowany jedzeniem.divider-paw

Brak zainteresowania posiłkami to niepokojący problem, zwłaszcza że szczenięta nie są w stanie utrzymać swoich rosnących ciał bez wystarczającej ilości kalorii.

Istnieje wiele powodów, dla których Twój szczeniak może nie jeść i ważne jest, aby znaleźć przyczynę jak najwcześniej. Twój szczeniak może być zestresowany przebywaniem w nowym domu z nieznanymi ludźmi. Może też mieć chorobę podstawową, taką jak infekcja dróg oddechowych, problemy z trawieniem lub dysfunkcja narządów. A czasami szczeniak jest wybredny i nie lubi jedzenia, które dla niego przygotowałeś (to się zdarza!).puppy biting brown toy while person grabbing it

Kilka wskazówek, jak nakłonić szczeniaka do jedzenia:

  • Dodaj karmę z puszki lub bulion z kurczaka. Jeśli karmisz szczeniaka suchą karmą, możesz zwiększyć jego apetyt, dodając odrobinę karmy dla psów z puszki lub niesolonego bulionu z kurczaka. Upewnij się, że rosół z kurczaka, którego używasz nie zawiera cebuli, cebuli w proszku, szczypiorku lub czosnku, ponieważ te składniki mogą sprawić, że Twój szczeniak będzie bardzo chory.
  • Włóż jedzenie dla szczeniaka do interaktywnej zabawki. Aby uczynić czas posiłków bardziej rozrywkowym i zabawnym, zalecamy umieszczenie karmy dla szczeniąt w interaktywnej zabawce do karmienia. Istnieją różne rodzaje zabawek interaktywnych do wykorzystania, takie jak zabawki Kong i piłki IQ.
  • Użyj aromatyzowanego sprayu. Spróbuj użyć aromatyzowanego sprayu do żywności na wierzchu karmy dla szczeniąt. Nie rozpylaj dużej ilości, ponieważ może to jeszcze bardziej zachęcić szczeniaka do wybredności. Rozpyl tylko tyle, aby dodać do karmy czynnik “smakowitości”. Wiele sprayów smakowych jest dostępnych w różnych smakach, takich jak masło orzechowe, ser, bekon i kurczak.
  • Kup nową miskę na jedzenie. To może zmienić rutynę Twojego szczeniaka i zwiększyć jego zainteresowanie jedzeniem. Możesz spróbować przenieść miskę w nowe miejsce lub dać szczeniakowi trochę kontroli, kupując dozownik jedzenia.
  • Zabierz szczeniaka na spacer. Jeśli Twój futrzany przyjaciel jest na to gotowy, zabierz go na szybki spacer po okolicy lub wykonaj ćwiczenia przed posiłkiem. To może odwrócić ich uwagę na tyle, aby pobudzić ich apetyt. Upewnij się, że Twój szczeniak nie jest ospały lub chory, ponieważ może to być oznaką problemu zdrowotnego.
  • Nie wahaj się zabrać swojego szczeniaka do weterynarza, jeśli żadna z tych wskazówek nie zadziała. Powinieneś również natychmiast skonsultować się z weterynarzem, jeśli zauważysz, że Twój futrzak ma biegunkę lub wymiotuje, jest ospały lub białka jego dziąseł i oczu są żółte. Mamy nadzieję, że te wskazówki były pomocne w zachęcaniu Twojego pupila do jedzenia.divider-paw

Jeśli chcesz poznać przyczyny dlaczego twój pupil najprawdopodobniej nie chce jeść zajrzyj na naszego bloga, w którym wyjaśniamy i obszernie opisujemy ten temat.