Co to jest udar?

Udar występuje, gdy naczynie krwionośne zostaje zablokowane lub zwęża się, przez co krew i tlen nie są już dostarczane do mózgu, co powoduje obumieranie komórek mózgowych. Psy lub koty mogą wówczas wykazywać różne objawy neurologiczne w zależności od ciężkości uszkodzenia i części mózgu.

Czy mój pies lub kot może mieć udar?

Koty i psy mogą mieć udar, ale wydaje się, że występuje on rzadziej u zwierząt niż u ludzi. Właściciele zwierząt często nie zauważają oznak łagodnego udaru u swoich towarzyszy, ponieważ zwierzęta nie mogą powiedzieć, kiedy mają zawroty głowy, tracą wzrok w jednym oku lub mają problemy z pamięcią. Niestety, zwierzęta zazwyczaj doświadczają udarów na większą skalę niż ludzie i wymagają natychmiastowej pomocy weterynaryjnej.

Rodzaje udaru mózgu

Podobnie jak u ludzi, udar może być spowodowany zakrzepem lub krwawieniem:

 • Udary niedokrwienne u psów są spowodowane nagłym brakiem dopływu krwi do mózgu.
 • Udary krwotoczne u psów są spowodowane krwawieniem w mózgu.

Co powoduje udar mózgu u psów?

Większość udarów wiąże się z zakrzepami krwi, ale niektóre są powodowane przez komórki nowotworowe, bakterie i pasożyty. Materiał ten może utknąć w naczyniu krwionośnym, uniemożliwiając przepływ krwi i tlenu, co powoduje obumieranie tkanki wokół naczynia krwionośnego. Inne sytuacje, takie jak uraz, choroba lub zaburzenia krzepnięcia, mogą spowodować pęknięcie naczyń krwionośnych i wyciek krwi do mózgu.

Co powoduje udar mózgu u zwierząt?

Nasze zwierzęta nie jedzą tłustych potraw, nie palą papierosów ani nie piją alkoholu, które są najczęstszymi czynnikami ryzyka dla wielu ofiar udaru mózgu u ludzi, więc dokładne określenie przyczyny udaru mózgu u psów i kotów jest trudne. Często winowajcą jest choroba podstawowa. Psy i koty, u których zdiagnozowano następujące choroby, są narażone na zwiększone ryzyko udaru:

 • Choroba Cushinga (hiperadrenokortycyzm)
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Choroby serca (szczególnie u kotów)
 • Zaburzenia krwawienia
 • Niedoczynność tarczycy
 • Rak

Jak rozpoznać udar mózgu u psa?

Oto pięć głównych objawów, które pozwalają rozpoznać udar u psa:

Problemy z chodzeniem

Możesz zostać ostrzeżony o tym, że Twój pies doznał udaru, ponieważ wysyła znaki ostrzegawcze podczas chodzenia. Ponieważ udar wpływa na mózg, upośledza zdolność zwierzęcia do utrzymania pozycji pionowej. Dlatego też, jeśli Twój pies nagle traci równowagę, nie jest w stanie stać, przechyla się na bok lub próbuje oprzeć się na Tobie, zasięgnij porady weterynarza.

Udar może również spowodować, że zwierzę straci kontrolę nad swoimi układami ciała:

 • Wymioty
 • Sapanie
 • Biegunka
 • Utrata kontroli nad pęcherzem moczowym
 • Arytmia serca
 • Niezdolność do oddychania

Jednak niektóre z tych objawów są również zgodne z zaburzeniami żołądkowymi u psów. Dlatego ważne jest, aby odróżnić przypadek rozstroju żołądka od udaru. W przypadku udaru czas trwania i intensywność objawów są znacznie większe niż w przypadku rozstroju żołądka. Na przykład, w przypadku udaru pies może stale wymiotować na sucho (próbować wymiotować, nie podnosząc niczego) i wydaje się, że nie jest w stanie przestać.

Ekstremalne zmęczenie

Ekstremalne zmęczenie może być objawem udaru u psów. Dlatego też, jeśli pies nagle wydaje się zasypiać, może to być utrata przytomności spowodowana udarem. Jeśli pies nie budzi się, gdy próbujesz go obudzić, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Brak reakcji

W przypadku udaru mózg zwierzęcia wysyła nieprawidłowe sygnały do jego ciała. Na przykład, zwierzę może nie być w stanie reagować na wypowiadane polecenia. Zamiast tego może poruszać się w sposób bezkierunkowy i wydawać się chodzić w kółko. Może wyglądać, jakby był pijany i nie być w stanie iść w linii prostej.

Problemy z oczami

Udary mogą wpływać na sposób, w jaki zwierzę kontroluje swoje oczy. Zwróć uwagę na nieprawidłowe ruchy gałek ocznych, takie jak oczy psa stale obracające się lub przesuwające się z boku na bok. Co więcej, jedno oko może pozostać nieruchome, podczas gdy drugie się porusza, lub oba oczy zwierzęcia mogą wyglądać tak, jakby skupiały się na dwóch różnych punktach. W rezultacie, jeśli zauważysz którąkolwiek z tych zmian w widzeniu, skontaktuj się z weterynarzem.

Czy można zapobiec udarowi u mojego zwierzaka?

Wielu udarom można zapobiec, ponieważ są one ściśle związane z chorobami podstawowymi. Regularne wizyty kontrolne u weterynarza mogą wyeliminować potencjalne przyczyny i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia udaru u zwierzęcia.